Neler Yeni

Yardım Fortnite aşırı derecede FPS DROP sorunu

MeynnZenith

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,342
İsim
Belirtmek İstemiyorum
İlgilendiği Kategoriler
Belli bir tane yok
Bu konuyu daha önce açmış olabilirim emin değilim, eğer açmışsam da eski konuyu moderatörler silebilirler.

Fortnite indirdim, 1080p 100% çözünürlük ve kaplamalar hariç (kaplamalar destansıda) tüm ayarlar en düşükte. DirectX modu 12'de ama 11 de olsa 12 de olsa bir şey fark etmiyor. "Yüksek Çözünürlüklü Kaplamaları Otomatik İndir" ayarı da açık. Bu ayarlarda normalde 150-200 (ortalama 170) FPS alıyorum ama her saniye drop giriyor. Her saniyede FPS 30, 20 bazen 10 ve hatta 5'e bile düşüyor. Nasıl çözerim bunu? Oyunla mı alakalı, benimle mi? Ayarları değiştirdim, DirectX'i değiştirdim, her şeyi denedim ama çözülmedi sorun.

Sistem:

ASUS RX570 ROG STRIX OC 8GB Ekran kartı //AMD Ryzen 5 3500X 4.1GHz 6/6 Çekirdek İşlemci //ASUS PRIME B450M-K Anakart //ADATA XPG 8GB 3.6GHz Bellek x1 //KINGSTON A2000 500GB M.2 2200-2000MB/s SSD //FSP Hydro K 500 500W 80+ BRONZE Güç kaynağı //Windows 11 Pro

Cihangir

80+ Gold
Oyunu ilk oynadığiniz zaman mi oluyor bende ilk girdiğim oyunda fps droplar oluyor sonra düzeliyor

MeynnZenith

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,342
İsim
Belirtmek İstemiyorum
İlgilendiği Kategoriler
Belli bir tane yok
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Oyunu ilk oynadığiniz zaman mi oluyor bende ilk girdiğim oyunda fps droplar oluyor sonra düzeliyor
Evet, ilk açışta çok çok FPS drop oluyor ama 10-15 dk oynadıktan sonra azalıyor. Ancak drop'lar geçmiyor, sadece azalıyor, yine de sık sık drop giriyor.

Kaizen 80+

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,214
İsim
Efe Kırmaz
Bu konuyu daha önce açmış olabilirim emin değilim, eğer açmışsam da eski konuyu moderatörler silebilirler.

Fortnite indirdim, 1080p 100% çözünürlük ve kaplamalar hariç (kaplamalar destansıda) tüm ayarlar en düşükte. DirectX modu 12'de ama 11 de olsa 12 de olsa bir şey fark etmiyor. Yüksek Çözünürlüklü kaplamaları otomatik indirme ayarı da açık. Bu ayarlarda normalde 150-200 (ortalama 170) FPS alıyorum ama her saniye drop giriyor. Her saniyede FPS 30, 20 bazen 10 ve hatta 5'e bile düşüyor. Nasıl çözerim bunu? Oyunla mı alakalı, benimle mi? Ayarları değiştirdim, DirectX'i değiştirdim, her şeyi denedim ama çözülmedi sorun.

Sistem:

ASUS RX570 ROG STRIX OC 8GB Ekran kartı //AMD Ryzen 5 3500X 4.1GHz 6/6 Çekirdek İşlemci //ASUS PRIME B450M-K Anakart //ADATA XPG 8GB 3.6GHz Bellek x1 //KINGSTON A2000 500GB M.2 2200-2000MB/s SSD //FSP Hydro K 500 500W 80+ BRONZE Güç kaynağı
Oyunla alakalı bendede çok fazla drop giriyor.

Haydi öncelikle directx11 ile directx12 arasında ki farkı konuşalım. (Fortnite)
directx11 de oyuna her girdiğinizde oyunda atladığınız her evi ekran kartınız tekrardan renderlar, bu yüzden her el ufakta olsa drop girer.
directx12 de ise bir kereliğine mahsus oyunda atladığınız her ev, her gittiğiniz yer olsun o maç renderlar ve bir sonraki maçta oraya atladığınızda drop girmez.

directx11 daha fazla fps veriyor, fakat her el drop girebiliyor.
directx12, directx11'e göre daha az fps veriyor fakat dropları ortadan kaldırıyor.

fakat tabii ki de directx12 ayarı BETA'da olduğu için oyun aniden çökebiliyor, bu yüzden çökme donma gibi sorunlar oluşması normal.

kaplamaları yüksek'te, directx12 de, yüksek Çözünürlüklü kaplamaları otomatik indirme ayarı da kapalı'da, eğer var ise Allow multithreaded rendering ayarını aktif edip deneyin.

Sorun devam ederse ekran kartı sürümünüzü ve windows update güncellemelerinizi yapın, Hâlâ devam ediyor ise oyun dosyalarını doğrula yapın.

MeynnZenith

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,342
İsim
Belirtmek İstemiyorum
İlgilendiği Kategoriler
Belli bir tane yok
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Oyunla alakalı bendede çok fazla drop giriyor.

Haydi öncelikle directx11 ile directx12 arasında ki farkı konuşalım. (Fortnite)
directx11 de oyuna her girdiğinizde oyunda atladığınız her evi ekran kartınız tekrardan renderlar, bu yüzden her el ufakta olsa drop girer.
directx12 de ise bir kereliğine mahsus oyunda atladığınız her ev, her gittiğiniz yer olsun o maç renderlar ve bir sonraki maçta oraya atladığınızda drop girmez.

directx11 daha fazla fps veriyor, fakat her el drop girebiliyor.
directx12, directx11'e göre daha az fps veriyor fakat dropları ortadan kaldırıyor.

fakat tabii ki de directx12 ayarı BETA'da olduğu için oyun aniden çökebiliyor, bu yüzden çökme donma gibi sorunlar oluşması normal.

kaplamaları yüksek'te, directx12 de, yüksek Çözünürlüklü kaplamaları otomatik indirme ayarı da kapalı'da, eğer var ise Allow multithreaded rendering ayarını aktif edip deneyin.

Sorun devam ederse ekran kartı sürümünüzü ve windows update güncellemelerinizi yapın, Hâlâ devam ediyor ise oyun dosyalarını doğrula yapın.
DirectX12'ye aldım, otomatik kaplama indirme açıktı, çoklu işlemci ayarını da aktif ettim. İlk açılış ve ilk maça girişte çok fazla drop var ama sonradan azıcık daha iyi oluyor. FPS 150-200 arası gezinirken sık sık 30'lara, 40'lara düşüyor yine.

Kaizen 80+

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,214
İsim
Efe Kırmaz
DirectX12'ye aldım, otomatik kaplama indirme açıktı, çoklu işlemci ayarını da aktif ettim. İlk açılış ve ilk maça girişte çok fazla drop var ama sonradan azıcık daha iyi oluyor. FPS 150-200 arası gezinirken sık sık 30'lara, 40'lara düşüyor yine.
otomatik kaplamayı kapatın, fsr özelliği rx 500 ve fortnite oyununda var mı bilmiyorum fakat varsa kullanın.

oyun dosyalarını doğrula demeyi ve fps nizi monitörünüzün hz oranına sabitlemeyi deneyin.

Top Bottom