Neler Yeni

4070ti super için Qhd monitör mü yoksa 4k monitör mü almalıyım ?

4070ti super ekran kartlı sistem için Qhd mi 4k monitör mü ?

• Qhd

Oylar: 43 79.6%
  • 4k

Oylar: 11 20.4%

• Oy kullanan toplam üye
    54

Byte

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
203
İsim
Burak B
Ben de Qhd monitör alırsam 27 inç 240hz alacağım zaten direkt kafamda o var. Peki kullandığınız ekran kartı 4070ti veya ti super midir yanlış anlamayın eğer öyleyse 2kda native oyun performansı veya dlss veya ray tracing ile oyun performansı deneyiminiz nasıldır onu öğrenmek istedim :)
Kullandığım kart MSI SUPRIM X 4080 SUPER
RDR2 hariç native performansı denemedim. Artık güncellemeler ile bir çok oyun dlss fg ile neredeyse kusursuz hatta bazı oyunlarda çok daha iyi kenar yumuşatma sağladığı için fg açıyorum. 2K da 100 FPS in altında performans almadım. Kartı tek zorlayan oyun rdr2 oluyor. Bazı grafik modları yaptım ve 2k ultra native ayarlar + reshade mod kullanıyorum. 75-80 fps arası geziyor. Ama DLSS açıksa ve grafik modu yoksa 2K ultra DLSS Kalite modunda 120-130 fps alıyorum.

Imperium

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
16
İsim
Ahmet Ömer Bozkuş
Kullandığım kart MSI SUPRIM X 4080 SUPER
RDR2 hariç native performansı denemedim. Artık güncellemeler ile bir çok oyun dlss fg ile neredeyse kusursuz hatta bazı oyunlarda çok daha iyi kenar yumuşatma sağladığı için fg açıyorum. 2K da 100 FPS in altında performans almadım. Kartı tek zorlayan oyun rdr2 oluyor. Bazı grafik modları yaptım ve 2k ultra native ayarlar + reshade mod kullanıyorum. 75-80 fps arası geziyor. Ama DLSS açıksa ve grafik modu yoksa 2K ultra DLSS Kalite modunda 120-130 fps alıyorum.
Evet alan wake olsun rdr2 olsun starfield olsun (gerçi onun nedeni boktan optimizasyonu da neyse :D) cyberpunk olsun fps konusunda ekran kartını çok zorlayan oyunlar dlss fg olmadan neredeyse limitte oynuyorsun oyunları. Benim aslında karar vermem gereken fps konusunda çok rahat olmak ileride kafamda soru işareti için Qhd 240hz monitör mü almam gerekiyor yoksa görüntü olarak daha iyi deneyim yaşamak ama fpsten kısmak uğruna 4k 144hz mi almak konusu biraz Qhd 240hz monitör almaya yakın gibiyim ama :) Peki kullandığınız monitör nedir memnun musunuz veya önereceğiniz başka qhd monitör modeli var mıdır ?

Gorkeemmm

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
163
İsim
Gorkem Yavuz
Arkadaşlar günaydın herkese donanım arşivi forumundaki ilk konumu açmış bulunmaktayım :) Konu başlığında belirttiğim gibi 7800x3D işlemcili 4070 Ti super ekran kartlı bir sistem kurdum. Bu benim ilk masaüstü bilgisayar sistemim olacak daha önce hep notebook ve gaming laptop kullandım o yüzden bazı bilmediğim konular var. 4070ti super Qhd çözünürlük için çok iyi bir ekran kartı olduğu açık fakat youtube videolarından izlediğim kadarıyla 4k çözünürlükte de dlss ve fg açık olduğu zaman yeterli performans verebiliyor o yüzden arada kaldım. Sizce Qhd monitör almak mı daha mantıklı olur yoksa 4k deneyimini yaşamalı mıyım bu ekran kartında ? Cevaplarsanız ve yardımcı olursanız çok mutlu olurum.
4k ütopik kalır. 2k ise tam dengidir.

Byte

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
203
İsim
Burak B
Evet alan wake olsun rdr2 olsun starfield olsun (gerçi onun nedeni boktan optimizasyonu da neyse :D) cyberpunk olsun fps konusunda ekran kartını çok zorlayan oyunlar dlss fg olmadan neredeyse limitte oynuyorsun oyunları. Benim aslında karar vermem gereken fps konusunda çok rahat olmak ileride kafamda soru işareti için Qhd 240hz monitör mü almam gerekiyor yoksa görüntü olarak daha iyi deneyim yaşamak ama fpsten kısmak uğruna 4k 144hz mi almak konusu biraz Qhd 240hz monitör almaya yakın gibiyim ama :) Peki kullandığınız monitör nedir memnun musunuz veya önereceğiniz başka qhd monitör modeli var mıdır ?
3 yıldır Odyssey G7 2K 240 Hz kullanıyorum. Aslında öncesinde çok model denedim ve sonunda uzun süre kullanacağım bir model buldum diyebilmiştim. Çok güncelleme aldı sorunsuz hale gelmesi için tabi. Bu modelden memnunum. VA panel ama renkler çok başarılı. Siyahlar harika. GTG olduğu için tepki süresi çok iyi. Ghosting yok. 240 hz çok akıcı. Bir de 1.5 ay önce aldığım 4k 144 hz Odyssey G7 flat monitör var. Ancak curved panele alıştığım için 4k flat monitör bana hala garip geliyor. Şuan da ofis işleri için 4k 144 hz i aktif olarak kullanıyorum. Ama oyun için hala curved panel 2k oddyssey g7 kullanıyorum. Fakat bu model eski olduğu için piyasada yok. Benzelerine bakabilirsin. Rtings testlerine ve kullanıcı yorumlarına mutlaka bakmalısın. 4K Monitör alacaksan 27-28 inch bence 4k için oldukça küçük kalıyor. Windowsda ölçeklendirmeyi %100 yapınca her şey minicik kalıyor. Ama tabi pikseller yoğun olduğu için daha net ve keskin bir görüntü oluyor. 4K için ideal boyut 32 inch ama o da monitöre yakın bakıyorsanız ve rekabetçi oyun oynayacaksanız kesinlikle önermem.

4K Oynadığım bazı oyunlar oldu aşağı SS bırakıyorum.
ggmnyvy.png

cfh4mkw.png

Bu da 2k oynarken çektiğim görüntü.
9eby5iy.png

Imperium

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
16
İsim
Ahmet Ömer Bozkuş
3 yıldır Odyssey G7 2K 240 Hz kullanıyorum. Aslında öncesinde çok model denedim ve sonunda uzun süre kullanacağım bir model buldum diyebilmiştim. Çok güncelleme aldı sorunsuz hale gelmesi için tabi. Bu modelden memnunum. VA panel ama renkler çok başarılı. Siyahlar harika. GTG olduğu için tepki süresi çok iyi. Ghosting yok. 240 hz çok akıcı. Bir de 1.5 ay önce aldığım 4k 144 hz Odyssey G7 flat monitör var. Ancak curved panele alıştığım için 4k flat monitör bana hala garip geliyor. Şuan da ofis işleri için 4k 144 hz i aktif olarak kullanıyorum. Ama oyun için hala curved panel 2k oddyssey g7 kullanıyorum. Fakat bu model eski olduğu için piyasada yok. Benzelerine bakabilirsin. Rtings testlerine ve kullanıcı yorumlarına mutlaka bakmalısın. 4K Monitör alacaksan 27-28 inch bence 4k için oldukça küçük kalıyor. Windowsda ölçeklendirmeyi %100 yapınca her şey minicik kalıyor. Ama tabi pikseller yoğun olduğu için daha net ve keskin bir görüntü oluyor. 4K için ideal boyut 32 inch ama o da monitöre yakın bakıyorsanız ve rekabetçi oyun oynayacaksanız kesinlikle önermem.

4K Oynadığım bazı oyunlar oldu aşağı SS bırakıyorum.
ggmnyvy.png

cfh4mkw.png

Bu da 2k oynarken çektiğim görüntü.
9eby5iy.png
32 inç çok büyük gelir ya 27-28 inç düşünüyorum ben zaten 4k için gigabyte m28u modeli vardı 28 inç olarak. Eğer 27-28 inç için 4k çok küçük kalıyor diyorsanız 27 inç qhd 240 hz monitör almak çok daha mantıklı gibi duruyor :)

• Beğen
Reaksiyonlar: Byte
Top Bottom