Neler Yeni

Yardım 3 pin fanları nasıl takmalıyım?

THANOS14

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
35
İsim
Enes Ceylan
Arkadaşlar yeni sistem topladım ama bu fanlarla ilgili çok bir bilgim yok. NZXT H510 Flow kasasını aldım ve kasanın fanlarının 3 pin bağlantısı var fotoğrafta gösterdiğim gibi. Ben de çok bir bilgim olmadığından PSUdaki molexden çoğaltılan 2 pinli yere taktım onun da fotoğrafını atıyorum. Bugün birkaç video izledim de yanlış yaptığımın farkına vardım. Ben bu fanları 3 pinli yerlere bağlamalıyım ama çoğaltıcı gerekiyor galiba hangi çoğaltıcıyla kullanmalıyım? çoğaltıcıyı anakarta mı bağlamalıyım? 3 pinle beraber bağlarsam sistem ısınmaya başladığında ekran kartı gibi işlemci fanı gibi kendini yükseltip alçaltabilir mi? çünkü bir videoda bu fanların 2000 rpme kadar yükselebildiğini söylüyorlardı. cevaplarınız için teşekkürler

Ekler

• 71Fuy19v7dL._AC_UF1000,1000_QL80_.jpg
    71Fuy19v7dL._AC_UF1000,1000_QL80_.jpg
    16.5 KB · Hit: 15
  • 716nZM2VDaL._AC_UL600_SR600,600_.jpg
    716nZM2VDaL._AC_UL600_SR600,600_.jpg
    24.9 KB · Hit: 15

Berat Özdemir

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
542
İsim
Berat Özdemir
Discord
RevelioLivento#9596
3 pin güç girişiyse anakart üzerindeki SYS_FAN girişlerine takacaksın. 3 pin ARGB girişinden bahsediyorsan anakart markasına göre değişiyor girişin ismi. Fotoğraftaki güç girişi olduğu için SYS_FAN girişlerine tak.

THANOS14

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
35
İsim
Enes Ceylan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
3 pin güç girişiyse anakart üzerindeki SYS_FAN girişlerine takacaksın. 3 pin ARGB girişinden bahsediyorsan anakart markasına göre değişiyor girişin ismi. Fotoğraftaki güç girişi olduğu için SYS_FAN girişlerine tak.
hocam anakart gigabyte b550 gaming x v2. fanlarda rgb değil zaten. o giriş varsa bile 1 tanedir galiba. çoğaltıcı almam gerekiyor. peki 3pin çoğaltıcı alsam taksam sistem fan hızlarını otomatik ayarlayabilir mi?

Berat Özdemir

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
542
İsim
Berat Özdemir
Discord
RevelioLivento#9596
Anakartınızda CPU girişlerinide saydığımızda toplamda 5 adet giriş bulunuyor. 3 pin fanı 4 pin girişe taktığınızda çalışır ancak PWM kontrol edilemez olarak gözüküyor. Buna rağmen sıvı soğutma pompaları 3 pin oluyor ve 4 pin üzerinden kontrol edilebiliyor, denemekte fayda var.

Ekler

• FAQ-3-4-pin.jpg
    FAQ-3-4-pin.jpg
    160.8 KB · Hit: 14

THANOS14

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
35
İsim
Enes Ceylan
Anakartınızda CPU girişlerinide saydığımızda toplamda 5 adet giriş bulunuyor. 3 pin fanı 4 pin girişe taktığınızda çalışır ancak PWM kontrol edilemez olarak gözüküyor. Buna rağmen sıvı soğutma pompaları 3 pin oluyor ve 4 pin üzerinden kontrol edilebiliyor, denemekte fayda var.
altta bir tane sysfan girişi gördüm. bir de işlemci güç kablosunun yanında gördüm başka da göremedim dediğiniz gibi denemekte fayda var. 2pinle beraber takınca tam güçte çalışıyormuş bende neden bu fanlar sesli diyordum. nzxt fanlar sessiz olur diyorlardı birde. teşekkür ettim hocam.

Berat Özdemir

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
542
İsim
Berat Özdemir
Discord
RevelioLivento#9596
altta bir tane sysfan girişi gördüm. bir de işlemci güç kablosunun yanında gördüm başka da göremedim dediğiniz gibi denemekte fayda var. 2pinle beraber takınca tam güçte çalışıyormuş bende neden bu fanlar sesli diyordum. nzxt fanlar sessiz olur diyorlardı birde. teşekkür ettim hocam.
Yerleri bu şekilde. Maalesef NZXT fanları hakkında bilgim yok ancak 3 pin ve molex fanlar her zaman en yüksek hızında çalıştığı için sessizlik söz konusu olmuyor. Kasa ile birlikte gelen fanlarsa belki arkada özel kontrolcüsü vardır ona da bakabilirsiniz.

38f720ff_5.png

Mesaj otomatik birleştirildi:

Ayrıca sakın yanlışlıkla anakartın ortasında bulunan SYS_FAN2 girişinin yanındaki LED_CPU girişine takmayın fanı yakıyor ve bir daha çalışmıyor.

Noise

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
33
İsim
Sefa
3 pin fanı 3 pinli çoklayıcı ile kasaya tek girişten baglayabilirsin. İstersen tek tek de baglayabilirsin. Biostan fan ayarını pwm değil DC moda ayarlarsan (biosun kendisi otomatik ayarlayabilir) fan hızı sıcaklığa göre artıp azalacaktır.

THANOS14

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
35
İsim
Enes Ceylan
Yerleri bu şekilde. Maalesef NZXT fanları hakkında bilgim yok ancak 3 pin ve molex fanlar her zaman en yüksek hızında çalıştığı için sessizlik söz konusu olmuyor. Kasa ile birlikte gelen fanlarsa belki arkada özel kontrolcüsü vardır ona da bakabilirsiniz.

Alıntıyı görüntüle

Ayrıca sakın yanlışlıkla anakartın ortasında bulunan SYS_FAN2 girişinin yanındaki LED_CPU girişine takmayın fanı yakıyor ve bir daha çalışmıyor.
biraz araştırdım hocam ben de bu girişlere takılması gerekiyormuş. 3 pinli fanlar kontrol edilemiyor diyen de var işlemci fanına göre otomatik hızını ayarlıyor diyen de var ben de anlayamadım. bu konuda çok bir bilgim de yok.

3 pin fanı 3 pinli çoklayıcı ile kasaya tek girişten baglayabilirsin. İstersen tek tek de baglayabilirsin. Biostan fan ayarını pwm değil DC moda ayarlarsan (biosun kendisi otomatik ayarlayabilir) fan hızı sıcaklığa göre artıp azalacaktır.
hocam yani 3 pinliler kendini otomatik olarak ayarlayabiliyor değil mi? ben şimdi yarın gidip çoğaltıcı alacağım. fotoğrafı atıyorum. anakarta giriş kısmı 4 pin. ama çıkışlar 3 pin. ben de fanları oraya takacağım. biostan da dediğiniz ayarı yaparsam fan hızları sıcaklığa göre alçalıp çoğalacak mı?

Ekler

• 110000222453696.jpg
    110000222453696.jpg
    29.4 KB · Hit: 11

Emre_kymk

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,135
İsim
Ali Emre Kaymak
İlgilendiği Kategoriler
bilgisayar, oyun
Instagram
emrekymk_10

Berat Özdemir

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
542
İsim
Berat Özdemir
Discord
RevelioLivento#9596
NZXT kasalar genellikle 4-5 fan destekli olduğu için anakartındaki 5 girişin yeterli olacağını düşünüyorum ancak yeterli gelmemesi durumunda çoklayıcıda bir seçenek tabii ki.
biraz araştırdım hocam ben de bu girişlere takılması gerekiyormuş. 3 pinli fanlar kontrol edilemiyor diyen de var işlemci fanına göre otomatik hızını ayarlıyor diyen de var ben de anlayamadım. bu konuda çok bir bilgim de yok.
Takıp deneyin, müsait olursanız sonuçları aktarın biz de öğrenmiş olalım. Zaten zarar vermesi gibi bir durum söz konusu değil. 3 pinli bir fan kullanmadım şimdiye kadar dolayısıyla bilgim yok ancak 3 pinli sıvı soğutma pompasını Gigabyte'ın SIV yazılımı üzerinden kontrol edebiliyorum, siz de kontrol edebiliyor olmalısınız teoride.

THANOS14

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
35
İsim
Enes Ceylan
Ben şu üründen almıştım hızlarını da dilediğim gibi ayarlayabiliyorum tek kontrolcü üzerine 4 ad. fan bağladım. Sıkıntısız çalışıyor
ama hocam bunlar 4 pinli çıkışlar o yüzden ayarlanabiliyor galiba.
NZXT kasalar genellikle 4-5 fan destekli olduğu için anakartındaki 5 girişin yeterli olacağını düşünüyorum ancak yeterli gelmemesi durumunda çoklayıcıda bir seçenek tabii ki.

Takıp deneyin, müsait olursanız sonuçları aktarın biz de öğrenmiş olalım. Zaten zarar vermesi gibi bir durum söz konusu değil. 3 pinli bir fan kullanmadım şimdiye kadar dolayısıyla bilgim yok ancak 3 pinli sıvı soğutma pompasını Gigabyte'ın SIV yazılımı üzerinden kontrol edebiliyorum, siz de kontrol edebiliyor olmalısınız teoride.
ilk fırsatta takıp deneyeceğim hocam inşallah.

Noise

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
33
İsim
Sefa
Ben şu üründen almıştım hızlarını da dilediğim gibi ayarlayabiliyorum tek kontrolcü üzerine 4 ad. fan bağladım. Sıkıntısız çalışıyor
Bende benzeri var bunun. Kırmızı kısma 4 pin bağlayınca diğer soketlere de 3 pin bağlayınca 4 pinli fanı kontrol ediyorum ama 3 pinlileri kontrol edemiyorum. Tam hizda çalışıyorlar.

hocam yani 3 pinliler kendini otomatik olarak ayarlayabiliyor değil mi? ben şimdi yarın gidip çoğaltıcı alacağım. fotoğrafı atıyorum. anakarta giriş kısmı 4 pin. ama çıkışlar 3 pin. ben de fanları oraya takacağım. biostan da dediğiniz ayarı yaparsam fan hızları sıcaklığa göre alçalıp çoğalacak mı?
3 pin giriş ve çıkışlı olanı alman daha doğru olacaktır.

THANOS14

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
35
İsim
Enes Ceylan
3 pin giriş ve çıkışlı olanı alman daha doğru olacaktır.
hocam şu attığımı alacağım. 4 pin anakarta giriş için. çıkışlarda 3 pin. 3 pin olan yerlere de fanları takacağım. dediğiniz ayarı da yaptığımda hızlarını sistem ayarlayacak değil mi?

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Çevrim içi yöneticiler

Forum istatistikleri

Konular
906,922
Üyeler
140,725
Son üye
Lusifelo
Top Bottom