Neler Yeni

Çözüldü✓ Sistemimi Yükseltmek istiyorum Tavsiye ve Önerileriniz Nelerdir?

yolyordam35

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
671
İsim
Celal Smyrna
Soğutucu önerince 7800x3d için kendi soğutucum yetersiz mi kalır diye düşündüm aklımda yeni bir sıvı soğutucu almak yoktu o yüzden versustan karşılaştırmak istedim ama ürünleri bulamayınca epeyden karşılaştırabildim şöyle bir tablo çıktı https://www.epey.com/islemci-sogutu...am-group-t-force-siren-gd240e_deepcool-lt720/ güç tüketimi dışında bir artı göremedim, sizin öneri için bir nedeniniz var mıydı acaba?
Anakart için önerilerden yola çıkarak bir karşılaştırma yaptım https://versus.com/tr/asrock-b650-pro-rs-vs-msi-b650-gaming-plus-wifi hem özellik açısından hem de fiyat olarak yolyordam35 nickli arkadaşın paylaştığı anakart daha verimli gibi geldi, (sadece karşılaştırmaya bakarak söylüyorum bunu.)
Almışken 1200w al mı demek istediniz hazır bütçem dahilindeyken yoksa farklı bir sebebi var mı 850w beslemeyebilir gibisinden.
Ramler için herhangi bir sorum yok, ram satın alırken dikkate alacağım.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu anakart gerçekten hoşuma gitmişti hala seçeneklerim arasında mevcut.
Ekran kartı için halen kararsızım ama 7900xtx için şuan %51 gibi hissediyorum.
Psu seçimlerinde bilinmedik markalar (bilinmedik derken ben bilmiyordum cahilliğimi mazur görün) tercih ediliyor gibi gördüğüm kadarıyla önceki mesajlarda da High Power isimli bir marka önerildi fiyat performans açısından mı yoksa daha iyi nedenler var mı tercih sebeplerinizde, sizin tavsiye ederken ki düşünceniz neydi acaba? Gerçekten öğrenmek istediğim için soruyorum olumsuz bir amacım yok.
Ssd ve sıvı soğutucumu alalı fazla olmadığı için yetersiz olduklarını hissetmediğim sürece değiştirmeye yönelik bir düşüncem yok öneriler için yine de teşekkür ediyorum. Konuyu okuyan diğer arkadaşlara yardımcı olabileceğini düşünüyorum.
Önerdiğiniz akvaryum tipi kasalardan bizzat kullanmadım ama forumlarda genelde görünüş amaçlı soğutma performansları verimsiz dendiğini okumuştum beyaz sevdiğimi belirttiğim için alternatif olsun diye paylaştığınızı düşündüm. :giggle:

CEMGAZİ

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Nabuned Cezar
Baştan sistem kurmak yerine 5700x3d

Bu çok mantıklı olur az paraya sağlam performans alır ama arkadaş para harcamak istiyor galiba buna bir tane kaliteli PSU alsa yeter de artar
Ben bu fikre karşı çıkmadım, sadece günü kurtarmak gibi geldi bana, günümüz kapitalizminde biraz daha ileriye dönük olmasını amaçladığım için bu şekilde. Keşke elimdeki sistem yeterli olsaydı da hem para hem de vakit ayırmama gerek kalmasaydı. Yorumun için de teşekkür ederim.

1000w ya da 1200w psu almayı düşünmemiştim zaten, psu calculator ile kullanımıma göre hesapladığımda ortalama 670w gibi bir değer aldım 750w bile yeterli olur diye düşünüyorum ama 850w psu lar ile aman aman bir fiyat farkı olmadığı için 850w alıp biraz daha garanti olmasını istiyorum.
Ayrıca High Power markasını da satın alım aşamasında dikkate alacağım.

Videonun başındaki fiyat ve saat hızı karşılaştırması dışında sıcaklık değerlerinde 7900xtx 73 derece 7900gre 72 derece gibi benzerlik vardı oyun karşılaştırmalarında ilk oyun cod 2 ve warzone 2 de 4k ekstrem ayarlarda 7900xtx 177 fps verirken 7900gre 90 fps veriyor nerdeyse yarı yarıya sonra ki oyun f1 22 de 2k max ayarlarda 7900xtx 170 fps 7900gre 120 fpsde kalmıştı (fsr 2.1) açık halleriyle.
Siz 7900 GRE nitro+ ile pulse olarak mı karşılaştırmak istediniz ben anlatmak istediğinizi tam anlayamadım çünkü.
Ben 7900 XTX modelini almayı planladığım için bu videoyla birlikte neden 7900 GRE almam gerektiğini de anlayamadım.

Son düzenleme:

yolyordam35

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
671
İsim
Celal Smyrna
Ben bu fikre karşı çıkmadım, sadece günü kurtarmak gibi geldi bana, günümüz kapitalizminde biraz daha ileriye dönük olmasını amaçladığım için bu şekilde. Keşke elimdeki sistem yeterli olsaydı da hem para hem de vakit ayırmama gerek kalmasaydı. Yorumun için de teşekkür ederim.

1000w ya da 1200w psu almayı düşünmemiştim zaten, psu calculator ile kullanımıma göre hesapladığımda ortalama 670w gibi bir değer aldım 750w bile yeterli olur diye düşünüyorum ama 850w psu lar ile aman aman bir fiyat farkı olmadığı için 850w alıp biraz daha garanti olmasını istiyorum.
Ayrıca High Power markasını da satın alım aşamasında dikkate alacağım.

Videonun başındaki fiyat ve saat hızı karşılaştırması dışında sıcaklık değerlerinde 7900xtx 73 derece 7900gre 72 derece gibi benzerlik vardı oyun karşılaştırmalarında ilk oyun cod 2 ve warzone 2 de 4k ekstrem ayarlarda 7900xtx 177 fps verirken 7900gre 90 fps veriyor nerdeyse yarı yarıya sonra ki oyun f1 22 de 2k max ayarlarda 7900xtx 170 fps 7900gre 120 fpsde kalmıştı (fsr 2.1) açık halleriyle.
Siz 7900 GRE nitro+ ile pulse olarak mı karşılaştırmak istediniz ben anlatmak istediğinizi tam anlayamadım çünkü.
Ben 7900 XTX modelini almayı planladığım için bu videoyla birlikte neden 7900 GRE almam gerektiğini de anlayamadım.
soğutma bloğu aynı olduğu için grelerde nitro pulse farkı neyse xtxte de o olacak soğutma farkını görün diye attım.

CEMGAZİ

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Nabuned Cezar
soğutma bloğu aynı olduğu için grelerde nitro pulse farkı neyse xtxte de o olacak soğutma farkını görün diye attım.
Şimdi anladım amacınızı kusura bakmayın. Ama yine de kafama takılan soğutma blokları aynı olduğu halde
(tamamen videoya göre konuşuyorum siz izlediniz mi bilmiyorum) videodan yorumladığıma göre fan çalışma hızlarına rağmen nitro+ 5-10 dereceye kadar daha serin gibi nitro+ fanları %45-50 lerde çalışırken pulse'un fanları %65-70 aralığında çalışıyor ve halen nitro+ daha serin kalıyor.

ConquerorXIV

80+ Gold
Anakartı daha tam detaylı inceleyemedim ona tekrardan bakacağım
Ekran kartları için fps değerleri olarak belirgin bir fark olmasa da sıcaklık değerleri, fanların çalışma hızları ve sesleri açısından belirgin farklar var bu yüzden sadece fps değerlerine bakarak değerlendirmek pek doğru gelmiyor bunlara ek olarak bir de görünümleri açısından (bu herkese göre değişiyor saygı duyuyorum) ama bana göre böyle güzel bir alternatif varken aynı zamanda göze de hitap etmeli gibi bu biraz daha hobi işi olduğu için oyunlar yüklenirken veya ara sahnelerde kasama sık sık bakıyorum ve gözüme güzel gelmesi gerektiğini düşünüyorum öte yandan sadece görünüm amaçlı 4.5 bin liralık farka değeceğini bende düşünmüyorum bunun için şöyle bir bakayım dedim ama teoride bolca karşılaştırma olmasına rağmen pratikte fazlaca karşılaştırma yoktu şöyle bir video bulabildim
Psu içinse adını daha önce hiç duymadığım bir marka (büyük ihtimal benim cahilliğim) araştırmak istediğimde Sirtec isimli bir şirkete ait olup kendi ürünlerini ürettiklerini gördüm şans vermek isterdim ama herhangi bir sorun yaşarsam muhatabım kim olur o kafamı kurcaladı ve mesele güç kaynağı olunca riskte almak istemiyorum açıkçası.
Sıvı soğutucum AM5 uyumlu model ona bakmıştım öncesinde.
32 gb ram önümüzde ki yıllar için yeterli gibi hissettiriyor ama almışken 64 alsam mı bilemedim elimde ki sisteme aynı modelden 16 gb daha eklediğimde mavi ekran alıp iade etmiştim o yüzden onu tekrar gözden geçireceğim.
Harcadığın vakit ve emek içinde ayrıca tekrardan teşekkür ederim.

Malum siteden 2. el kartlara baktığımda taban fiyatı 35 bin TL olarak gördüm hatta şuan ki sıfır kutulu fiyatlardan daha fazla rakamlara satmaya çalışanlar var 🤷‍♂️ sorun yaşarsam sonrasında da tekrardan satabilir miyim emin değilim daha önce 2. el alım satımda da birden fazla tatsız olay yaşadığım için 2.eli pas geçmek istiyorum.
4080S için oldukça fazla karşılaştırma izleyip inceledim ve keşke şu kartı 20 gb olarak çıkarsalardı üstünde düşünüpte kafa yormamıza da gerek kalmazdı ama tipik nvidia işte.
Yine de senin bakış açından neden 4080S dediğini anlatabilirsen kaçırdığım veya bilmediğim bir şey varsa değerlendirmek isterim.
2.el dememin sebebi amd kartlar nvidiaya göre daha az alımı satımı oluyor, alırken korkacağın bir şey yok belli başlı testleri var ve bakacağın bir kaç şey var. sen 2.ele karar verirsen yardımcı olurum sorun yaşamazsın.
Anladığım kadarıyla hiç bir konuda hiçbir türlü sorun yaşamak istemiyorsun bu yüzden nvidia seçmelisin çünkü amd daha çok ayarlarla oynayıp oyun oynayan f/p isteyen kullanıcılar içindir nvidia ise tak çalıştır gibi düşün

Soğutucu önerince 7800x3d için kendi soğutucum yetersiz mi kalır diye düşündüm aklımda yeni bir sıvı soğutucu almak yoktu o yüzden versustan karşılaştırmak istedim ama ürünleri bulamayınca epeyden karşılaştırabildim şöyle bir tablo çıktı https://www.epey.com/islemci-sogutu...am-group-t-force-siren-gd240e_deepcool-lt720/ güç tüketimi dışında bir artı göremedim, sizin öneri için bir nedeniniz var mıydı acaba?
Anakart için önerilerden yola çıkarak bir karşılaştırma yaptım https://versus.com/tr/asrock-b650-pro-rs-vs-msi-b650-gaming-plus-wifi hem özellik açısından hem de fiyat olarak yolyordam35 nickli arkadaşın paylaştığı anakart daha verimli gibi geldi, (sadece karşılaştırmaya bakarak söylüyorum bunu.)
Almışken 1200w al mı demek istediniz hazır bütçem dahilindeyken yoksa farklı bir sebebi var mı 850w beslemeyebilir gibisinden.

Psu seçimlerinde bilinmedik markalar (bilinmedik derken ben bilmiyordum cahilliğimi mazur görün) tercih ediliyor gibi gördüğüm kadarıyla önceki mesajlarda da High Power isimli bir marka önerildi fiyat performans açısından mı yoksa daha iyi nedenler var mı tercih sebeplerinizde, sizin tavsiye ederken ki düşünceniz neydi acaba? Gerçekten öğrenmek istediğim için soruyorum olumsuz bir amacım yok.
Ssd ve sıvı soğutucumu alalı fazla olmadığı için yetersiz olduklarını hissetmediğim sürece değiştirmeye yönelik bir düşüncem yok öneriler için yine de teşekkür ediyorum. Konuyu okuyan diğer arkadaşlara yardımcı olabileceğini düşünüyorum.
Önerdiğiniz akvaryum tipi kasalardan bizzat kullanmadım ama forumlarda genelde görünüş amaçlı soğutma performansları verimsiz dendiğini okumuştum beyaz sevdiğimi belirttiğim için alternatif olsun diye paylaştığınızı düşündüm. :giggle:
high power da iyidir raijintek tek de yani ikisi de global de kaliteli ve bilindik en iyi markalardan.
Attığım Raijintek olanı seçebilirsin aralarında ki fark biri tam modüler biri yarı modüler.

ve senin soğutucun tabi ki yetersiz olur, 7800x3d her soğutucu soğutamaz ve toplayacağın sisteme 360mm iyi bir soğutucu yakışır zaten

Son düzenleme:

CEMGAZİ

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Nabuned Cezar
image (4).png

son olarak bu şekilde karar verdim satın alımlara başlamadan önce son uyarılarınız olabilir diye bir süre beklemek istiyorum hesaplarıma göre ortalama 78 bin TL olacak

Qavitaex

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
19
İsim
Hasan Hüseyin Gümüş

Dostum ben işlemciyi alırken araştırdım soğutucuyu buna karar verdim memnunum 60-65 arası oyunlarda. Elinde soğutucu var ise dene memnun kalırsan alma tabi ki
Anakartta ikisinde de fark yok. Sadece beyaz setup sevdiğin için onu yakın gördüm.
Epey ile karşılaştırılacak iki soğutucu değil klasmanları farklı. Psu konusunda da 850w asus rog diye veriyorsun o parayı. Yapan firma ödü gönderdim. Yarın 5000 serisi alacaksın vs 850 sınırda kalacak. 1200 hem sertifikalı güvenilir bir psu. Upgrade de başın ağrımaz. Eski PC de 850 alsaydın şimdi almayacaktın gibi düşün diye. Tercih tabi ki senin.

CEMGAZİ

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Nabuned Cezar
Dostum ben işlemciyi alırken araştırdım soğutucuyu buna karar verdim memnunum 60-65 arası oyunlarda. Elinde soğutucu var ise dene memnun kalırsan alma tabi ki
Anakartta ikisinde de fark yok. Sadece beyaz setup sevdiğin için onu yakın gördüm.
Epey ile karşılaştırılacak iki soğutucu değil klasmanları farklı. Psu konusunda da 850w asus rog diye veriyorsun o parayı. Yapan firma ödü gönderdim. Yarın 5000 serisi alacaksın vs 850 sınırda kalacak. 1200 hem sertifikalı güvenilir bir psu. Upgrade de başın ağrımaz. Eski PC de 850 alsaydın şimdi almayacaktın gibi düşün diye. Tercih tabi ki senin.
Aslında psu konusunda haklısın 5000 serisi ekran kartlarına geçiş yapar mıyım bilmiyorum ama almışken ucu ucuna olmasındansa ileriye dönük almak mantıklı geldi şuan için.
Soğutucu konusunda senin de dediğin gibi kendim deneyip görmek istiyorum istediğim sıcaklıkları alamazsam hiç düşünmeden yeni soğutucu alırım.
Belirlediğim ürünleri almaya başlamayı düşünüyorum bu akşamdan itibaren işlemci ile başlayacaktım ama şöyle bir ikilemde kaldım https://www.bizdehesapli.com/amd-ry...-grafik-kart-yok-fan-yok-urun-RYZEN-7-7800X3D burada kutulu ve uygun fiyatlı ama bu siteden hiç alışveriş yapmadım. Yorumları inceliyorum başladım ama sizin herhangi bir siparişiniz oldu mu bu siteden olmazsa bunu almayı düşünüyorum. https://www.incehesap.com/amd-ryzen...referral&utm_campaign=urun-listeleme&v=1.64.9

Qavitaex

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
19
İsim
Hasan Hüseyin Gümüş
Aslında psu konusunda haklısın 5000 serisi ekran kartlarına geçiş yapar mıyım bilmiyorum ama almışken ucu ucuna olmasındansa ileriye dönük almak mantıklı geldi şuan için.
Soğutucu konusunda senin de dediğin gibi kendim deneyip görmek istiyorum istediğim sıcaklıkları alamazsam hiç düşünmeden yeni soğutucu alırım.
Belirlediğim ürünleri almaya başlamayı düşünüyorum bu akşamdan itibaren işlemci ile başlayacaktım ama şöyle bir ikilemde kaldım https://www.bizdehesapli.com/amd-ry...-grafik-kart-yok-fan-yok-urun-RYZEN-7-7800X3D burada kutulu ve uygun fiyatlı ama bu siteden hiç alışveriş yapmadım. Yorumları inceliyorum başladım ama sizin herhangi bir siparişiniz oldu mu bu siteden olmazsa bunu almayı düşünüyorum. https://www.incehesap.com/amd-ryzen...referral&utm_campaign=urun-listeleme&v=1.64.9
Riske atmadım Amazon üzerinden aldım

CEMGAZİ

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Nabuned Cezar
image (5).png

Ekran kartını alarak başladım Vatan computerda 39 bin 784 liraydı sepete ek 2500 lira indirimle bu fiyata yakalamış oldum 5 bin lira civarında bir fırsat oldu benim için. Diğer parçaları araştırmaya devam ediyorum. Aldıkça güncellerim.

CEMGAZİ

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Nabuned Cezar
Alıntıyı görüntüle
Ekran kartını alarak başladım Vatan computerda 39 bin 784 liraydı sepete ek 2500 lira indirimle bu fiyata yakalamış oldum 5 bin lira civarında bir fırsat oldu benim için. Diğer parçaları araştırmaya devam ediyorum. Aldıkça güncellerim.
En uygun fiyatı Vatan Computer'da bulduğum da işkillenmiştim zaten. Haklıymışım da. Bu ürünlerin hepsi açılmış kutulu teşhir ürünlermiş 2 gündür iadeyle uğraşıyorum illallah dedirttiler. Sonunda iade edebildim ama iadesi ne zaman yatar Allah bilir. Neyse konuya dönelim
image (6).png

Ekran kartını maalesef bu fiyattan almak zorunda kaldım ama en azından içim rahat oldu, indirim beklemek istemiyordum açıkçası.

7800x3d işlemcimi 13000 liradan aldım.

Anakart 11000 liraya geldi.

image (7).png

image (8).png

Ramleri alırken 4x16 gb mı alsam diye düşündüm görüntü amaçlı ama sonradan vazgeçerek amd sistem de olacağı için uyum açısından 6000 mhz tercih edip cl30 değerli g.skill ramler aldım. Beyazı tek bir yerde bulabildim fiyatı da uygundu.
Son olarak Psu alıcam ama halen aradığımı bulmuş değilim 850w şimdilik her türlü yetiyor ama ileriye dönük olsun diye paraya kıymışken min. 1000w ya da 1200w almak istiyorum ve sessiz olması önceliğim.
1000w ya da 1200w sessiz çalışan psu önerileriniz varsa duymak isterim bugün içinde sipariş vereceğim. ±10 bin tl yeterli olur sanırım bütçe olarak.

En uygun fiyatı Vatan Computer'da bulduğum da işkillenmiştim zaten. Haklıymışım da. Bu ürünlerin hepsi açılmış kutulu teşhir ürünlermiş 2 gündür iadeyle uğraşıyorum illallah dedirttiler. Sonunda iade edebildim ama iadesi ne zaman yatar Allah bilir. Neyse konuya dönelim
image (6).png

Ekran kartını maalesef bu fiyattan almak zorunda kaldım ama en azından içim rahat oldu, indirim beklemek istemiyordum açıkçası.

7800x3d işlemcimi 13000 liradan aldım.

Anakart 11000 liraya geldi.

image (7).png

image (8).png

Ramleri alırken 4x16 gb mı alsam diye düşündüm görüntü amaçlı ama sonradan vazgeçerek amd sistem de olacağı için uyum açısından 6000 mhz tercih edip cl30 değerli g.skill ramler aldım. Beyazı tek bir yerde bulabildim fiyatı da uygundu.
Son olarak Psu alıcam ama halen aradığımı bulmuş değilim 850w şimdilik her türlü yetiyor ama ileriye dönük olsun diye paraya kıymışken min. 1000w ya da 1200w almak istiyorum ve sessiz olması önceliğim.
1000w ya da 1200w sessiz çalışan psu önerileriniz varsa duymak isterim bugün içinde sipariş vereceğim. ±10 bin TL yeterli olur sanırım bütçe olarak.

image (9).png

Cougar'ın Polar serisi hoşuma gitti ayrıca renk olarak da beyaz seçeneği var. https://www.incehesap.com/cougar-cg...referral&utm_campaign=urun-listeleme&v=1.46.8 son olarak bu ürünü almayı planlıyorum.
Fsp Hydro PTM Pro 1200w yerine Cougar Polar 1200w beyaz olanı tercih ettim ürünler gelip montajı yaptıktan sonra değerlendirip konuyu kitlerim.
Yardımcı olan herkese teşekkür ederim. Hayırlı forumlar.

Ekler

• image (8).png
    image (8).png
    36.4 KB · Hit: 8
Son düzenleme:
Top Bottom