Neler Yeni

Custom GPU Block yapmak

Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Utku Koçak
Merhaba arkadaşlar aslında her şey başlıkta belirtildiği gibi. Bir Gamerock RTX 3080 O.C. modeline sahibim ve internette bulabildiğim tek waterblock'da ''out of stock'' durumunda. Bende kendi waterblock umu kendim yapabileceğimi düşündüm.
Bir arkadaşımın CNC makinası var, modelleme bilgim en azından bu iş için yeterli seviyede fakat benim sorunum neyi nasıl yapmam gerektiği ile alakalı daha çok.

Aşağıda ekran kartının termal padlerini görüyorsunuz, çeşitli kaynaklardan izlediğim kadarıyla olay bu padlerin üzerine denk gelen çoğunlukla nikel kaplama bakır bloğun ısıyı emip hemen üzerindeki sıvıya iletmesi. Sıvı kanalları dar ve uzun bir yoldan geçiyor ve gpu'dan dışarı çıkıyor. Kanalların dar olması basıncı arttırıp sıvıyı daha hızlı hareket ettirerek daha aktif bir soğutma sağlamak diye düşünüyorum. Backplate'de keza aynı mantıktan ilerliyor gibi görünüyor, zaten stock backplate'i ön block ile aynı boyutlarda kessek bile aynı işlevi devam ettirecektir diye düşünüyorum.

Kafamdaki şema ise şu şekilde 8mm kalınlığında PCB ile aynı boyutlarda bir bakır bloğu CNC makinası ile 2.25mm kadar traşlıyacağız fakat termal pad'lerin denk geldiği noktalar hariç. (En kalın pad 2.25 olduğu için, 2.25 total traşlama) Tam anlatamadım, daha açıklayıcı olması için bunu dümdüz bir bakır bloğun termal padlar yapıştırılmış hali olarak düşünün fakat padler bakırdan ve bloğun bir parçası. Tek parça halinde olması lazım ki ısıyı en iyi şekilde iletebilelim. Geriye 5.75mm kalınlığında bir bakır blok kalıyor, bu bloğun dışarı bakan tarafını ise 2.75mm kadar yine termal padlerin denk geldiği noktalardan CNC oyucaz. Bu kez termal padlerin denk geldiği yerleri oyuyoruz diğer tarafta denk gelmediği yerleri oymuştuk. Oyduğumuz bu çukurların içinden sıvı dolanacağı için etraflarına güzelce o-ring yapıştırıp akrilik malzeme ile kenarlardan vidalayacağız. GPU ya montaj yaparken soğuması istenen her komponente termal macun sürüp, istemediğim her yeri de kapton bantlamayı planlıyorum.

EDİT: biraz daha incelediğimde GPU core bölgesinde genel olarak minik bir radyatör olduğunu gördüm. Elimizde CNC makinası olduğu için böyle bir şeyi yapabilirim diye düşünüyorum.

Sorum bu plan işe yarar mı?
Yaramazsa neden?
Bakırı nikel kaplatmayı düşünüyorum fakat yinede korozyon ihtimali varmı?

d8zl83kr2bf71.jpg

g8qaa7vr2bf71.jpg

Son düzenleme:
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
928,664
Üyeler
145,229
Son üye
Erdemke19