Neler Yeni

Gaming laptop'um verimli çalışmıyor

OSHYOW

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
talha
Model hp victus 16.
rtx 4070, i7 14700hx, 32gb ram.
Bu özelliklere rağmen minecraft gibi bir oyunda bile 100 fps alıyorum. Aynı şekilde cs2 de 150 fps geçmiyor. Valorant hiç açılmıyor bile; ekran kartı çöktü gibi bir hata veriyor. nvidia experience girilmiyor siyah ekran veriyor driveri güncellememe rağmen.
Sıfırlayıp yeniden kurulum yapsam düzelir mi acaba çünkü normal bir durum değil.
Yardımcı olursanız sevinirim foruma yeni katıldım.

Simhar

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
14
İsim
Berkay
Oyunları 4070 yerine işlemcide bulunan gpu ile çalıştırıyo olabilir bi kontrol etmeni tavsiye ederim

OSHYOW

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
talha
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
teşekkürler kontrol ediyim

Kagusto

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
23
İsim
Kağan Ustaoğlu
İster tavsiye olarak al, ister uygula. Senin yerinde ben olsaydım şunları yapardım:

1- Custom Windows 11 ISO veya Linux Distro'yu flash belleğe veya cd'ye hazırlamak
(Custom ISO hazırlarken windows 11'deki tüm gereksiz bloatware ve telemetri servislerden kurtulmak için çeşitli youtube kanallarını izleyebilirsin. Tavsiyem Chris Titus Tech olacaktır. Kendi hazırladığı open source scriptinde MicroWIN seçeneğini kullanarak kolayca temiz win11 iso hazırlayabilirsin.)

02- NVCleanstall, simplewall (bilgisayarı formattan sonra ilk kez internete bağlarken internet bağlantısına hâkim olabilmek için basit ve küçük bir güvenlik duvarı programı) RTX 4070 driver, intel 14700hx için (varsa) gerekli olan driverlar, anakart ve diğer bileşenler için gerekli olan driverlar'ın tümünü indirmek hazırlanan flash/cd'ye kaydetmek

03- Bilgisayarın internetle bağlantısını keserek temiz bir format sonrası driverları bios güncellemesi > işlemci > anakart > diğerleri şeklindeki bir sıralamayla sıra sıra kurmak.

04- Win11 ayarlar kısmını dolaşıp tüm ayarları yaptıktan ve kıyıda köşede kalan telemetrilerden kurtulduktan sonra, Win+R çalıştır'ı açıp sysdm.cpl yazarak > Donanım > Aygıt Yükleme Ayarlarını otomatik olarak yüklemeyi kapatmak ve Windows Update duraklatıp, windows defenderı tamamen devre dışı bıraktıktan sonra internete bağlanmak

05- Chris Titus Tech scriptini tekrar çalıştırıp essential tweakleri uygulamak.
06- Nvidia denetim masasından ekran kartı ayarlarını ve windows güç seçeneklerini kontrol etmek
07- Klavye mouse kulaklık veya anakart/monitör gibi bileşenlerin üretici yazılımlarından kaçınmak.
08-C++ dağıtımları, NetFx sürümleri kurmak
09-
Sistemdeki varsa onboard ekran kartının ayarlarını kontrol etmek, yüklediğim yazılımları/driverları açıp ayarları kontrol etmek
10- Oyun oynamayı tekrar denemek.

Mesaj otomatik birleştirildi:

Güç seçeneklerini de kontrol et. Verdiğim liste leptobu uzun ömürlü kullanabilmek için şahsi tavsiyem.

Son düzenleme:

OSHYOW

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
talha
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
İster tavsiye olarak al, ister uygula. Senin yerinde ben olsaydım şunları yapardım:

1- Custom Windows 11 ISO veya Linux Distro'yu flash belleğe veya cd'ye hazırlamak
(Custom ISO hazırlarken windows 11'deki tüm gereksiz bloatware ve telemetri servislerden kurtulmak için çeşitli youtube kanallarını izleyebilirsin. Tavsiyem Chris Titus Tech olacaktır. Kendi hazırladığı open source scriptinde MicroWIN seçeneğini kullanarak kolayca temiz win11 iso hazırlayabilirsin.)

02- NVCleanstall, simplewall (bilgisayarı formattan sonra ilk kez internete bağlarken internet bağlantısına hâkim olabilmek için basit ve küçük bir güvenlik duvarı programı) RTX 4070 driver, intel 14700hx için (varsa) gerekli olan driverlar, anakart ve diğer bileşenler için gerekli olan driverlar'ın tümünü indirmek hazırlanan flash/cd'ye kaydetmek

03- Bilgisayarın internetle bağlantısını keserek temiz bir format sonrası driverları bios güncellemesi > işlemci > anakart > diğerleri şeklindeki bir sıralamayla sıra sıra kurmak.

04- Win11 ayarlar kısmını dolaşıp tüm ayarları yaptıktan ve kıyıda köşede kalan telemetrilerden kurtulduktan sonra, Win+R çalıştır'ı açıp sysdm.cpl yazarak > Donanım > Aygıt Yükleme Ayarlarını otomatik olarak yüklemeyi kapatmak ve Windows Update duraklatıp, windows defenderı tamamen devre dışı bıraktıktan sonra internete bağlanmak

05- Chris Titus Tech scriptini tekrar çalıştırıp essential tweakleri uygulamak.

06- Nvidia denetim masasından ekran kartı ayarlarını ve windows güç seçeneklerini kontrol etmek
07- Klavye mouse kulaklık veya anakart/monitör gibi bileşenlerin üretici yazılımlarından kaçınmak.
08-C++ dağıtımları, NetFx sürümleri kurmak
09- Sistemdeki varsa onboard ekran kartının ayarlarını kontrol etmek, yüklediğim yazılımları/driverları açıp ayarları kontrol etmek
10- Oyun oynamayı tekrar denemek.

Mesaj otomatik birleştirildi:

Güç seçeneklerini de kontrol et. Verdiğim liste leptobu uzun ömürlü kullanabilmek için şahsi tavsiyem.
sağol dostum uygulayacağım

Top Bottom