Neler Yeni

44 SANİYE BIOS SÜRESİ

Clyde

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
591
İsim
Yiğit Özdemir
İlgilendiği Kategoriler
Telefon. Bilgisayar. Monitör. Kulaklık.
Arkadaşlar merhaba. Benim bu BIOS süresi ile alıp veremediğim bir durum var. Bilgisayarı ilk topladığımda 17- 25 saniye arasındaydı BOOT süresi. Sabah BIOS güncelledim 17 saniyeyi gördüm tekrardan sevinmiştim ama daha sonra bu süre arttıkça arttı. Bugün 44 saniye BOOT süresi gördüm. İşlemci PBO ayarlarımı kapattım RAM O.C ayarlarımı kapattım 34 saniyeye düşürdüm. Bu süreyi nasıl kısaltabilirim? Bu kadar yüksek değerler çok saçma.

Ekler

• resim_2023-09-14_112501380.png
    resim_2023-09-14_112501380.png
    52.4 KB · Hit: 101
Arkadaşlar merhaba. Benim bu BIOS süresi ile alıp veremediğim bir durum var. Bilgisayarı ilk topladığımda 17- 25 saniye arasındaydı BOOT süresi. Sabah BIOS güncelledim 17 saniyeyi gördüm tekrardan sevinmiştim ama daha sonra bu süre arttıkça arttı. Bugün 44 saniye BOOT süresi gördüm. İşlemci PBO ayarlarımı kapattım RAM O.C ayarlarımı kapattım 34 saniyeye düşürdüm. Bu süreyi nasıl kısaltabilirim? Bu kadar yüksek değerler çok saçma.
Pc'de oyunlarin etkisi var bu süreye hocam.

Clyde

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
591
İsim
Yiğit Özdemir
İlgilendiği Kategoriler
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

rodeux

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
10
İsim
Emre Yağcı
Instagram
emreyagc1
BIOS üzerinden Memory Context Restore özelliğini enable yaparak süreyi yarı yarıya düşürebilirsin.

onurkaplan

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
596
İsim
Onur
sistemin am5 sanırım bu sorun zamanla düzeleceği söyleniyor bios update'lerle

Clyde

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
591
İsim
Yiğit Özdemir
İlgilendiği Kategoriler
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
BIOS üzerinden Memory Context Restore özelliğini enable yaparak süreyi yarı yarıya düşürebilirsin.
Deneyeceğim teşekkürler.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Evet sistem AM5. R9 7900 var. Bugün BIOS güncelleştirmesi yaptıktan sonra 17 saniyede açılmıştı. 83 Saniyeyi gördüm.

Ekran Görüntüsü (10).png

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
20
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,734
İsim
Emre Zengin
Deneyeceğim teşekkürler.

Evet sistem AM5. R9 7900 var. Bugün BIOS güncelleştirmesi yaptıktan sonra 17 saniyede açılmıştı. 83 Saniyeyi gördüm.

Alıntıyı görüntüle
AM5 sistemlerde BIOS kaynaklı bir sorun hocam. Yeni BIOS güncellemelerini bekleyeceksiniz. İsterseniz BIOS ayarlarını sıfırlayıp kaydedip çıkın bakalım. Herhangi bir değişiklik olup olmayacağını kontrol edin hocam. BIOS'ta RAM XMP'sini açtığınız yerin fotoğrafını atar mısınız?

Aykut D.

80+ Gold
bende ilk aldığım zaman sistem 1.5dk sürüyordu açması bios güncelledim 14sn ye düştü. Gerekki süre artmaya bios pili söküp taksanız iyi olur

rodeux

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
10
İsim
Emre Yağcı
Instagram
emreyagc1
Ben 7600x ve ROG B650E-F kullanıyorum DOCP açık 34 saniye sürerken Memory Context Restore etkinleştirerek 8.9 saniyeye düşürdüm. Belki sizde de işe yarayabilir.

Razor_1

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
30
İsim
Cihan Cinoğlu
Hocam AM5 ise düzelir bence güncellemelerle.RAM O.C gibi performans ayarlarını kapatmanızı önermem boot süresi için.Beklemek daha mantıklı olur.

Clyde

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
591
İsim
Yiğit Özdemir
İlgilendiği Kategoriler
AM5 sistemlerde BIOS kaynaklı bir sorun hocam. Yeni BIOS güncellemelerini bekleyeceksiniz. İsterseniz BIOS ayarlarını sıfırlayıp kaydedip çıkın bakalım. Herhangi bir değişiklik olup olmayacağını kontrol edin hocam. BIOS'ta RAM XMP'sini açtığınız yerin fotoğrafını atar mısınız?
Maalesef bir şey değişmedi.

bende ilk aldığım zaman sistem 1.5dk sürüyordu açması bios güncelledim 14sn ye düştü. Gerekki süre artmaya bios pili söküp taksanız iyi olur
Denedim maalesef bir şey değişmedi. Yeni Biosları bekleyeceğim artık.

Ben 7600x ve ROG B650E-F kullanıyorum DOCP açık 34 saniye sürerken Memory Context Restore etkinleştirerek 8.9 saniyeye düşürdüm. Belki sizde de işe yarayabilir.
Bakacağım teşekkür ederim.

Hocam AM5 ise düzelir bence güncellemelerle.RAM O.C gibi performans ayarlarını kapatmanızı önermem boot süresi için.Beklemek daha mantıklı olur.
5600MHz CL38 ramleri 6000MHz CL30 o.cladım. Bozmayı pek düşünmüyorum :D.

rodeux

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
10
İsim
Emre Yağcı
Instagram
emreyagc1
5600MHz CL38 ramleri 6000MHz CL30 o.cladım. Bozmayı pek düşünmüyorum :D.
RAM modelinizi ve O.C. değerlerinizi gösterebilir misiniz? Ben 6000MHz CL32 kullanıyorum CL30 işime yarayabilir.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
991,983
Üyeler
156,871
Son üye
Zenzei
Top Bottom