Neler Yeni

Yardım Monster Abra A7 V12.1.5 CPU fanını nereden bulabilirim?

umutopcuu

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Umut Topçu
90 ise yine iyi 100 dereceye kadar normal sayıyorlar. fanlar çok aratmadım interenette bir bilgim yok
Hocam 94 98 arasıydı genelde. Ben 90ın bile anormal olmasından kaynaklı öyle yazdım

RiZZoN

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
42
İsim
Mehmet Yunus
Siz neden fan değiştirmek istiyorsunuz ? Sorunun fanda olduğunu neredn biliyorsunuz ? ses mi yapıyor veya devri mi az kalıyor ?

umutopcuu

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Umut Topçu
Siz neden fan değiştirmek istiyorsunuz ? Sorunun fanda olduğunu neredn biliyorsunuz ? ses mi yapıyor veya devri mi az kalıyor ?
Hocam oyun indirirken fan 98 derecelerde çalışıyor. Bilgisayarcı tanıdığım öyle söylediği için öyle olduğunu düşündüm aslında. Elimde video var fakat ekleyemedim bi türlü eklesem görüp yorum yaparsınız belki. Ekran cok garip bi şekilde gidip geldi. Valorant zaten cpuya yüklendiği için ısınınca böyle yaptığını düşündüm. Oyun oynamadan önce 3 4 gün normal kullanımlarda test edildi herhangi bir sorun olmadı pcde. Sonrasında ben kullandım bugün 3.gündü ve bu hatayı aldım. Dün de oyun oynamıştım fakat bi sorun olmadı hatta sanırım 2016 yılında çıkmıştı, hitman oyununu oynadım totalde 2 2.5 saat falan. Bir sorun olmadı. Monster de zaten fanın cok sağlıklı çalışmadığını gpu fanını değiştirirken belirtmişlerdi fakat ben ne ısınma ne ses sorunu yaşadığım için bütçem de yetmediği için o zaman istememiştim.

cancan1135

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
551
İsim
can
1.5 yıl önce garantisi biten tulparı gönderdim ücret isteyeceklerini biliyordum cpu ve gpu fanları arızalıydı lakin müşteri memnuniyeti için ücretsiz değiştirmişler di sende şansını dene derim

umutopcuu

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Umut Topçu
1.5 yıl önce garantisi biten tulparı gönderdim ücret isteyeceklerini biliyordum cpu ve gpu fanları arızalıydı lakin müşteri memnuniyeti için ücretsiz değiştirmişler di sende şansını dene derim
Aradım konuştum yoğunluk olduğunu belirttiler normalden biraz daha uzun sürebilir bakım süreci dediler. Şuana kadar zaten 6 7 kere gönderdim ve bir kaç önceki gönderdiğimde de gpu fanını ücretli değişmişlerdi. Gönderecek olursam tabi yine şansımı denerim teşekkür ederim.

RiZZoN

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
42
İsim
Mehmet Yunus
Hocam oyun indirirken fan 98 derecelerde çalışıyor. Bilgisayarcı tanıdığım öyle söylediği için öyle olduğunu düşündüm aslında. Elimde video var fakat ekleyemedim bi türlü eklesem görüp yorum yaparsınız belki. Ekran cok garip bi şekilde gidip geldi. Valorant zaten cpuya yüklendiği için ısınınca böyle yaptığını düşündüm. Oyun oynamadan önce 3 4 gün normal kullanımlarda test edildi herhangi bir sorun olmadı pcde. Sonrasında ben kullandım bugün 3.gündü ve bu hatayı aldım. Dün de oyun oynamıştım fakat bi sorun olmadı hatta sanırım 2016 yılında çıkmıştı, hitman oyununu oynadım totalde 2 2.5 saat falan. Bir sorun olmadı. Monster de zaten fanın cok sağlıklı çalışmadığını gpu fanını değiştirirken belirtmişlerdi fakat ben ne ısınma ne ses sorunu yaşadığım için bütçem de yetmediği için o zaman istememiştim.
1- Hocam indirken demişsiniz ama yine de sormak istiyorum. İndiriken mi yoksa kurarken mi 98 görüyor.
2- 98 dediğiniz değer fanın dönme yüzdesi mi yoksa işlemcinin derecesi mi ?
3- İşlemci derecesi ise bu durumda fan kaç rpm'de dönüyor.
4- Bilgisayarı ne durumda kullanıyorsunuz direk masanın üstündeyse 2 tane 5 litrelik şişe kapağını arka ayakların altına koyup laptopun arka tarafını 7-8 mm yükseltin hava akımı artıp soğumaya yardımcı olacaktır. Kesinlikle dizinizin üstünde, yastık üstünde gibi yerlerde kullanmayın fanların hava aldığı yer kapanırsa fanlar 10.000 rpm de dönse hava alamadığı miçin sirkülasyon olmaz.
5-Monster kontol merkezinde soğutma durumu nedir ? Sessiz modda veya orta modda ise ısınma artacak ve ses olmaması için fanlar devreye girmeyecektir.
6- Fanların rpm'ini 2 farklı programdan bakarak yazın lütfen (bitanesi yanlış okuyor olabilir diye 2 dedim).
7- Furmarktan işlemciye ve ekran kartına ayrı ayrı test yapıp hem sıcaklık hemde fan rpmlerini yazın.
Aklıma gelenler bunlar Hepsini cevaplarsanız sorununuza daha iyi yardımcı olabiliriz diye düşünüyorum.
İyi forumlar.

umutopcuu

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Umut Topçu
1- Hocam indirken demişsiniz ama yine de sormak istiyorum. İndiriken mi yoksa kurarken mi 98 görüyor.
2- 98 dediğiniz değer fanın dönme yüzdesi mi yoksa işlemcinin derecesi mi ?
3- İşlemci derecesi ise bu durumda fan kaç rpm'de dönüyor.
4- Bilgisayarı ne durumda kullanıyorsunuz direk masanın üstündeyse 2 tane 5 litrelik şişe kapağını arka ayakların altına koyup laptopun arka tarafını 7-8 mm yükseltin hava akımı artıp soğumaya yardımcı olacaktır. Kesinlikle dizinizin üstünde, yastık üstünde gibi yerlerde kullanmayın fanların hava aldığı yer kapanırsa fanlar 10.000 rpm de dönse hava alamadığı miçin sirkülasyon olmaz.
5-Monster kontol merkezinde soğutma durumu nedir ? Sessiz modda veya orta modda ise ısınma artacak ve ses olmaması için fanlar devreye girmeyecektir.
6- Fanların rpm'ini 2 farklı programdan bakarak yazın lütfen (bitanesi yanlış okuyor olabilir diye 2 dedim).
7- Furmarktan işlemciye ve ekran kartına ayrı ayrı test yapıp hem sıcaklık hemde fan rpmlerini yazın.
Aklıma gelenler bunlar Hepsini cevaplarsanız sorununuza daha iyi yardımcı olabiliriz diye düşünüyorum.
İyi forumlar.
Hocam öncelikle bu kadar detaylı ilgilendiğin için teşekkür ederim.
Evet indirirken, kurarken değil.
Dönme yüzdesi değil, cpu sıcaklığı.
%100 4600 küsür rpmde dönerken bu sıcaklığa ulaşıyor. Fotoğrafını çekmiştim ekte bulabilirsiniz.
Direkt olarak masaya ben de koymuyorum hocam, kullandığım çubuk tarzında bir yükseltici var. En azından 4 5cm yükseltme yapıyor. Yıllardır kucağımda kullanmadım zaten.
Pc performans modunda çalışıyor. Diğer modlarda olması durumunda zaten direkt çıkartıyorum bi işlem yapıyorsam ki ekte de göreceğiniz üzere, tam güç modunda iki fan da %100de çalışıyordu.
Şuanda pcyi açamıyorum. Açtığımda ekranda kararmalar gidip gelmeler oluyor. Korkuyorum. Fakat ben almadan önce bilgisayarcı tanıdığım 3 gün boyunca furmark testine sokmuş ve cpu fanının bir tık sıkıntısı olması ve ısınması dışında absürt bir durum görememişti. O tabii ki oyun oynamadı. Mp4 olarak ve bir kaç formatta denedim fakat elimdeki videoyu yükleyemedim. Eğer videoyu yüklersem daha iyi anlayabilirsiniz sorunu. Teşekkür ederim tekrardan.

Ekler

• SmartSelect_20240918_001343_Gallery.png
    SmartSelect_20240918_001343_Gallery.png
    919.2 KB · Hit: 7

RiZZoN

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
42
İsim
Mehmet Yunus
1- Attığınız resimde işlemci kullanımı % kaçtı ? Görev yöneticisi performans kısmından bakabilirsiniz.
2- Windows defender'dan tam tarama ve Antimalware sitesindeki programdan tarama yapmanızı tavsiye ediyorum. İşlemcinizi fark etmediğiniz bir şey sömürüyor olabilir. Linke tıklamak istemezseniz google'a Antimalware yazıp en üstten ücretsiz indirebilirsiniz.
Vidyoyu youtubeye yükleyip link paylaşabilirsiniz.
3- 3 gün stres testini kimsenin yapacağını sanmıyorum kaldı ki bilgisayara da zararlı bir durum maks 1-2 saat yapıp 3 gün demiştir diye düşündüm.
4- 1726643078772.png Güç ayarlarından maksimum işlemci gücünü 95 e çekip bir fark olacak mı diye denemenizi tavsiye ederim.
5- Bahsettiğiniz açılmama ve kararmalar ekran kartının veya işlemcinin pin ayaklarının erimesinden kaynaklanıyor olabilir. Umarım olay oralara gitmemiştir. Büyük bir ilde yaşıyorsanız servis dışında bir tamirciye yaklaşık 500-1000 tl karşılığında arıza tespiti yaptırabilirsiniz.
6- Virüs taramalarından sonuç çıkmazsa düşük ihtimal de olsa format işe yarayabilir. En son ne zaman format attınız ?
Aklıma gelenler bu kadar umarım çözüm bulunur.

umutopcuu

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Umut Topçu
1- Attığınız resimde işlemci kullanımı % kaçtı ? Görev yöneticisi performans kısmından bakabilirsiniz.
2- Windows defender'dan tam tarama ve Antimalware sitesindeki programdan tarama yapmanızı tavsiye ediyorum. İşlemcinizi fark etmediğiniz bir şey sömürüyor olabilir. Linke tıklamak istemezseniz google'a Antimalware yazıp en üstten ücretsiz indirebilirsiniz.
Vidyoyu youtubeye yükleyip link paylaşabilirsiniz.
3- 3 gün stres testini kimsenin yapacağını sanmıyorum kaldı ki bilgisayara da zararlı bir durum maks 1-2 saat yapıp 3 gün demiştir diye düşündüm.
4- Alıntıyı görüntüle Güç ayarlarından maksimum işlemci gücünü 95 e çekip bir fark olacak mı diye denemenizi tavsiye ederim.
5- Bahsettiğiniz açılmama ve kararmalar ekran kartının veya işlemcinin pin ayaklarının erimesinden kaynaklanıyor olabilir. Umarım olay oralara gitmemiştir. Büyük bir ilde yaşıyorsanız servis dışında bir tamirciye yaklaşık 500-1000 tl karşılığında arıza tespiti yaptırabilirsiniz.
6- Virüs taramalarından sonuç çıkmazsa düşük ihtimal de olsa format işe yarayabilir. En son ne zaman format attınız ?
Aklıma gelenler bu kadar umarım çözüm bulunur.
Hocam o fotodaki cpu kullanımına bakmamıştım maalesef.
Defender ve antimalware eğer pc açılırsa yapabilirim fakat avast premium kullanıyorum.
1 hafta olmadı format yiyeli ve zaten 3 g0n test yaptım derken aralıksız anlamda demedi, 3 gün 1er 2şer saat gibisinden konuştu cünkü belirttiğim gibi zaten bi sorun vardı pcde.
Video linkini metnin sonuna koyuyorum. O videodaki ekran kararmasından önce dümdüz ekran komple gitmişti 2 saat pcye ellemedim, 2 saatin sonunda cpu üst sınırını %80e düşürdüm ve açtım. Arkaplanda yine denemek için valorant açmıştım ve masaüstündeyken bu videodaki olay gerçekleşti. Dediğim gibi formatı da 1 hafta olmadı atalı ve ben de sadece steam epic vs ile oyunları kurdum yabancı hiçbir uygulama kurmadım.
Video linki:

RiZZoN

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
42
İsim
Mehmet Yunus
Turbo fan açıkken ekran kartının ve işlemcinin fanı aynı güçte mi üflüyor ? biri sağda biri soldaydı ama unuttum hangisi nerde.
EKran gitmesi sorununda aklıma işlemci veya ekrankartı lehimlerinde sorun olabileceği geliyor şu anda. BGA cihazı kullanan bi yere baktırabilirsin. Sanıyorum ki burdan çözülecek bir sorun değil :(

umutopcuu

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Umut Topçu
Turbo fan açıkken ekran kartının ve işlemcinin fanı aynı güçte mi üflüyor ? biri sağda biri soldaydı ama unuttum hangisi nerde.
EKran gitmesi sorununda aklıma işlemci veya ekrankartı lehimlerinde sorun olabileceği geliyor şu anda. BGA cihazı kullanan bi yere baktırabilirsin. Sanıyorum ki burdan çözülecek bir sorun değil :(
Hocam güç olarak bilmiyorum fakat ikisi de %100 ve rpmleri birbirine cok yakın. BGA dediğiniz cihaz ne açıklarsanız sevinirim. Ben de ona göre ararım çevremde en azından. Bu arada bilgisayarcı arkadaşla konuştum. Ramleri cıkarttırdı ve açtım, ekran yoktu doğal olarak sonra birini taktırdı. 1.5 saat chrome ve youtube beraber test ettim sorun çıkmadı. Şimdi diğer rami de taktım ve oyun indiriyorum, bi sıkıntı çıkmazsa da sonrasında oyun ve CAD uygulaması ile deneyeceğim.

RiZZoN

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
42
İsim
Mehmet Yunus
BGA tamiri denilen olay şu olaylara bakıyor seninki de bunlara dahil olabilir aynı zamanda normal tamir işlerini de yapıyorlar :https://www.pcvelaptopservisi.com/
Sorun ramde olsa işlemci neden ısınsın bilmiyorum ama umarım o yüzdendir, ram maliyetli bir olay değil hep de işçiliğini sen de kolaylıla yaparsın.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

Forum istatistikleri

Konular
988,052
Üyeler
156,270
Son üye
yagizdmrr
Top Bottom