Neler Yeni

3060 Ti & Ryzen 5 5600 sistem toplama - PSU ve kasa önerisi

appleren

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
18
İsim
Alp Eren
Bütçe
25000
Merhaba, aşağıdaki parçalardan oluşan bir sistem toplamayı düşünüyorum. Özellikle PSU ve kasa konusunda emin olamadım, göz attıklarımı aşağıya yazdım. Başta PS ve kasa önerisi olmak üzere, sistemde hatalı - eksik olduğunu düşündüğünüz şeyleri, önerilerinizi ve bilgi paylaşımlarınızı bekliyorum. Teşekkür ederim.

GPU: 3060 Ti MSI Gaming X
CPU: Ryzen 5 5600.
anakart: B550M-E Wi-Fi
RAM: G.Skill Ripjaws 16 X 2 (toplam 32 GB)
SSD: Kingston 1 TB PCI-e 4.0
PSU: High Power 750W
kasa: MSI MAG Forge M100a mATX veya MSI MAG Forge 101m ATX

Dahası  
Reaksiyon skoru
185
İsim
Selim
bütçenize göre parçalar biraz daha geliştirilebilir. Ekran kartı tarafında en az RTX 3070 tercih edilmelidir. işlemci tarfında da 5600x uygun olacaktır

appleren

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
18
İsim
Alp Eren
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
bütçenize göre parçalar biraz daha geliştirilebilir. Ekran kartı tarafında en az RTX 3070 tercih edilmelidir. işlemci tarfında da 5600x uygun olacaktır
Tavsiyeler için teşekkürler hocam. Ana 3070 seviyesinde kaliteli marka almak isteyince fiyat yaklaşık 3 bin farkediyor, bütçeyi aşıyor, 3060 Ti kalmayı düşünüyorum. 5600X ile 5600 arasında da bildiğim kadarıyla çok az bir performans farkı olduğu için fiyat farkına değmez diye düşünüyorum. Bütçeden artan olursa işlemciye soğutucu veya ekstra SSD düşünüyorum.

Bunlar dışında bu ekran kartı ve anakart için özellikle PSU ve Kasa hakkındaki düşünceniz nedir? High Power 750W ve MSI MAG Forge M100a mATX yeterli olur mu?

Ottoman57

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
21
İsim
Ahmet
Merhaba, aşağıdaki parçalardan oluşan bir sistem toplamayı düşünüyorum. Özellikle PSU ve kasa konusunda emin olamadım, göz attıklarımı aşağıya yazdım. Başta PS ve kasa önerisi olmak üzere, sistemde hatalı - eksik olduğunu düşündüğünüz şeyleri, önerilerinizi ve bilgi paylaşımlarınızı bekliyorum. Teşekkür ederim.

hocam aynen bu sistemi bende almayı düşünüyorum fazladan konu açmama gerek kalmamış +rep

Che_

80+ Platinum
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,305
İsim
MehmedVII

1tb Kingston seçip bunu al. 25'e 3070ti alınır

appleren

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
18
İsim
Alp Eren

1tb Kingston seçip bunu al. 25'e 3070ti alınır
Tavsiye için teşekkürler. Burada, öncelikle seçtiğim anakartta wifi ve bluetooth desteği olması benim için önemli (ethernet imkanım yok), ayrıca SSD soğutucu olması bir avantaj. RAM olarak, işim dolayısıyla 16 yeterli gelmeyecek 32 düşünüyorum. Ekran kartı markası olarak da en sağlam ve az ısınması ile bilinen MSI Gaming X almak istiyorum, almışken güvenilir olmasını istiyorum bir miktar fiyat farkı çok sorun değil bu aşama için. Bunlardan dolayı attığınız hazır sistem pek uygun gelmedi bana. Seçtiğim kalitede ürünler sağlayıp daha uygun bir hazır sistem varsa memnuniyetle incelerim, teşekkür ederim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu arada depolama olarak da aslında 2 TB SSD düşünüyorum yine işlerim dolayısıyla. SSD ve RAMleri de güvenilir modeller almak istiyorum. Bütçe biraz da bu yüzden yüksek. Dediğim gibi bu şartları karşılayan hazır sistem varsa çok iyi olur, baktıklarımda genelde eksik kalan parçalar oluyor.

appleren

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
18
İsim
Alp Eren
SSD ve kasayı güncelledim. Bu sistemi toplamayı düşünüyorum son olarak. Düzeltilmesi gereken bir şey var mıdır? Kasa - anakart - PSU uyumlu mudur büyüklük vb bakımından?

SSD: MSI 500 GB M.2 PCI-e 4.0 ve Kingston 1 TB M.2 PCIe 3.0
kasa: MSI MAG Forge M100a mATX

MematiBaş🚬

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
8,572
İsim
Memati Baş

25kya mı alacaksın bunu?

• Beğen
Reaksiyonlar: Che_

Che_

80+ Platinum
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,305
İsim
MehmedVII
Tavsiye için teşekkürler. Burada, öncelikle seçtiğim anakartta wifi ve bluetooth desteği olması benim için önemli (ethernet imkanım yok), ayrıca SSD soğutucu olması bir avantaj. RAM olarak, işim dolayısıyla 16 yeterli gelmeyecek 32 düşünüyorum. Ekran kartı markası olarak da en sağlam ve az ısınması ile bilinen MSI Gaming X almak istiyorum, almışken güvenilir olmasını istiyorum bir miktar fiyat farkı çok sorun değil bu aşama için. Bunlardan dolayı attığınız hazır sistem pek uygun gelmedi bana. Seçtiğim kalitede ürünler sağlayıp daha uygun bir hazır sistem varsa memnuniyetle incelerim, teşekkür ederim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu arada depolama olarak da aslında 2 TB SSD düşünüyorum yine işlerim dolayısıyla. SSD ve RAMleri de güvenilir modeller almak istiyorum. Bütçe biraz da bu yüzden yüksek. Dediğim gibi bu şartları karşılayan hazır sistem varsa çok iyi olur, baktıklarımda genelde eksik kalan parçalar oluyor.
1,5x daha pahalı ödeyeceksin. Ssd soğutucusu gerekli değil. Asus Dual zaten çok iyi bir soğutmaya sahip. 16gb ram hâlâ yeterli

appleren

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
18
İsim
Alp Eren
25kya mı alacaksın bunu?
Hocam bir üst mesajda SSDleri değiştirdim, 2 adet M.2 SSD alacağım. Bu halde evet 24k ediyor. Yukarıda da belirttiğim gibi:
1- anakart için şartlarım: wifi, bluetooth, 2 adet m2 portu şart, ayrıca 4 adet RAM ve ssd soğutma olması da iyi olur.
2- RAM 32 gb olmalı. 16 yeterli değil işlerim için.
3- Ekran kartı markası olarak en güvenilir modeli almak istiyorum, diğer modellere göre çok büyük fiyat farkı olmamasına rağmen en sağlam olduğu kesin olan MSI Gaming X modeli almak benim için sorun değil.

Bunları göz önünde bulundurarak hâlâ pahalı ise ve daha uygun bir sistem öneriniz varsa iletirseniz çok sevinirim. Yoksa bu şekilde toplamayı düşünüyorum.

MematiBaş🚬

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
8,572
İsim
Memati Baş
Hocam bir üst mesajda SSDleri değiştirdim, 2 adet M.2 SSD alacağım. Bu halde evet 24k ediyor. Yukarıda da belirttiğim gibi:
1- anakart için şartlarım: wifi, bluetooth, 2 adet m2 portu şart, ayrıca 4 adet RAM ve ssd soğutma olması da iyi olur.
2- RAM 32 gb olmalı. 16 yeterli değil işlerim için.
3- Ekran kartı markası olarak en güvenilir modeli almak istiyorum, diğer modellere göre çok büyük fiyat farkı olmamasına rağmen en sağlam olduğu kesin olan MSI Gaming X modeli almak benim için sorun değil.

Bunları göz önünde bulundurarak hâlâ pahalı ise ve daha uygun bir sistem öneriniz varsa iletirseniz çok sevinirim. Yoksa bu şekilde toplamayı düşünüyorum.
24kya 3060ti alınmaz.

Top Bottom