Neler Yeni

3600Mhz ram 2133 mhz görünüyor.

Zultan

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
139
İsim
Zultan
Merhaba.
Arkadaşlar sorunum şöyle. İlk olarak hazır sistem ile gelen ve aşağıda bahsettiğim gskill ramleri kullanıyordum, sonrasında 1 adet Juhor marka ram aldım. Ve ram gelince biostan xmp açıp 24gb ve 3600mhz olarak kullanmaya başladım. Ve 4 aydır kullanıyordum sorunsuz bir şekilde, elime bir miktar para geçince juhor marka 1 adet daha ram aldım. Ama biostan xmp açık olmasına rağmen 32gb ve 2133mhz olarak görünüyor. Sizlerden ricam bunu nasıl 3600mhz olarak düzeltebilirim.
Bilgi sahibi arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.
Not : Bios güncellemesi yaptım, ama bios ta xmp profili hiç bir şekilde değiştiremiyorum. Hatta xmp ne kapanıyor nede başka bir düzeltmeye izin veriyor.
Sistemin parçaları aşağıda.
İşlemci : AMD RYZEN 5 5600X
Anakart : MSI MPG B550 GAMING PLUS Amd B550 Soket AM4 DDR4
Ram : GSKILL 8GB Ripjaws V Siyah 3600MHz CL18 DDR4 Single Kit Ram x 2

Gif Man

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
5,186
İsim
Batuhan
Merhaba.
Arkadaşlar sorunum şöyle. İlk olarak hazır sistem ile gelen ve aşağıda bahsettiğim gskill ramleri kullanıyordum, sonrasında 1 adet Juhor marka ram aldım. Ve ram gelince biostan xmp açıp 24gb ve 3600mhz olarak kullanmaya başladım. Ve 4 aydır kullanıyordum sorunsuz bir şekilde, elime bir miktar para geçince juhor marka 1 adet daha ram aldım. Ama biostan xmp açık olmasına rağmen 32gb ve 2133mhz olarak görünüyor. Sizlerden ricam bunu nasıl 3600mhz olarak düzeltebilirim.
Not : Bios güncellemesi yaptım, ama bios ta xmp profili hiç bir şekilde değiştiremiyorum. Hatta xmp ne kapanıyor nede başka bir düzeltmeye izin veriyor.
Ramler Farklı Olduğu İçin Gayet Normal Bir Durum .

Zultan

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
139
İsim
Zultan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Ramler Farklı Olduğu İçin Gayet Normal Bir Durum .
Ama 24gb olarak kullandığım zamanlarda oldu, ve hiç bir sorun yaratmadı. 2. İlave ram i aldım konuda da yazdığım gibi, sorun ondan sonra başladı.

Gif Man

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
5,186
İsim
Batuhan
Ama 24gb olarak kullandığım zamanlarda oldu, ve hiç bir sorun yaratmadı. 2. İlave ram i aldım konuda da yazdığım gibi, sorun ondan sonra başladı.
Çipler Uyuşmadı O Zaman .

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,512
İsim
Emre Zengin
Merhaba.
CPU-Z adlı programı indirip SPD kısmındaki bütün slotların ekran görüntüsünü atar mısın?

Zultan

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
139
İsim
Zultan

Ekler

• bios.jpeg
    bios.jpeg
    362.4 KB · Hit: 26
  • görev yöneticisi.png
    görev yöneticisi.png
    45.3 KB · Hit: 26
  • slot1.png
    slot1.png
    48 KB · Hit: 24
  • slot2.png
    slot2.png
    47.9 KB · Hit: 22
  • slot3.png
    slot3.png
    47.6 KB · Hit: 23
  • slot4.png
    slot4.png
    47.7 KB · Hit: 23

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,512
İsim
Emre Zengin
Bu şekilde hocam.
Hocam CPU-Z yanlış göstermiyorsa Juhor olanlar 1. ve 2. slota takılı. G.Skill olanlarda 3. ve 4. slota takılı olarak görünüyor. Eğer böyle takılıysa bu dediğim şekilde BIOS'u sıfırlayıp Juhor olanları 1. ve 3. slota tak. G.Skill olanları da 2. ve 4. slota tak hocam.
BIOS sıfırlama işlemi:
Bilgisayarını kapat. PSU kablosunu çıkar. Kasanın üstünde USB bellek vb. hiçbir şey takılı olmasın. Ondan sonra RAM'leri çıkar. Çıkardıktan sonra JBAT1 yazan 2 pinli yere tornavida yardımıyla 2 pine aynı anda 5-10 saniye tornavidayı değdir. Ondan sonra Juhor marka olanları 1. ve 3. slota (A1 ve B1), G.Skill marka olanları da 2. ve 4. slota (A2 ve B2) tak bakalım hocam. Ondan sonra bilgisayarı tekrardan açıp XMP'yi Profile 1 olarak aktif edip kaydedip çık bakalım.
Ekran görüntüsü 2024-04-22 194340.png

Zultan

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
139
İsim
Zultan
Hocam CPU-Z yanlış göstermiyorsa Juhor olanlar 1. ve 2. slota takılı. G.Skill olanlarda 3. ve 4. slota takılı olarak görünüyor. Eğer böyle takılıysa bu dediğim şekilde BIOS'u sıfırlayıp Juhor olanları 1. ve 3. slota tak. G.Skill olanları da 2. ve 4. slota tak hocam.
BIOS sıfırlama işlemi:
Bilgisayarını kapat. PSU kablosunu çıkar. Kasanın üstünde USB bellek vb. hiçbir şey takılı olmasın. Ondan sonra RAM'leri çıkar. Çıkardıktan sonra JBAT1 yazan 2 pinli yere tornavida yardımıyla 2 pine aynı anda 5-10 saniye tornavidayı değdir. Ondan sonra Juhor marka olanları 1. ve 3. slota (A1 ve B1), G.Skill marka olanları da 2. ve 4. slota (A2 ve B2) tak bakalım hocam. Ondan sonra bilgisayarı tekrardan açıp XMP'yi Profile 1 olarak aktif edip kaydedip çık bakalım.
Alıntıyı görüntüle
Hocam yanlış göstermiş cpu-z ramlar sizin bahsettiğiniz gibi takılı. 1. ve 3. slotta juhor, 2. ve 4. slotta gskiller takılı.

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,512
İsim
Emre Zengin
Hocam yanlış göstermiş cpu-z ramlar sizin bahsettiğiniz gibi takılı. 1. ve 3. slotta juhor, 2. ve 4. slotta gskiller takılı.
Dediğim şekilde BIOS'u tekrardan sıfırlayıp bellekleri takıp XMP'yi açmayı dener misin?

Zultan

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
139
İsim
Zultan
Dediğim şekilde BIOS'u tekrardan sıfırlayıp bellekleri takıp XMP'yi açmayı dener misin?
Yapmaya çalışayım, bu tür şeylere elimin çok yatkın olduğunu söylenemez. :)
Yanlış bir şey yaparsam, başka bir zarara yol açma şansım çok mu. Kısacası kaş yaparken göz çıkarmam deme. :D

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,512
İsim
Emre Zengin
Yapmaya çalışayım, bu tür şeylere elimin çok yatkın olduğunu söylenemez. :)
Yanlış bir şey yaparsam, başka bir zarara yol açma şansım çok mu. Kısacası kaş yaparken göz çıkarmam deme. :D
Yok hocam bir şey olmaz. Sistemi güçten keseceksin, RAM'leri çıkaracaksın, tornavidayı fotoğrafta işaretlemiş olduğum 2 pine aynı anda 5-10 saniye değdireceksin. Sonra RAM'leri aynı şekilde geri takıp sistemi çalıştıracaksın. Zaten sistem açılırken BIOS sıfırlandı diye uyarı ekranı gelecek.

Zultan

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
139
İsim
Zultan
Yok hocam bir şey olmaz. Sistemi güçten keseceksin, RAM'leri çıkaracaksın, tornavidayı fotoğrafta işaretlemiş olduğum 2 pine aynı anda 5-10 saniye değdireceksin. Sonra RAM'leri aynı şekilde geri takıp sistemi çalıştıracaksın. Zaten sistem açılırken BIOS sıfırlandı diye uyarı ekranı gelecek.
Tamam hocam, biraz korkarak ta olsa deneyeceğim. :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hocam Ekran kartı ve işlemci soğutucu sökme den yapacağım değil mi?

Son düzenleme:
Top Bottom