Neler Yeni

850w üst düzey uygun fiyatlı PSU arıyorum

Dahası  
Reaksiyon skoru
28
İsim
Furkan Güneş
Bütçe
2000
Merhaba arkadaşlar 😊

Öncelikle, artık bu tür istek ve önerilerimi buradan yapmaya karar verdim. Başka meşhur forumlarda veya sosyal platformlarda maalesef istediklerimi bulamıyorum. Burasının, genellikle orta seviye donanım alabilen, sadece pahalı donanımı övmeyen, halden anlayan, yukarıdan bakmayan insanlardan oluştuğunu düşünüyorum.

Ben, zamanında bir firmanın başka bir firmanın isim hakkını kullanmasına kanarak FRISBY Cougar stx 700w psu almıştım. FRISBY olmasını önemsememiş, Cougar'ın ürünlerinin FRISBY'nin ürettiğini düşünmüş, aynı kaliteyi sağlayacağını sanmıştım. Ancak yanıldığımı daha güçlü sisteme geçince anladım.

Şöyle bir sorunum var ve aylardır devam ediyor: Bilgisayar bir gece boyu veya birkaç saat kapalı kaldıktan sonra ilk açtığımda anakart üç kez kısa aralıklarla bip sesi çıkarıyor, fanlar ve anakart ledleri çalışıyor ancak başka hiçbir şey çalışmıyor. Anakartta DRAM arıza ışığı yanıyor. Yani sorun sanki belleklermiş gibi ancak öyle olmadığını bellekleri test ederek anladım ve Youtube'da PSU'ların testlerinin yapıldığı bir videoda, bir tanesinin ilk açılışta tıpkı bendeki gibi sorun oluşturduğuna denk geldim. Sorun, bilgisayar bu şekilde açık kaldıktan 10 saniye sonra yeniden başlatınca çözülüyor. Ta ki tekrar bilgisayarı uzun bir süre kapalı bırakana dek.

Bu şu anlama geliyor: PSU, içerisinde artık her ne olmuşsa elektriği ilk aldığı anda bileşenlere düzgün dağıtamıyor. Birkaç saniye elektrik aldıktan sonra dalgalanmalar yerine oturuyor ve yeniden başlatınca stabil bir şekilde gücü verebiliyor.

Artık benim bu power'dan kurtulmam gerekiyor. Yalnız geleceğe yönelik güçlü aynı zamanda uygun fiyatlı bir ürün arıyorum.

Aradığım özellikler ise şunlar:
- 2 adet 8 pin CPU çıkışı olmalıdır (ilerleyen dönemde OC düşünüyorum)
- 850W yeterlidir. Altı veya üstü benim için gereksiz.
- Tamamen modüler istiyorum
- Aktif pfc olmalı
- Fanı sesli çalışmamalıdır (Bronz sertifikalı modeller genellikle sesli çalışıyor)
- RTX 3080 Ti ile kullanmayı düşünüyorum (şuan 3060 ti mevcut)
- Bütçem 2000 liraya kadar

PSU Tier List diye Google'da aradığımda İngilizce güzel kaynaklar önüme çıksa da birçoğunun listesi karışık göründü. Ben "Tier 1" diye tabir edilen birinci sınıf grubuna giren bir ürün almak istiyorum.

Bilgisayarımdaki parçalar ise şöyle:
- Msi mag ace x570 anakart
- Amd ryzen 7 5800x işlemci
- Gainward rtx 3060 ti ekran kartı (Abdullah bey sayesinde uygun fiyatlı alabilmiştim, yeri gelmişken kendisinin forumundan teşekkür ediyorum)
- Arctic liquid cooler 280mm
- 3 adet 12cm, 2 adet 14cm, 2 adet 20cm rgb fan
- 16gb ram, 1tb nvme ssd

Benim bulduklarım:
- Bitfenix Whisper Series 850W 80+Gold (1.800,68₺): https://www.sinerji.gen.tr/bitfenix-850w-m-850-80-gold-tam-moduler-guc-kaynagi-p-41516
- High Power Super GD+ Series 850W 80+Gold (1.787,66₺): https://www.teknobiyotik.com/donani...full-moduler-guc-kaynagi-hp1-8750gd-f14c.html
- Silverstone DA850 850W 80+Gold (1.818,19₺): https://www.teknobiyotik.com/silverstone-da850-850w-80-gold-tam-moduler-guc-kaynagi-sst-da850-g.html
- Gigabyte Aorus P850W 850W 80+Gold (1.885,23₺): https://www.amazon.com.tr/dp/B07K34RFP2

Sinerji'nin iadeleri sorun yapmasından dolayı tercih etmiyorum. Başka sitelerde Bitfenix 2000 lira üstüne satılıyor. O yüzden pek tercih etmek istemiyorum. Yorumlarınız nedir? Şimdiden teşekkür ederim.

✓Arda

80+ Gold
En İyi Cevap
1

LenKys

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,506
İsim
Osman Trifilli
Instagram
trifilli_osman
Yazını tamamını okumadım ama 3060ti 5800x x570 için 750W fazlasıyla yeterli olucaktir

nifak

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
471
İsim
Eren
Daha yeni geçtim bu yoldan. Amazondan Msi A850Gf aldım 1740 liraya. a tier 10 yıl garantili. acelen yoksa indirim beklemeni öneririm. Genelde 2bin civarına corsair rm850x düşüyor. toughpower gf1 veya core reactor alabilirsin. En iyi bulduğum psular bunlardı ben ilk indirime gireni aldım. Öyle yap bence.

Dahası  
Reaksiyon skoru
28
İsim
Furkan Güneş
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Gigabyte olana yaklaşma, patlıyor.
850GF'ye bir bak istediğin özelikler var mı?
200₺ aşıyor ama
Aorus olmayan modelinde sorun varmış zaten. Aorus'ta sıkıntı yok. MSI'yı takibe alacağım. Düşmesini bekleyeceğim.
tehlikeli psu lar.jpg

Yazını tamamını okumadım ama 3060ti 5800x x570 için 750W fazlasıyla yeterli olucaktir
3080 ti veya muadili bir ekran kartı almayı düşünüyorum ilerde. O yüzden 850w üzerinde duruyorum. Şuan ki sisteme 700w bile yetiyor.
Daha yeni geçtim bu yoldan. Amazondan Msi A850Gf aldım 1740 liraya. a tier 10 yıl garantili. acelen yoksa indirim beklemeni öneririm. Genelde 2bin civarına corsair rm850x düşüyor. toughpower gf1 veya core reactor alabilirsin. En iyi bulduğum psular bunlardı ben ilk indirime gireni aldım. Öyle yap bence.
Aslında acelem yoktu. Birkaç ay bile bekleyebilirdim. Ancak şuan ki power'ın sorunlarından dolayı bir gün bilgisayarın hiç açılmayacağını, bileşenlere zarar vereceğini düşündükçe bir an evvel elimdeki power'dan kurtulmak istiyorum :)

Şu da var ki 2 yıl öncesine kadar 500-1000 liraya satılan 850w kaliteli power'lar şuan 2000-3000 lira aralığında. Ne saçma bir dönemdeyiz 😒

nifak

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
471
İsim
Eren
maalesef öyle. siz dediklerimi takip edin hangisinin fiyatı düşerse alabilirsiniz.

cfranko

80+ Platinum
En İyi Cevap
12
Dahası  
Reaksiyon skoru
28,598
İsim
cfranko
İlgilendiği Kategoriler
Memory
Gigabyte olana yaklaşma, patlıyor.
850GF'ye bir bak istediğin özelikler var mı?
200₺ aşıyor ama
Patlayan Gigabyte başka, konu sahibinin linkini koyduğu iyi

Dahası  
Reaksiyon skoru
28
İsim
Furkan Güneş
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

🃏JOKER🃏

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
34,787
İsim
Mert Can Ergün
high powere bakabilirsin

RTX3080Ti

80+
A tier powerlar hepsi benzer iç yapı kalitesinde zaten hangisini alsan üzmez fakat asıl fark sessizlik konusunda başlıyor. Boşta, düşük yük altında ve ağır yük altında sessiz bir PSU almaya bak.

Tavsiyem bulabilirsen mutlaka XPG Core Reactor al.

ALADDİN ÇAKICI

80+ Silver

bumu görüpp sessiz psu arayan varsa bütçe kısıtlıysa bunu almaları ıyı olur

Top Bottom