Neler Yeni

2K - 240HZ Maks 30.000TL Monitör Tavsiyesi

MOTORİSK

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
EOZY
Bütçe
30000
Herkese Selam,

Ara sıra PUBG oynuyorum. Genellikle online strateji oyunları oynuyorum. Company Of Heroes 3, Age Of Empires 3 gibi oyunlar oynuyorum. Bütçe sınırım aslında yok ama 30.000 TL üstüne de çıkmak istemem. OLED istemiyorum. Belki oynadığım oyunlara göre 144 HZ önerirsiniz ama monitör kolay kolay değişen bir şey değil. Bu yüzden geleceği de düşünerek 240HZ ve üstü monitörlere bakmak istiyorum. 10 bit renk derinliği tercih sebebimdir. 4K istemiyor oluşum kullandığım uygulamaların bazılarının çözünürlüğü 4K çözünürlüğe uygun değil. Bu yüzden ekranda çok küçük kalıyor pencereler. Bu tarz şeylerle uğraşmak istemiyorum. Bu yüzden 4K seçeneklerin tamamını eledim. Tüm bunları göz önüne alınca bana bu konuda hangi monitörleri önerirsiniz?

Ben şu monitörü almayı düşünüyorum: Dell Alienware AW2723DF 27 inç 280Hz 1ms QHD Adaptive Sync Fast IPS Gaming Monitör.
1ms ile 0.03 ms arasında çok fark var mıdır?

İşlemci: AMD Ryzen 9 7950X
Ekran Kartı: MSI SUPRIM RTX 3070
Anakart: ASUS ROG STRIX X670E-A

Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

quietbebek

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
742
İsim
Batuhan
baktığın model fiyatının en iyisi çok vermene de gerek yok ama 27 inç için de 280hz gerek var mı onu düşünüyorum
fps oynamıyorsan 170 falan üstü gereksiz gibi geliyor

MOTORİSK

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
EOZY
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
baktığın model fiyatının en iyisi çok vermene de gerek yok ama 27 inç için de 280hz gerek var mı onu düşünüyorum
fps oynamıyorsan 170 falan üstü gereksiz gibi geliyor
Belki ileride oynarım. Tam sınırda kalan şeyleri almayı sevmiyorum. 7950X'in hakkını dahi veremesem de yapacağım işlerde donanım tarafını hiç düşünmek istemiyorum. Yaş 30, artık zamanımı bunlara değil farklı şeylere harcamak istiyorum. Bu yüzden en başta fazla para verip kullanmayacak bile olsam ihtimale karşı yüksek seviye şeyler alıyorum. Cevabın için teşekkür ederim. Birkaç yorum sonrası bugün sipariş geçmeyi düşünüyorum.

GirayHan

80+ Gold
30+ üstü çıksaydım sanırım oled panel alırdım. binbir türlü sorunu belası bitmeyen ips va panellere 30k para dökülmez bence ki bende de Gigabyte FI32U mevcut. satıp oled almayı düşünüyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

ayrıca sana uygun monitörü bulmuşsun kesinlikle onu al :)
ek olarak 4k panelde uygulama boyutu ayarlayarak kullanıyorum bende. windowsta bunun için ölçeklendirme ayarı mevcut. sadece bu yüzden 4k düşünmüyorsan bu ayardan haberin olsun. belki vardır yine de uyarmak istedim.

MOTORİSK

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
EOZY
30+ üstü çıksaydım sanırım oled panel alırdım. binbir türlü sorunu belası bitmeyen ips va panellere 30k para dökülmez bence ki bende de Gigabyte FI32U mevcut. satıp oled almayı düşünüyorum.
Bulunduğum oda ortalama havaya göre hep sıcak oluyor. Soğutma birinci sorun burada. İkincisi yaptığım iş gereği monitörüm hep açık. Günde 18 saat açık diyebilirim. OLED bu konuda sıkıntı çıkaracaktır. Yoksa Rog Strix serisinden OLED alacaktım fakat ürün yöneticisi 7-15+ kullanımda bu monitörün benim için uygun olmayacağını söyledi. OLED yanıkları vs.

GirayHan

80+ Gold
Bulunduğum oda ortalama havaya göre hep sıcak oluyor. Soğutma birinci sorun burada. İkincisi yaptığım iş gereği monitörüm hep açık. Günde 18 saat açık diyebilirim. OLED bu konuda sıkıntı çıkaracaktır. Yoksa Rog Strix serisinden OLED alacaktım fakat ürün yöneticisi 7-15+ kullanımda bu monitörün benim için uygun olmayacağını söyledi. OLED yanıkları vs.
Benim de monitör'üm 24 saat açık giga fı32u kullanıyorum incelemeni öneririm. Haa bende oled takıntısı var o yüzden geçeceğim film izlerken çok daha hoş oluyor. fakat şu an kullandığım monitörü bir incele derim.

ekleyim 2k almak isteseydim kesinlikle konunda yazdığın monitörü alırdım. DELL 'in üstüne yok.

MOTORİSK

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
EOZY

ayrıca sana uygun monitörü bulmuşsun kesinlikle onu al :)
ek olarak 4k panelde uygulama boyutu ayarlayarak kullanıyorum bende. windowsta bunun için ölçeklendirme ayarı mevcut. sadece bu yüzden 4k düşünmüyorsan bu ayardan haberin olsun. belki vardır yine de uyarmak istedim.
4K uygulama olayını ben de yaptım fakat 1-2 güncelleme sonrası, adobe güncelleme sonrası hep bozulmalar oluyor. İnan 10saniyemi alsa bile o an bunu görünce sıkılıyorum ya. Sürekli sorunlar insanı gerçekten sıkıyor. Kökten çözmek istiyorum.

Benim de monitör'üm 24 saat açık giga fı32u kullanıyorum incelemeni öneririm. Haa bende oled takıntısı var o yüzden geçeceğim film izlerken çok daha hoş oluyor. fakat şu an kullandığım monitörü bir incele derim.

ekleyim 2k almak isteseydim kesinlikle konunda yazdığın monitörü alırdım. DELL 'in üstüne yok.
Oled olarak sen hangisine bakıyorsun?

StrangerIX

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,037
İsim
Baran Kut
Alienware al geç hocam. OLED sürekli açıksa değmez zaten yakarsın pikselleri.

1ms ile 0.03ms arasındaki farkı insan gözünün görmesi zor biraz hocam takma onu kafana.

GirayHan

80+ Gold
4K uygulama olayını ben de yaptım fakat 1-2 güncelleme sonrası, adobe güncelleme sonrası hep bozulmalar oluyor. İnan 10saniyemi alsa bile o an bunu görünce sıkılıyorum ya. Sürekli sorunlar insanı gerçekten sıkıyor. Kökten çözmek istiyorum.

Oled olarak sen hangisine bakıyorsun?

Şu 3 monitörde gidip geliyorum hocam.

Alienware al geç hocam. OLED sürekli açıksa değmez zaten yakarsın pikselleri.

1ms ile 0.03ms arasındaki farkı insan gözünün görmesi zor biraz hocam takma onu kafana.
monitör'ü uyku moduna alırsın mouse'u oynatınca açılır çok sorun değil o olay :)

StrangerIX

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,037
İsim
Baran Kut
monitör'ü uyku moduna alırsın mouse'u oynatınca açılır çok sorun değil o olay
İşini bilmediğimden dolayı bir şey söyleyemeyeceğim ama düzenli olarak kontrol etmesi veya işlem yapması gerekiyorsa sürekli uyku moduna almaya çalışmak can sıkıcı olabilir. Bütçesi aralığında en temizi 2k 240 veya 4k 144-165 IPS monitör bakması bence. OLED bütçeyi aşırıyor diye biliyorum. 30k altına OLED var mı trde?

GirayHan

80+ Gold
İşini bilmediğimden dolayı bir şey söyleyemeyeceğim ama düzenli olarak kontrol etmesi veya işlem yapması gerekiyorsa sürekli uyku moduna almaya çalışmak can sıkıcı olabilir. Bütçesi aralığında en temizi 2k 240 veya 4k 144-165 IPS monitör bakması bence. OLED bütçeyi aşırıyor diye biliyorum. 30k altına OLED var mı trde?
uyku moduna pc'yi almayacak monitör'ü alacak yüksek bütçeli monitörlerde panel ayarında bu mevcut. arkadaşın bütçe sorunu yok yazdığı kadarı ile.
alabilecek monitör'ün en iyisini alması daha makul çünkü monitör devamlı değiştirilecek bir bileşen değil. yarın öbür gün gpu cpu değişince de devam edebilsin yoluna.

StrangerIX

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,037
İsim
Baran Kut
alabilecek monitör'ün en iyisini alması daha makul çünkü monitör devamlı değiştirilecek bir bileşen değil
tabii ki de haklısınız ama OLED biraz zahmetli bir ürün, dikkatli kullanmak gerekebiliyor. Ben kafa rahatlığı açısından IPS miniLED falan önerirdim en fazla. Tepkime hızı, renkleri ne kadar güzel olsa da OLED'e dikkatli bakmıyorsan zamanla pikselleri zarar görüyor. Kaçınılması zor bir durum. Üstüne bunu pcde kullanacaksa sabit görev çubuğu, sabit mapli infolu oyunlarda zaman ilerledikçe üzebilir kendisini.

Ama renkleri de çok güzel be. Eğer ona yakın arıyorsa miniLED önerebilirim.

4k olanı da vardı da kalmamış sanırım.

GirayHan

80+ Gold
tabii ki de haklısınız ama OLED biraz zahmetli bir ürün, dikkatli kullanmak gerekebiliyor. Ben kafa rahatlığı açısından IPS miniLED falan önerirdim en fazla. Tepkime hızı, renkleri ne kadar güzel olsa da OLED'e dikkatli bakmıyorsan zamanla pikselleri zarar görüyor. Kaçınılması zor bir durum. Üstüne bunu pcde kullanacaksa sabit görev çubuğu, sabit mapli infolu oyunlarda zaman ilerledikçe üzebilir kendisini.

Ama renkleri de çok güzel be. Eğer ona yakın arıyorsa miniLED önerebilirim.

4k olanı da vardı da kalmamış sanırım.
samsung qd oled teknolojisini kullanıyor artık. bu da ısınma sorununu ortadan kaldırdı. diğer markalara da lg ve samsung panel satıyor biliyorsun. oled teknolojisi günden güne gelişiyor. dell allien 'da qd oled kullanıyor mesela. burda önemli nokta panel. hangi firma üretmiş qd oled mi değil mi bunlara bakılarak çok rahatça oled panelli bir monitör alınabilir. önümüzde ki bir kaç yıl içinde ips va panellere insanlar tn panel gözüyle bakacaklar. çünkü firmalar bu panellerde ki sorunlardan dolayı ciddi zarar ediyolar sürekli garantiye gidiyor ürünler ve artık komple oled'e geçilecek. ghosting ips glow ölü piksel vb vb bu problemler firmaları zora sokuyor devamlı. üretciler de bıktı. alanlar da satanlar da yani :D

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

Forum istatistikleri

Konular
987,664
Üyeler
156,190
Son üye
Keremkymtl
Top Bottom