Neler Yeni

Hangi SSD'yi almalıyım?

Armi3067

80+ Bronze
Öncelikle almak istediğim 2 SSD var bunlar arasında karşılaştırma yaparken Kingston KC3000 ssd önerisinde bulunan diğer forumlarda bir çok insan olmuş fakat fiyat farkı diğerlerine göre şu zamanda biraz yüksek bu yüzden Kingstonu eledim.

Şimdi gelelim asıl ssdlere, sizce Kioxia Exceria Plus G2 2TB mı yoksa Samsung 970 Evo Plus 2TB mı? Sahip olduğum ve imzamda bulunan depolama bileşenlerini sattım sadece tek bir depolama ürünü alıp oradan devam edeceğim. Yani bir ssd üzerinde işletim sistemi, uygulamalar ve oyunlar olacak. Aktif olarak ta oyun oynanıp, arka planda 3-5 program açık olacak.

970 Evo Plus artık şahsen eskimiş gibi geliyor ve iki ayrı varyasyonu olduğunu öğrendim (Phoenix + V5) ve (Elpis + V6) hangisi yeni ve daha iyi bilmiyorum, aldığım zamanda hangisi gelecek şans işi, sürerli ve ağır kullanım olacağı için kontrolcüsünde 4 denetleyici kanal olması da beni biraz kuşkuya düşürdü, Exceria Plus G2 ise zaten 2.versiyon (G2) ve 8 denetleyici kanala sahip.

Bu iki ssd dışında, benzer bütçelerde ssd tavsiyelerine açığım 3200-3600TL civarlarında. (max. 3700TL, 1TL bile üstüne çıkamam.)

Ekler

• Ekran Görüntüsü (2).png
    Ekran Görüntüsü (2).png
    78.1 KB · Hit: 34
  • Ekran Görüntüsü (3).png
    Ekran Görüntüsü (3).png
    73.1 KB · Hit: 38

Armi3067

80+ Bronze
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Biraz araştırdım fakat kontrolcüsü çok iyi değil gibi yüksek olasılıkla kendi kontrolcüsü var, bellek tarafı SK Hynix kötü değil fakat sadece oyun amaçlı 2. bir disk olarak alsam alırdım ama şu aşamada böyle bir ssd almayı düşünmüyorum, tavsiyen için sağ ol.
Mesaj otomatik birleştirildi:

NAND Flash yongasında ise Micron, Toshiba ve Samsunga güvenim var, Kioxia ve Samsung bakma nedenim kendi yongalarını üretip kullanmaları.

daha 2 hafta önce 970 evo plus aldım tavsiye ederim
Arkadaşımda aldı daha dün geldi şuan memnun sadece anakartıdaki port NVMe değil NGFF olduğu için düşük hızlarda çalışıyor şuan ama kararsızım Firmware ve uygulama olarak samsung çok önde daha önce 870 QVO kullanmışlığım vardı, kioxia'nın uygulamasında çok özellik yok sadece Overprovisioning kısmı var onun dışında çok geniş kapsamlı değil.

Son düzenleme:

TİTAN.

80+ Platinum
Öncelikle almak istediğim 2 SSD var bunlar arasında karşılaştırma yaparken Kingston KC3000 ssd önerisinde bulunan diğer forumlarda bir çok insan olmuş fakat fiyat farkı diğerlerine göre şu zamanda biraz yüksek bu yüzden Kingstonu eledim.

Şimdi gelelim asıl ssdlere, sizce Kioxia Exceria Plus G2 2TB mı yoksa Samsung 970 Evo Plus 2TB mı? Sahip olduğum ve imzamda bulunan depolama bileşenlerini sattım sadece tek bir depolama ürünü alıp oradan devam edeceğim. Yani bir ssd üzerinde işletim sistemi, uygulamalar ve oyunlar olacak. Aktif olarak ta oyun oynanıp, arka planda 3-5 program açık olacak.

970 Evo Plus artık şahsen eskimiş gibi geliyor ve iki ayrı varyasyonu olduğunu öğrendim (Phoenix + V5) ve (Elpis + V6) hangisi yeni ve daha iyi bilmiyorum, aldığım zamanda hangisi gelecek şans işi, sürerli ve ağır kullanım olacağı için kontrolcüsünde 4 denetleyici kanal olması da beni biraz kuşkuya düşürdü, Exceria Plus G2 ise zaten 2.versiyon (G2) ve 8 denetleyici kanala sahip.

Bu iki ssd dışında, benzer bütçelerde ssd tavsiyelerine açığım 3200-3600TL civarlarında. (max. 3700TL, 1TL bile üstüne çıkamam.)
Samsung al geö

Kerwmq

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
37
İsim
Kerem

Samsung

Armi3067

80+ Bronze
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Biraz daha derin araştırma yapınca Samsung 2TB modelde 4 tane nand yongası kullanmış bu yüzden denetleyici 4 kanala sahip, Kioxia ise 8 tane nand yonga kullanmış 2TB modelde bu yüzden 8 kanala sahip. Az kalsın tongaya düşüyorduk :) daha yüksek kanal, daha fazla erişim ve performans için kısacası samsungta 4 tane yonga var 8 kanallı olsa bile 1 kanal zaten bir yongaya bağlı oluyor diye biliyorum biriniz bile Kioxia dese direk alıcaktım hepiniz samsung deyince daha derin araştırdım bu bilgiyi edindim, Samsung alıyorum sağ olun.

Kerem gök

80+ Silver
Biraz daha derin araştırma yapınca Samsung 2TB modelde 4 tane nand yongası kullanmış bu yüzden denetleyici 4 kanala sahip, Kioxia ise 8 tane nand yonga kullanmış 2TB modelde bu yüzden 8 kanala sahip. Az kalsın tongaya düşüyorduk :) daha yüksek kanal, daha fazla erişim ve performans için kısacası samsungta 4 tane yonga var 8 kanallı olsa bile 1 kanal zaten bir yongaya bağlı oluyor diye biliyorum biriniz bile Kioxia dese direk alıcaktım hepiniz samsung deyince daha derin araştırdım bu bilgiyi edindim, Samsung alıyorum sağ olun.
dediğinden bişi anlamadım ama hayırlı olsun

Armi3067

80+ Bronze
dediğinden bişi anlamadım ama hayırlı olsun
bende anlamak için 1 saat araştırdım en son kendime göre anladım belki anlattığım gibi değildir ama techpowerup'tan baktığım kadarıyla anlattığım gibi, sağ ol tekrardan

Armi3067

80+ Bronze
yani sanmsung daha mı iyiymiş
yani yine gerçek dünya testinde belli olur şuan ikiside aynı, sadece rastgele okuma yazmada samsung hızlı, sıralı okuma yazmada kixoia

ama software olarak kesinlikle samsungt tabi

Top Bottom