Neler Yeni

Çözüldü✓ A320m Anakart ile Çift Monitör Kullanımı Hakkında

BYRKTR

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Muzaffer Bayraktar
İlgilendiği Kategoriler
Web Tasarım, Yazılım, Grafik Tasarım, Video Düzenleme, Wordpress, Fotoğrafçılık
Instagram
byrktrdesign
Öncelikle herkese iyi akşamlar,
bir konu hakkında sizlere danışmak istiyorum, konuyu biraz uzun anlatacağım işimi garantiye almak adına ama şimdiden temel anlamda istediğim şeyi belirteyim, "çift monitör kullanmak".
Yazılım işleriyle uğraşıyorum ama donanım anlamında iyi bir bilgiye sahip değilim.
Şu anki bilgisayarım yaklaşık 2.5 yıldır kullandığım APU bir sistem.

Ryzen3 2200g
ASRock A320M-HDV R4.0 Anakart (PCI Express 3.0)
HyperX Fury 2400Mhz 2x4 RAM

Şubat ayında bir monitör alıp çift ekran yapmak istedim fakat iki monitörü de anakarta bağladığım için 2. monitöre kendi çözünürlük değerini veremedim bu yüzden eski monitörü sattım.
Şu an elimde Viewsonic 24" 144Hz IPS monitör mevcut. HDMI ile kullanıyorum.

İşlerimi hızlandırmak için çift monitör yapacağım fakat bu sefer ekran kartı da alacağım.
Şimdiki alacağım monitör 27inç, 144hz ve bilindik bir marka olması gerekiyor, geri kalan özellikleri pek önemli değil.
Yani uzun lafın kısası şu anki sistemimi çift monitör kullanmak istiyorum. Bunun için alacağım ekran kartı ve monitörün girişi neler olmalı ve ekran kartı konusun F/P olarak ne önerirsiniz? (Ekran kartı için max. 4.5k bütçe ayırdım maalesef)
Muhtemelen 2. monitör DP girişli olacak fakat bu konuda garanti bir bilgiye sahip olmam gerekiyor yine monitörü satmamak için : )
Önceliğim ekran kartı olacak yani 1-2 ay tek monitör ile de takılabilirim.

ANAKART GİRİŞLERİ: HDMI, VGA, DVI (Slot PCI Express 3.0 yani yeni nesil 4.0 ekran kartları takılırsa uyumlu olur mu veya çalışır mı bilemiyorum)
ŞU ANKİ MONİTÖR GİRİŞLERİ: 2x HDMI, DP

DerratiX

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
13,534
İsim
Eren
İlgilendiği Kategoriler
karışık
Instagram
@sshintori
Steam
shiori
Discord
poxy_
İkinci el bakıyorsan RX6600 bak. Anakart girişlerin önemli değil. Ekran kartı taktığın anda sistemdeki anakart görüntü portları devredışı kalır.

silinenuye785438

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
Öncelikle herkese iyi akşamlar,
bir konu hakkında sizlere danışmak istiyorum, konuyu biraz uzun anlatacağım işimi garantiye almak adına ama şimdiden temel anlamda istediğim şeyi belirteyim, "çift monitör kullanmak".
Yazılım işleriyle uğraşıyorum ama donanım anlamında iyi bir bilgiye sahip değilim.
Şu anki bilgisayarım yaklaşık 2.5 yıldır kullandığım APU bir sistem.

Ryzen3 2200g
ASRock A320M-HDV R4.0 Anakart (PCI Express 3.0)
HyperX Fury 2400Mhz 2x4 RAM

Şubat ayında bir monitör alıp çift ekran yapmak istedim fakat iki monitörü de anakarta bağladığım için 2. monitöre kendi çözünürlük değerini veremedim bu yüzden eski monitörü sattım.
Şu an elimde Viewsonic 24" 144Hz IPS monitör mevcut. HDMI ile kullanıyorum.

İşlerimi hızlandırmak için çift monitör yapacağım fakat bu sefer ekran kartı da alacağım.
Şimdiki alacağım monitör 27inç, 144hz ve bilindik bir marka olması gerekiyor, geri kalan özellikleri pek önemli değil.
Yani uzun lafın kısası şu anki sistemimi çift monitör kullanmak istiyorum. Bunun için alacağım ekran kartı ve monitörün girişi neler olmalı ve ekran kartı konusun F/P olarak ne önerirsiniz? (Ekran kartı için max. 4.5k bütçe ayırdım maalesef)
Muhtemelen 2. monitör DP girişli olacak fakat bu konuda garanti bir bilgiye sahip olmam gerekiyor yine monitörü satmamak için : )
Önceliğim ekran kartı olacak yani 1-2 ay tek monitör ile de takılabilirim.

ANAKART GİRİŞLERİ: HDMI, VGA, DVI (Slot PCI Express 3.0 yani yeni nesil 4.0 ekran kartları takılırsa uyumlu olur mu veya çalışır mı bilemiyorum)
ŞU ANKİ MONİTÖR GİRİŞLERİ: 2x HDMI, DP
Güncel kartların neredeyse hepsinde 2-3 tane DP çıkışı oluyor zaten. İki monitörü de DP ile bağlar kullanırsın hiçbir sorun olmaz.

Bu arada normalde APU olarak da bir monitör HDMI ile bir monitör DVI veya VGA ile bağlanınca 2 monitörü de kontrol edebilmen gerekiyor. Belki sendeki anakartla alakalı bir durum olmuştur bilmiyorum ama normalde oluyor.

BYRKTR

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Muzaffer Bayraktar
İlgilendiği Kategoriler
Instagram
byrktrdesign
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
İkinci el bakıyorsan RX6600 bak. Anakart girişlerin önemli değil. Ekran kartı taktığın anda sistemdeki anakart görüntü portları devredışı kalır.
Ekran kartını kesinlikle sıfır almam gerekiyor. Şu an Asus Dual GTX 1650 uygun görünüyor, amd işlemciye nvidia ekran kartı takmak bence bir sorun oluşturmaz.
Güncel kartların neredeyse hepsinde 2-3 tane DP çıkışı oluyor zaten. İki monitörü de DP ile bağlar kullanırsın hiçbir sorun olmaz.
Sorun değil aslında, ekran kartında 1 hdmi, 1 dp olması yetiyor. Şu anki monitör hdmi 2.0 olduğu için 144hz alıyorum. Burada garantiye almak istediğim tek şey var o da 2 monitöründe verdiği en yüksek çözünürlüğü çift monitörde kullanabilmek.

DerratiX

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
13,534
İsim
Eren
İlgilendiği Kategoriler
karışık
Instagram
@sshintori
Steam
shiori
Discord
poxy_
Ekran kartını kesinlikle sıfır almam gerekiyor. Şu an Asus Dual GTX 1650 uygun görünüyor, amd işlemciye nvidia ekran kartı takmak bence bir sorun oluşturmaz.

Sorun değil aslında, ekran kartında 1 hdmi, 1 dp olması yetiyor. Şu anki monitör hdmi 2.0 olduğu için 144hz alıyorum. Burada garantiye almak istediğim tek şey var o da 2 monitöründe verdiği en yüksek çözünürlüğü çift monitörde kullanabilmek.
GTX 1650 yerine ikinci el temiz RX6600 almak bana her türlü daha mantıklı geliyor ama sizin tercihiniz hocam. GTX 1650 öneririm ama fiyatı çok pahalı. RX 6500 XT 3784 TL sonuçta.

silinenuye785438

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
O zaman 2400TL ye RX 6400 de işini fazlasıyla görür.

Ek olarak sisteme bir ekran kartı taktığında bir ekranı ekran kartına bir ekranı APU ya bağlayabilirsin öyle bir imkanın da var.

BYRKTR

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Muzaffer Bayraktar
İlgilendiği Kategoriler
Instagram
byrktrdesign
GTX 1650 yerine ikinci el temiz RX6600 almak bana her türlü daha mantıklı geliyor ama sizin tercihiniz hocam. GTX 1650 öneririm ama fiyatı çok pahalı. RX 6500 XT 3784 TL sonuçta.
Şu an Abdullah hocanın listesinde 4400₺ fiyatlı gtx 1650 mevcut. tabii ki aynı segmentte daha uygun bir ekran kartı varsa bakabilirim ama ikinci el konusuna ekran kartları için pek güvenemiyorum.
O zaman 2400TL ye RX 6400 de işini fazlasıyla görür.

Ek olarak sisteme bir ekran kartı taktığında bir ekranı ekran kartına bir ekranı APU ya bağlayabilirsin öyle bir imkanın da var.
RX 6400 pci express 4.0 çıkışlı, bendeki anakartın slotu pci express 3.0

BYRKTR

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Muzaffer Bayraktar
İlgilendiği Kategoriler
Instagram
byrktrdesign
Cevap veren herkese teşekkürler, RX6400'e karar kıldım.

Top Bottom