Neler Yeni

360mm ile 5700x soğutamıyorum ?

Zamazingoo

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
318
İsim
İbrahim Toglu
Şimdilik böyle yaptım yarın gidip olta teli alacağım çok daha az görünecek böylece
Mesaj otomatik birleştirildi:

Çok teşekkürler 3-4 gündür kafayı yiyecektim
Rica ederim.Bu arada gpu ufaktan eğim almış. Havadan tutturmuşsun ama yine de şunlar eğimi tam engeller. Fanların plastik kenarlarına yerleştirirsin.

Dahası  
Reaksiyon skoru
20
İsim
ömer şevik
Amd soğmuyor kardeşim ben bunu 5 yıldır diyorum soğdunu görmedim hiç djshw7wıwkwkw

mortemeyn

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
196
İsim
Mehmet Eyüp Atan
Şimdilik böyle yaptım yarın gidip olta teli alacağım çok daha az görünecek böylece

Şundan var bende anakarta takıyorsun hiç gözükmüyor ve altta fan olanlar için çok iyi çalışıyor.

KaveLeoN

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
46
İsim
Burak YAŞAR
Bende 13700kf var cm 240 soğutucu var armory crate yazilimindan power saving modunu actim. Fpsde nerdeyse düşüs bile olmadi. Sicakliklar 60 derece civarinda. Power saving modunu acmazsam Nfs unbound da 100 derece oluyor direk

Dahası  
Reaksiyon skoru
7
İsim
Cemal Gürel
150 Watt güç çeken Xeon E5-2696 işlemci ile Thermaltake Frio Extreme, 1 fan ile anca 60 dereceyi görüyor, ama diğer kasa fanları da var. 3 adet 120mm, bir adet 140mm. Hava sağutmaya geçin bence, risk sıvı soğutma.

fallen64

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Kenan
Merhaba 3-4 gün önce CM ML240L Sıvı Soğutmadan Bitfenix Cube 360 a geçtim ısılar azalsın vs diye . Ama 240 mm kullanırken PBO 140W 85 Dereceye Sınırlıyorken 360mm de yine aynı 140W 85 Derece oluyor. yükseltmemin hiçbir anlamı kalmamış oluyor böyleliklede.
Montajın doğru olduğuna eminim Kullanım klavuzu vs 5-6 kere baktım Bloğun üstündeki etiket sökülü
Macun olarak kryonaut extreme kullandım. Değişiklik olmadığını görünce söktüm soğutmayla gelen macunu kullandım sonuçlar aynı.
Montaj Doğru Radyatör Üstte Pompa Dönüyor ve Cpu Bloğunu motordan-Radyatörden yukarı aldığımda suyun devir daimini az çok görebiliyorum.
30dkdır p95 çalışıyor işlemci 84 derece 140W civarı kullanıyor. Ama radyatörden buz gibi hava çıkıyor.
VE EN ÖNEMLİSİ Fan devri %100 den %50 ye aldığımda bile sıcaklıklarda hiçbir fark olmuyor yine aynı 85 derece 140W ta kalabiliyor.
İşlemcinin IHS ve CCD Arasındaki termal macunda bir sıkıntı olabileceğini düşünmeye başladım. birtürlü çözemedim bilgisi olan biri varmı ?
Modartın videosunda 270W çeken işlemciyi 90 derecede tutabilirken benim 140w işlemciyi tutamaması çok garip.
Fanları şimdi %35e çektim ve bekliyorum ısı farkı olacak mı.

10 dakika oldu %35 fan ile sadece 1 derece oynadı 86 derece 139W :D %25 e alıp deneyeceğim şimdi

%25 fan ile bir 10 dakika daha oldu Thermal limiti 88 ayarlamıştım Ufak ufak termal limite takılıyor şuanda ama minimum 135W a düşüp geri geliyor.
Her 360mm sıvı sogutucu iyidir diye bir kaide yok..Kiminin pump fan rpm düşüktür kiminin fan rpmi..Tavsiyem; Kasanın yan ve varsa ön kapagı açık şekilde dene ısılar önemli ölçüde düşecektir..

cfranko

80+ Platinum
En İyi Cevap
12
Dahası  
Reaksiyon skoru
28,598
İsim
cfranko
İlgilendiği Kategoriler
Memory
İşlemci sıcaklığını belirleyen şey sıvı soğutmanın içindeki sıvının sıcaklığıdır. Sen henüz sıvı soğuk iken prime 95 açarsan 240 ve 360 arasında kısa sürede sıcaklık hiç farkı olmaz. Ama mesela oyun oynarsan veya prime 95 i 30 dk açık bırakırsan içerdeki sıvının ısınabilnesi için ona vakit vermiş olursun ve 360 lık radyatör içerideki sıvıyı 240’lığa göre daha soğuk tutabileceği için 30 dk sonra 240’lık ile 360’lık arasındaki fark açılmaya başlar. Yani öyle prime95 açiyim 1 dk açık dursun niye sıcaklık aynı dersen aynı olması normal. Biraz zaman geçmesi lazım.

FarukKG

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
96
İsim
Faruk G
İlgilendiği Kategoriler
Bilgisayar , Motorsiklet , Araba , Parfüm , Biraz Elektrik-Elektronik
İşlemci sıcaklığını belirleyen şey sıvı soğutmanın içindeki sıvının sıcaklığıdır. Sen henüz sıvı soğuk iken prime 95 açarsan 240 ve 360 arasında kısa sürede sıcaklık hiç farkı olmaz. Ama mesela oyun oynarsan veya prime 95 i 30 dk açık bırakırsan içerdeki sıvının ısınabilnesi için ona vakit vermiş olursun ve 360 lık radyatör içerideki sıvıyı 240’lığa göre daha soğuk tutabileceği için 30 dk sonra 240’lık ile 360’lık arasındaki fark açılmaya başlar. Yani öyle prime95 açiyim 1 dk açık dursun niye sıcaklık aynı dersen aynı olması normal. Biraz zaman geçmesi lazım.
hocam her 10-15dkda bir güncelleme yaptım zaten dikkat edersen.

Aytekin

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
220
İsim
Aytekin

Kasanı cam açık mı kullanıyorsun çünkü gördüğüm kadarıyla içeri hava alan fan yok.

Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Muhammed
Öncelikle bu tarz konulardan uzun süredir uzak kaldığım için sadece fikir vermesi için aklımdakileri yazıyorum. Bilgilerin teyit edilmesinde fayda var.

Yaklaşık 5, 6 sene önce i5 3570k işlemcime overclock yapıp p95 ile test ettiğimde Noctua D15 soğutucumdaki fan değerini belli bir yüzdeden sonra arttırmanın neredeyse hiç bir işe yaramadığını fark etmiştim. Yanlış hatırlamıyorsam o fanın max rpmi 1500 civarındaydı. Tabi ki kullabdığımız soğutmalar arasında farklılıklar var ( soğutma bloğunun boyutları, sıklığı, fan cfm değeri ve havayı sıkıştırma kapasitesi gibi) ancak mantığın benzer olduğunu düşünüyorum. Sıvı soğutma radyatörleri daha sıkı yapıda olduğu için daha yüksek rpmlerde çalışma ihtiyacı oluyordur ancak 2 3k rpm den sonrası işlevden çok biraz satış stratejisi olabilir.

Benim oc yaptığım dönemlerde intel işlemcilere sıvı metal uygulaması yapılarak sıcaklıklarda güzel düşüşler sağlanabiliyordu. Hatırladığım kadarıyla ryzen serilerinde lehim oluyor ve bu da sıvı metal gibi performans verdiği için böyle bir işleme ihtiyaç kalmıyor. Belki işlemcinin içindeki lehim kalitesi düşük denk gelmiş ve bu yüzden ısı aktarımında sorun yaşıyor olabilirsin.

Tritient

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
40
İsim
Umut
Amd soğmuyor kardeşim ben bunu 5 yıldır diyorum soğdunu görmedim hiç djshw7wıwkwkw
Algı yaratmayın ustam, şuan Bitfenix cube 240mm ile ryzen 5 7500f kullanıyorum. Curve -30 ve +200mhz değerlerini verdim pbo'dan stabil çalışıyor, stres testlerinden max 64 dereceleri görüyorum.

Top Bottom