Neler Yeni

R5 4650G'den R5 5600'e geçiş sonrası performans değişimi olmadı

stress72a

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Eren Aşan
İşlemci değiştirdim fakat performansta artış göremiyorum hatta düşüşler bile olabilir.
Bilmiyorum nerede yanlış yaptım belki stok soğutucuyu bir tık yamuk takmış olabilirim bilmiyorum

Eski: Ryzen 5 4650G

Yeni: Ryzen 5 5600

bios menüde gördüğüm kadarıyla sıcaklık 90 üzerinde hiçbir işlem yokken sanırım sorun orada

Bünyamina

80+ Gold
Fanı tam takamamış olabilirsin. Bu işlemci yükte 85-90 derece civarına ulaşabiliyor yazın. Arkadaşa da sıcak geliyor bu ısı ondan öyle yazmış. Yani sende rahatsız oluyorsun 500tl ye kule tipi fan alarak sıcaklığı güzel seviyelere indirir.

stress72a

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Eren Aşan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Fanı tam takamamış olabilirsin. Bu işlemci yükte 85-90 derece civarına ulaşabiliyor yazın. Arkadaşa da sıcak geliyor bu ısı ondan öyle yazmış. Yani sende rahatsız oluyorsun 500tl ye kule tipi fan alarak sıcaklığı güzel seviyelere indirir.
Ya ben şimdi şunu anlamadım performansının bunla alakası var mı? Birde hangi model almalıyım soğutucu link atarmsniz

Bünyamina

80+ Gold
Çok alakası var, işlemci alıyorsan ekstra bir soğutucu almak zorundasin zaten
Zorunda gibi bir durum söz konusu değil. 85 derece civarında kullanmak isterse kullanır hiçbir halt olmuyor. Almak isterse kule tipi alabilir orası ayrı ama zorunda gibi bir tabir kullanmana gerek yok. Bu işlemcileri kullanan bir sürü kişi arkadaşlarımda dahil stok fan ile kullanıyor yıllardır.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ya ben şimdi şunu anlamadım performansının bunla alakası var mı? Birde hangi model almalıyım soğutucu link atarmsniz
Bu fanı alabilirsin eğer istersen. Performansın bununla alakalı olabilir. Çünkü fanı doğru takamamışsın ısınıyor ve hız kesiyor. Bir daha kontrol et. Dediğim gibi yük altında 85 derece civarını aldığında tamamdır. İstersen fanı alırsın istemezsen almazsın. Öylede kullanılabilir.

Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Furkan Kul
Zorunda gibi bir durum söz konusu değil. 85 derece civarında kullanmak isterse kullanır hiçbir halt olmuyor. Almak isterse kule tipi orası ayrı ama zorunda gibi bir tabir kullanma. Bu işlemcileri kullanan bir sürü kişi arkadaşlarımda dahil stok fan ile kullanıyor yıllardır.

Bu fanı alabilirsin eğer istersen. Performansın bununla alakalı olabilir çünkü fanı doğru takamamışsın ısınıyor ve hız kesiyor.
Zaten 80 in üstüne çıktığında otomatik hız kesiyor eğer performans kaybı istemiyorsa almak zorunda

Bünyamina

80+ Gold
Zaten 80 in üstüne çıktığında otomatik hız kesiyor eğer performans kaybı istemiyorsa almak zorunda
95 civarını geçtiğinde hızı yavaşlatmaya başlar. Neden bilgi sahibi olmadığın konu hakkında yalan yanlış bilgiler dağıtıyorsun etrafına ?

stress72a

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Eren Aşan
Zorunda gibi bir durum söz konusu değil. 85 derece civarında kullanmak isterse kullanır hiçbir halt olmuyor. Almak isterse kule tipi alabilir orası ayrı ama zorunda gibi bir tabir kullanmana gerek yok. Bu işlemcileri kullanan bir sürü kişi arkadaşlarımda dahil stok fan ile kullanıyor yıllardır.

Bu fanı alabilirsin eğer istersen. Performansın bununla alakalı olabilir. Çünkü fanı doğru takamamışsın ısınıyor ve hız kesiyor. Bir daha kontrol et. Dediğim gibi yük altında 85 derece civarını aldığında tamamdır. İstersen fanı alırsın istemezsen almazsın. Öylede kullanılabilirsog

95 civarını geçtiğinde hızı yavaşlatmaya başlar. Neden bilgi sahibi olmadığın konu hakkında yalan yanlış bilgiler dağıtıyorsun etrafına ?
Stok sogutucunun dört vidasini aynı anda geçiremiyorum sadece orada takıldım bi video falanda bulamadım youtubeda sen biliyormusun

Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Furkan Kul
Çoğu pc de 95-100 gördüğü zaman otomatik pc kapaniyor knk neyden bahsediyon sen xd, 80-85 den sonra voltaj ve MHz düşmeye başlar eğer manuel olarak müdahale etmediysen

Bünyamina

80+ Gold
Çoğu pc de 95-100 gördüğü zaman otomatik pc kapaniyor knk neyden bahsediyon sen xd, 80-85 den sonra voltaj ve MHz düşmeye başlar eğer manuel olarak müdahale etmediysen
Ben sana bir şey demiyorum artık ne söylesem boş. Yorum ve tahminde bulunmaktan başka bir halt yapmıyorsun.

Stok sogutucunun dört vidasini aynı anda geçiremiyorum sadece orada takıldım bi video falanda bulamadım youtubeda sen biliyormusun
İşlemcinin arkasındaki blade kaymış olabilir tam takamıyorsun. Kasanın arka kapağını aç işlemcinin arka tarafındaki blade i biri tutsun sende tam montajla.

Son düzenleme:

stress72a

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Eren Aşan
Ben sana bir şey demiyorum artık ne söylesem boş. Yorum ve tahminde bulunmaktan başka bir halt yapmıyorsun.

İşlemcinin arkasındaki blade kaymış olabilir tam takamıyorsun. Kasanın arka kapağını aç işlemcinin arka tarafındaki blade i biri tutsun sende tam montajla.
Evet montajları yaptım ve sıcaklık baya düştü biosdan ayar yapmam gerekiyormu

Top Bottom