Neler Yeni

Yardım 95 Derece Ryzen 5 5600

memruh

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
168
İsim
ahmet saplı
Arkadaşlar dün pc yi montajladım ve driverları kurdum, oyunları yükledim, bugün valoranta girdim 2. maç hwimonitör yükledim ve işlemcimin 95 derece olduğunu gördüm. Diğer sıcaklık değerlerine bakıp iyi veya kötü olduğunu söyler misiniz? Ekran kartımın arkasında OC tuşu var onu açıp pc yi açtım bu arada. Şuan pcyi aç kapa yaptım, OC tuşunu kapadım ve camını açtım anlık boştaki sıcaklıklar üstünde 2 yazan fotoğraftaki gibi.
Ekran kartım: https://en.colorful.cn/product_show.aspx?mid=102&id=1854#
işlemcim ryzen 5 5600 stok soğutucu (belki PBO dedikleri bir ayar varmış o yüzden olabilir mi dereceler?)
anakart: Msi b550-A pro

Ekler

• Adsız.png
    Adsız.png
    61.1 KB · Hit: 74
  • Adsız2.png
    Adsız2.png
    61.3 KB · Hit: 76
  • Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    78 KB · Hit: 62
  • Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    78.1 KB · Hit: 71

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
PBO açıksa bios üzerinde kapat. İmkanın varsa 500-600 liraya bir işlemci soğutucu al. Oyun içindeyken sıcaklıklarını ölçmek için de MSI after burner kullan.

HacıSOFU

80+ Titanium
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,898
İsim
Hacı
Stok fan yetersiz kalıyor yeni soğutucu almanız lazım. Ne kadarlık bir şey alabilirsiniz?

w.mert

80+

memruh

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
168
İsim
ahmet saplı
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Stok fan yetersiz kalıyor yeni soğutucu almanız lazım. Ne kadarlık bir şey alabilirsiniz?
PBO açıksa bios üzerinde kapat. İmkanın varsa 500-600 liraya bir işlemci soğutucu al. Oyun içindeyken sıcaklıklarını ölçmek için de MSI after burner kullan.
şaun almam mümkün değil hocam bir süre performanstan kısmam lazım ki ısınmasın, bir de oc falan varmış voltaj düşürülürse belki sıcaklıklıklar düşüyormuş diye duydum

w.mert

80+

memruh

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
168
İsim
ahmet saplı
birde macunu kontrol edin hocam. macunu az veya çok sürmeyin. tam ortalama olsun.
kendi macunu hocam stok soğutucudan çıkan
Mesaj otomatik birleştirildi:

hocam tam nerede acaba pbo ayarı? msi b550a pro anakartım var

w.mert

80+
kendi macunu hocam stok soğutucudan çıkan
Mesaj otomatik birleştirildi:

hocam tam nerede acaba pbo ayarı? msi b550a pro anakartım var
işlemci güçlü hocam. yük altında daha fazla alabilirsiniz. linkini verdiğim t6 yı alabilirsiniz. bütçeniz artarsa daha kaliteli bir şey önere bilirim.

memruh

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
168
İsim
ahmet saplı
işlemci güçlü hocam. yük altında daha fazla alabilirsiniz. linkini verdiğim t6 yı alabilirsiniz. bütçeniz artarsa daha kaliteli bir şey önere bilirim.
şuan soğutucuya bütçem yok hocam maalesef performanstan kısıp ısınmamasını sağlamam gerekiyor pbo kapatacağım

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
PBO'yu siz elinizle açmadıysanız zaten kapalı halde gelir. Bios ayarlarında OVERCLOCK menüsünde olması lazım. PBO açıksa ana benüde direkt tek clickle açılabilen üzerinde CPU yazan bir ayar olması lazım. O kapalıysa PBO da kapalıdır.
Yeni soğutucu alıncaya kadar işlemcinin turbo özelliğini kapatabilirsin overclocking/advanced cpu configuration/CBS ayarını disable yaparak. FPS biraz düşer ama sıcaklıklar da 15 derece kadar azalır.

memruh

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
168
İsim
ahmet saplı
PBO'yu siz elinizle açmadıysanız zaten kapalı halde gelir. Bios ayarlarında OVERCLOCK menüsünde olması lazım. PBO açıksa ana benüde direkt tek clickle açılabilen üzerinde CPU yazan bir ayar olması lazım. O kapalıysa PBO da kapalıdır.
Yeni soğutucu alıncaya kadar işlemcinin turbo özelliğini kapatabilirsin overclocking/advanced cpu configuration/CBS ayarını disable yaparak. FPS biraz düşer ama sıcaklıklar da 15 derece kadar azalır.
birde macunu kontrol edin hocam. macunu az veya çok sürmeyin. tam ortalama olsun.
ekran kartınıda 88 derece gördüm bir ara fakat sonra 67 68 lerde takıldı acaba anlık oyunda alt tab atınca şaşırdı mı görev yöneticisi bilmiyorum.
Ekran kartımın programı bu önerdiğiniz bir ayar var mıdır? çok anlamıyorum baksamda buna yanlış bir şey yapmayayım
Soldaki performance adjustment te temp 83 diyor acaba 83 dereceden sonra mı fanlar çalışacak demek?
1658755274445.png

memruh

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
168
İsim
ahmet saplı
Top Bottom