Neler Yeni

80K sıralamada yazılım mı kimya mühendisliği mi mantıklı

Dahası  
Reaksiyon skoru
35
İsim
Ata
Arkadaşlar hedefim 20k sıralama. Ama biraz gerçekçi bakmaya çalıştığımda yapabileceğimin 60k 80k arası olduğunu düşünmeye başladım. Bu iki mesleğe ilgim var. Sizce bu sıralamada biraz daha küçük şehirde yazılım mı daha mantıklı büyük şehirde iyi ünide kimya mühendisliği mi?

EGE ÜNİVERSİTESİ Kimya mühendisliği 65k
Marmara Üni Kimya mühendisliği 69k
GAZİ ÜNİVERSİTESİ Kimya mühendisliği 70k
ANKARA ÜNİVERSİTESİ Kimya mühendisliği 80k
GEBZE TEKNİK ÜNİVERSİTESİ Kimya mühendisliği 82k

Manisa Celal Bayar ÜNİ Yazılım mühendisliği 63k
KARADENİZ TEKNİK Yazılım Mühendisliği 67k
KONYA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ Yazılım mühendisliği 75k
SAMSUN ÜNİVERSİTESİ Yazılım mühendisliği 75k
BANDIRMA ONYEDİ EYLÜL Yazılım mühendisliği 85k

(Belirteyim küçük bir şehirde yaşadığım için üni için gittiğim şehirde iş bulup orada tutunmak istiyorum)

ThorJ

80+ Silver
En İyi Cevap
10
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,786
İsim
alperen
İlgilendiği Kategoriler
Araçlar, Akıllı Telefonlar, Donanım, Dizüstü Bilgisayarlar, Custom ROM
ilgiye bağlı. mühendisliklerde o alanda ilgin olmadığı sürece bir arpa boyu yol alamazsın. fizikçi olmayanın makine, çok boyutlu düşünemeyenlerin elektrik elektronik, sayısal zekası olmayanın bilgisayar'da tutunamadığı gibi. sahafçıda kitap satarsın ya da a101 kasiyeri olursun. özellikle yazılımda bu ihtimal çok daha fazla. yazılım yaratıcılık işidir. okuyup kpss ile iş bulmak gibi bir hayalin varsa yazılımı unut. kendin bir şeyler başaracaksın. bu alanda başarılı olanların çoğunluğu kendi programını/girişimini tanıtarak bir yerlere gelebildi. kimya mühendisliği de ölü sayılabilecek bir meslek benim gözümde. yerinde olsam ilgim nereye kayıyor ise o alandaki bölümlere bakardım.

Dahası  
Reaksiyon skoru
97
İsim
Yiğit Can Kocaman
Öncelikle selamlar, şahsi görüşüm olarak yazılım derim ancak birbirinden çok farklı alanlar olduğu için buna net cevap vermek de imkansız. Ayrıca şu an bunları düşünmek için de çok erken, hayatın ne getireceği hiç belli olmaz. Şu an bunları kafaya takmak yerine çalışmaya devam etmeni öneririm. İkisi arasında tercih yapacağın günlerde gelecek ve iki bölüm de birbirinden oldukça farklı kendi ilgi alanın hangisine yakınsa ona yönelmen de daha mantıklı olur. Şu anlık sadece daha iyisini yapmak için odaklan.

ThorJ

80+ Silver
En İyi Cevap
10
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,786
İsim
alperen
İlgilendiği Kategoriler
Öncelikle selamlar, şahsi görüşüm olarak yazılım derim ancak birbirinden çok farklı alanlar olduğu için buna net cevap vermek de imkansız. Ayrıca şu an bunları düşünmek için de çok erken, hayatın ne getireceği hiç belli olmaz. Şu an bunları kafaya takmak yerine çalışmaya devam etmeni öneririm. İkisi arasında tercih yapacağın günlerde gelecek ve iki bölüm de birbirinden oldukça farklı kendi ilgi alanın hangisine yakınsa ona yönelmen de daha mantıklı olur. Şu anlık sadece daha iyisini yapmak için odaklan.
benim görüşüm arkadaş neye ilgisinin olduğunu ya da neye yatkın olduğunu bilmiyor gibi. yazılımı eğer fonksiyon bilgisi ve çok boyutlu zeka yapısına sahip değilse seçmesi hayatının hatası olur.

Dahası  
Reaksiyon skoru
97
İsim
Yiğit Can Kocaman
benim görüşüm arkadaş neye ilgisinin olduğunu ya da neye yatkın olduğunu bilmiyor gibi. yazılımı eğer fonksiyon bilgisi ve çok boyutlu zeka yapısına sahip değilse seçmesi hayatının hatası olur.
Dediğim gibi bunları düşünmek için erken zaten. Sınavdan sonra sonucu değerlendirip gelene göre hareket etmek için bolca zaman olacak elinde. Kötü seçilen bir bölüm ne olursa olsun kabustur ve sırf üniversite okunmak için okunamamalıdır.

ThorJ

80+ Silver
En İyi Cevap
10
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,786
İsim
alperen
İlgilendiği Kategoriler
Dediğim gibi bunları düşünmek için erken zaten. Sınavdan sonra sonucu değerlendirip gelene göre hareket etmek için bolca zaman olacak elinde. Kötü seçilen bir bölüm ne olursa olsun kabustur ve sırf üniversite okunmak için okunamamalıdır.
mühendislik okuyup kasiyerlik yapan ya da işsiz gezinen bir sürü örnek var, belki binlerce...

merting

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
36
İsim
mert
Hocam üniversite tercihi yaparken şehir çok önemli bir izmirli olarak izmirde olan üniversiteleri değerlendirmeni tavsiye ederim ülkemizde üniversite okunacak güzel şehirlerden bir tanesi izmirim 😊

Sheader

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,175
İsim
Mustafa Enes Bulut
Benimde hedef 20k idi hedef de sağlık di evdeki hesap çarşıya uymadı 120k geldi :) msku bilişim sistemleri Muh e gittim yazılım ve bilgisyar bölümleri üzmez öneririm bilgisyar mühendisliği

Dahası  
Reaksiyon skoru
35
İsim
Ata
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
@ThorJ @ProBruzeer bir sürü meslek eledim elimde bu son ikisi kaldı. Kimya isteme sebebim ayt kimya gibi dersleri hem iyi hem severek yapıyorum. Bu bölümü okuyabileceğimi düşünüyorum.
Yazılım isteme sebebim ise bilgisayar başında bir şeyler yapmaktan hoşlanıyorum. Oyun oynamak değil. Mesela video edit yapmak photoshop yapmak. Bir şeyler için uğraşıp sanal ortamda sonuç almayı seviyorum. Fonksiyon ve çok boyutlu yapay zeka alanında bilgimi ölçmedim ve nasıl ölçeceğimi bilmiyorum.

Dahası  
Reaksiyon skoru
97
İsim
Yiğit Can Kocaman
mühendislik okuyup kasiyerlik yapan ya da işsiz gezinen bir sürü örnek var, belki binlerce...
Günümüzde zaten kişinin özel ilgisi de yoksa ve al benisi olmayan bir üniversite tercih edildiyse oradan hayallere ulaşmak zor. Gerekirse gerçek anlamda istenilen yer için mezuna bırakmak da göze alınmalı bence. Şu an kaybedilen bir sene gelecek 40 seneye bedel olabilir. Şu an benim de hedefim 5K denemelerim MSÜ sonucum vs. bu yoldan çok uzakta olmadığımı gösteriyor ama ulaşamazsam mezuna kalmayı da göze alacağım sanırım, hayırlısı İTÜ için çalışıyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

@ThorJ @ProBruzeer bir sürü meslek eledim elimde bu son ikisi kaldı. Kimya isteme sebebim ayt kimya gibi dersleri hem iyi hem severek yapıyorum. Bu bölümü okuyabileceğimi düşünüyorum.
Yazılım isteme sebebim ise bilgisayar başında bir şeyler yapmaktan hoşlanıyorum. Oyun oynamak değil. Mesela video edit yapmak photoshop yapmak. Bir şeyler için uğraşıp sanal ortamda sonuç almayı seviyorum. Fonksiyon ve çok boyutlu yapay zeka alanında bilgimi ölçmedim ve nasıl ölçeceğimi bilmiyorum.
Hocam bu ölçülebilen bir şey değil, sen bilgisayar başına oturup kendin sıfırdan bir şeyler yaratabileceğine inanıyorsan ve bunu yaparken zevk alacağına inanıyorsan senin içinde bir şeyler var demektir. Kimyaya ilgin varsa oradan da yürümen imkansız değil bence. Yazılıma göre bir tık daha az imkana sahip olduğunu hepimiz biliyoruz ama kimya mühendisliği için de sadece AYT kısmı değil gerçek kimyayı araştırmanı öneririm. Bu işin içine girdiğimizde önümüze konulan ve sonucu olan bir soru çözmek gibi olmayacak iş sırasında problemleri biz yaratacak ve biz çözeceğiz. Dediğim gibi ikisini de yapabileceğine inanıyorsan ben yazılım derdim bana daha rahat kazanç elde edilebilecek bir alan gibi geliyor.

Top Bottom