Neler Yeni

Öneri 7800 X3D İşlemcili Sistem Uyumu ve Ekran Kartı Tavsiyesi? AMD mi Nvidia mı?

cashurri

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Atila Öztürk
Arkadaşlar bugünlerde sistem topluyorsanız ve de oyun oynayacaksanız normal bir şekilde toplayacağınız bilgisayar sanırım aşağıdaki gibi oluyor. En azından ben bu şekilde topladım. Fiyatlarını ve alındıkları zamanları da yazıyorum araştıranlar için neler nasıl değişebiliyor bilgi sahibi olunsun.
işlemci : 7800X3d (13.800 TL) 6 TAKSİT 1hafta önce
Anakart : MSI B650S wifi pro (6500 TL) 6 TAKSİT 3 ay önce
Ram : Patriot 2x16 7200 mhz (4800 TL) 3 TAKSİT 3 ay önce
SSD : WD Black SN770 1 TB (2000 TL) peşin Yurtdışı kampanya. 2 ay önce
Soğutucu : Thermalright Frozen Notte 240 ARGB (2800 TL) 6 TAKSİT yolda
Kasa : DeepCool CG540 750W (4800 TL) 6 TAKSİT yolda
Umarım Sistemde uyumsuz bir şey yoktur.
Ekran kartı için ise normal şartlarda bütçem 10.000 TL idi. İkinci el alırım dedim. Ancak güven konusunda çok kötüyüm. Bende satış yapmışımdır. bana güvensinler demişimdir. Ama iş tersine dönünce maalesef kimseye güvenemiyorum. Bu yüzden sıfır almaya karar verdim.
Yalnız araştırmaya başlayınca bir baktım bu fiyat bandında max 6750 var. Şimdi ise bu band da değil. Mecbur arttırdım bütçeyi. Ve 15 bin yaptım :S Bu seferde 15k ya 6750 xt mi alacam yoksa 3-5 daha çıkıp 7700xt-7800xt mi yoksa 7900 gre mi alacam diyerek gözüm kayıyor. Zıkkım öyle bir şey ki bu seferde 7900 GRE mi süper mi yok efendim ti mi ti süper mi yoksa 7900 xt mi diyorum.?
Emin olun ne yapacağımı şaşırdım. gerçekten akla ihtiyacım var.
Elimde 15 yıllık ekran var. LCD onu kullanacağım diyorum. Sonra diyorum Ekran kartını düşür 6750 al yanına ekranda al.
Sonra ekran almak kolay ekran kartı almak zor diyorum. 20 k ya 7900 GRE al geç derken taksitlisi 25 k ya geliyor. Sonuç fiyatlar artmaya devam ediyor.
Piyasanın ... diyesi geliyor insanın. Sene 1998 İlk bilgisayarımı alırken de 1000 dolar ile yola çıkıp tv kartı yazıcı falan derken 1799 doları vermiştim :D Şimdi de max 30 k lık pc toplayacaktım. Neler oldu. Daha ekran kartı bile yok 35 K dayım.
Bu durumlar düşünüldüğünde eski monitörü kullanmayıp, yeni monitör alıp ekran kartını düşük mü tutmalı? Yoksa ekran kartını iyi mi tutmalıyım?
En azından şunu bile deseniz artık razıyım. Bu sistem ile sıkıntısız en uygun ne kullanılır? İleride en fazla ne yapabilirim?
Başınızı ağrıttım kusura bakmayın. Şimdiden ilginiz ve alakanız için teşekkür ederim arkadaşlar.

Son düzenleme:

Höstad

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
47
İsim
Eren n
eğer anakartın b550 ise işlemcinle ve raminle uyumlu değiller

Dahası  
Reaksiyon skoru
111
İsim
SERHAT BOZBAYIR
Hocam 7800X3d almissiniz Düşük bir şey almak ayip olur. Böyle arada kaldiginiz durumlarda Yüksek ekran kartinin uygun fiyatta 2. El temizini almak sizi biraz hafifletebilir. Ancak Dersenizki ben illaha sifir istiyorum. Şuan sıfır fiyatını net hakeden tek kart Rx 7900 GRE 22 Civarinda güvenilir satici bulursaniz Parasina değen bi kart ve acikcasi Üst segment 7900xt ile arasinda 10 Bin var o farka değmez.
Ama Rx 6750xt ve 7900gre arasindaki 7-8K fiyata değer hocam 6750xt de pahali sifir olarak Benim tavsiyem 7900GRE alın Yaninada iyisinden Bi Dell G2724D 2K Monitör
Mesaj otomatik birleştirildi:

Birde Vaktiniz bol ise Amazon Kasım firsatlarina kadar paranizi biriktirin Zaten işlemcinizde Entegre grafik var günlük işlerinizi halledersiniz. Kasım firsatlarinda o zamanin butcesi ile süper bir kart+ monitör çakarsiniz.

Bir de hocam arkadasin dedigi gibi b550 ise uyumsuz parcalariniz B650 olmasi gerekiyor

cashurri

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Atila Öztürk
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
eğer anakartın b550 ise işlemcinle ve raminle uyumlu değiller
hocam yanlış yazmışım B650. Düzelttim şimdi.

Hocam 7800X3d almissiniz Düşük bir şey almak ayip olur. Böyle arada kaldiginiz durumlarda Yüksek ekran kartinin uygun fiyatta 2. El temizini almak sizi biraz hafifletebilir. Ancak Dersenizki ben illaha sifir istiyorum. Şuan sıfır fiyatını net hakeden tek kart Rx 7900 GRE 22 Civarinda güvenilir satici bulursaniz Parasina değen bi kart ve acikcasi Üst segment 7900xt ile arasinda 10 Bin var o farka değmez.
Ama Rx 6750xt ve 7900gre arasindaki 7-8K fiyata değer hocam 6750xt de pahali sifir olarak Benim tavsiyem 7900GRE alın Yaninada iyisinden Bi Dell G2724D 2K Monitör

Birde Vaktiniz bol ise Amazon Kasım firsatlarina kadar paranizi biriktirin Zaten işlemcinizde Entegre grafik var günlük işlerinizi halledersiniz. Kasım firsatlarinda o zamanin butcesi ile süper bir kart+ monitör çakarsiniz.

Bir de hocam arkadasin dedigi gibi b550 ise uyumsuz parcalariniz B650 olmasi gerekiyor

20-24 bandında Nvidia düşünmeye gerek yok ozaman. Dediğinizgibi zamandan yana sıkıntı yok. ama düşecek diye beklerken her ay fiyatlar artıyor. 20-24 bandı Kasım fırsatlarında umarım fırsat diye aynı fiyatlar gelmez. Böyle bir risk de var. Ama sonuç olarak iyi bir kart almak daha mantıklı sanırım.

Dahası  
Reaksiyon skoru
111
İsim
SERHAT BOZBAYIR

20-24 bandında Nvidia düşünmeye gerek yok ozaman. Dediğinizgibi zamandan yana sıkıntı yok. ama düşecek diye beklerken her ay fiyatlar artıyor. 20-24 bandı Kasım fırsatlarında umarım fırsat diye aynı fiyatlar gelmez. Böyle bir risk de var. Ama sonuç olarak iyi bir kart almak daha mantıklı sanırım.
Evet Hocam işlemcinizi almadan önce söyleseydiniz Daha dusuk islemci diyebilirdik ancak 7800x3d ye Rx 6750xt ayip olur. Nvidia Seçeneği 4070Super mevcut 7900gre her konuda daha üstün ancak Güzel bir modelini iyi fiyata bulursaniz alinir.

quistin

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
554
İsim
Fırat divitci
İkinci elde çok rahat bir şekilde 6900xt alabilirsiniz.

hashasii

80+

Yalnız o işlemci öyle ekran kartının hakkı 15 senelik monitör değil. Zannımca 15 inçdir. Bence monitör içinde para gerekiyor size😊

cashurri

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Atila Öztürk
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Evet Hocam işlemcinizi almadan önce söyleseydiniz Daha dusuk islemci diyebilirdik ancak 7800x3d ye Rx 6750xt ayip olur. Nvidia Seçeneği 4070Super mevcut 7900gre her konuda daha üstün ancak Güzel bir modelini iyi fiyata bulursaniz alinir.
İşlemci için 7500F alıp eçecektim madedimya yolçıkarken ile sonrası hep farklı oluyor :S

İkinci elde çok rahat bir şekilde 6900xt alabilirsiniz.
İkinci ele pek güvenemiyorum. Ayrıca taksit olayı da sıkıntı oluyor. Peşin zorlar beni. Vade farkı ile 2-3 k verecek gibiyim mecburen.

quistin

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
554
İsim
Fırat divitci
İşlemci için 7500F alıp eçecektim madedimya yolçıkarken ile sonrası hep farklı oluyor :S

İkinci ele pek güvenemiyorum. Ayrıca taksit olayı da sıkıntı oluyor. Peşin zorlar beni. Vade farkı ile 2-3 k verecek gibiyim mecburen.
Şu an son bütçeniz 15k mı ? Ve oynayaacağınız çözünürlük ne ?

cashurri

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Atila Öztürk
Yalnız o işlemci öyle ekran kartının hakkı 15 senelik monitör değil. Zannımca 15 inçdir. Bence monitör içinde para gerekiyor size😊
:D 15 inç . 7900 GRE ye tamam. Ama monitör için en azından bunların takisdi bitene kadar idare edeyim hocam.

Şu an son bütçeniz 15k mı ? Ve oynayaacağınız çözünürlük ne ?
Normalde 15k. Ama okudukça yukarı çıkıyor. 6750 yerine 7900 GRE ye geçtim diyorum artık ne yapayım. bütçe oldu 24K. Sonrasında monitöre el atacam. işte o zamaniçinde Ekran kartı olarak temellerini şimdi atmış olacak gibiyim sanırım.

Şu anda en uygun siner de var görünüyor.
Link koyamıyorum. Spam diyor izin vermiyor.

Son düzenleme:

hashasii

80+
:D 15 inç . 7900 GRE ye tamam. Ama monitör için en azından bunların takisdi bitene kadar idare edeyim hocam.

Normalde 15k. Ama okudukça yukarı çıkıyor. 6750 yerine 7900 GRE ye geçtim diyorum artık ne yapayım. bütçe oldu 24K. Sonrasında monitöre el atacam. işte o zamaniçinde Ekran kartı olarak temellerini şimdi atmış olacak gibiyim sanırım.

Şu anda en uygun siner de var görünüyor.
Link koyamıyorum. Spam diyor izin vermiyor.
Tamam, 15 inçten geçiş yapınca hayatınız değişecek inanın.

cashurri

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Atila Öztürk
Ekran kartları aynı olmasına karşın farklı markalarda oluyor. Bu durum da performansları değişiyor mu?
Yani MSI-ASUS veya diğerleri. Hepsinde 7900 GRE var. Ben ucuz olanı diye aşağıdaki linkeki PowerColor markasına bakıyoruma ama sorun olur mu?

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
995,224
Üyeler
157,343
Son üye
atosupp
Top Bottom