Neler Yeni

3060 12gb ekran kartı 3050 ekran kartından daha kötü performans veriyor

Berker_

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Berker Faruk Akyürek
Merhaba. Çok canımı sıkan bir durum aktaracağım sipariş ettiğim sistem mart ayında elime ulaşmıştı ve ilk işim her zamanki gibi oyun indirmek oldu. İlk başlarda tatmin edici sonuçlar almış olsam da sonrasında bayağı bir fark olduğunu fark ettim. Linkini atacağım videoda olan oyunlar 3050 performansı ve benim sistemimde bulunan ekran kartı 3060 12 GB hiçbir zaman videoda ki performans üstü görmedim. Ayarlarımın birçoğu videodaki gibi tahminimce 20-25 belki 30 FPS fark var arada. Özellikle RDR2 ve Cyberpunk DLSS açsam bile Cyberpunk 40-50 FPS'lerde dolaşıyor. İşlemcim i3 12100F işlemci sıcaklığım ortalama 68-70 derecelerde ekran kartı sıcaklığım 72-75 arası değişiyor sürücüler vb hepsi güncel BIOS güncel ve ayarları da güncel. Oyunları Epic Games tarafından oynuyorum metro serisini Steam üzerinden almıştım metro serisi karlı bölümde ve kapalı alanlarda ortalama FPS 70 olsa da ormanlık alanlı bölüme gelince FPS yerlere düşüyordu. Tüm oyunlarda DLSS açık oynuyorum benim anlamadığım videodaki ekran kartı 3050 ve benim ekran kartım 306012 GB 3050'den bile kötü performans alıyorum. Sebebini hiçbir türlü çözemedim. PC güç modu ayarlarım açık oyun modum açık sıcaklık değerlerim iyi gibi ne eksik ne fazla. Hele Witcher 3 de velen haritasına geldiğimde FPS yerleri öpüyor. Oyunları 1080p Ultra veya hight ayarlarda açıyorum Cyberpunk ve RDR 2 de birkaç ayar kısıyorum ama yine de bir şey olmuyor. Ek olarak Cyberpunk'ta DLSS açınca darboğaz oluyor ekran kartı kullanımım 53'lere düşüyor veya işlemci kullanımı yükseliyor. Windows 11 Pro kullanıyorum sistem özelliklerim tam olarak şöyle:

i3 12100F.

3060 12 GB OC.

16 GB RAM 3200 mhz dual .

500GB SSD.

500GB hard disk.

250GB hard disk.

550watt 80 plus PSU.

Ekler

• IMG_3891.jpeg
    IMG_3891.jpeg
    2.1 MB · Hit: 35

hakan32

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,306
İsim
Hakanbey
İşlemcin darboğaz yapıyor gördüğün gibi videodaki CPU kullanımı %40-50 civarında seninki 80-90

Berker_

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Berker Faruk Akyürek
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
İşlemcin darboğaz yapıyor gördüğün gibi videodaki CPU kullanımı %40-50 civarında seninki 80-90
Hocam mesela şu video da darboğaz yapmıyor bende nasıl yapıyor anlamadım özellikle araştırarak aldım işlemci ekran kartı uyumu söz konusu olarak ve bütceme uygunluk açısından :/

hakan32

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,306
İsim
Hakanbey
Hocam mesela şu video da darboğaz yapmıyor bende nasıl yapıyor anlamadım özellikle araştırarak aldım işlemci ekran kartı uyumu söz konusu olarak ve bütceme uygunluk açısından :/

Her pc aynı performansı sergilemez Kullandın PSU bile buna etkendir her PSU 12 voltta aynı amperi sunmaz Amper yükseldikçe Sistemin stabilitesi değişir Kullandığın Ram Çipinden tut Bellek voltajından MHZ ne kadar Anakartın VRM sıcaklığına kadar her şey FPS etki eder Sen videoda gördüğün Değerleri Baz alamazsın 3 aşağı 5 yukarı oynar zaten Oyüzden aldığın değerler normal Bir sorun yok yani.

Top Bottom