Neler Yeni

Acer Nitro AN515-58-7725 İnceleme

cgokhans

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
86
İsim
Gökhan Topal
Arkadaşlar merhaba. Öncelikle belirmeliyim ki acer in f/p için malzemeden çalmış olacağını sanıyordum ama öyle çıkmadı. Gerçekten malzeme kalitesi fiyatına göre oldukça iyi. Kasa üzerindeki desen çok şık. Öncelikle kurumla başlayalım:
1)Arkadaşlar acerin sitesinden IRST (Intel® Rapid Storage Technology) Sürücüsü nü indirip windows kurulum usbnize atın. Çünkü yükleme aşamasında m2sdd nizi görmeyecek. Sürücü kur ile flasha attığınız sürücüyü kurduktan sonra belleğe ulaşabileceksiniz. Eğer w11 orjinal sürüm indirdi iseniz wifi sürücüsü kurulu olmadığı için internete de bağlanamayacaksınız. Hesap girişi için yanınızda internet paketi olan bir telefon ve kablo olsun (çünkü bu aşamayı atlayamıyorsunuz). Usb ile interneti paylaş diyerek internet erişimine sahip olacaksınız. Sonrası kolay zaten.
w11 kurdum. Şimdilik memnunum. Güncel sistemler güncel işletim sistemine uygun şekilde ayarladığı için tavsiyem w11 olacaktır.
Not:Windows kurarken m2 diskinizde driverların olduğu kısmı silmeyin. Tavsiye etmem. Driverlar elinizin altında olsun daima. Yoksa ses sürücünü bile otomatik görmedi windows. Hep driverlarla hallettim.

2)ürünle birlikte 4800 mhz 16 gb ram takviyesi yapmanızı tavsiye ediyorum. Ürün üzerinde tek modül 16 gb RAM (SK hynix ddr5 4800 mhz) var. Çift modül RAM oyun fps sinde ciddi bir artış yapıyor malumunuz. Güncel oyunlara kendinizi entegre etmek adına ikinci bir RAM tavsiye ederim. tek modül gelmesi dezavantaj gibi görünüyor olsa da geleceğe yatırım yapılmış güzel bir hamle bence. öteki türlü elinizdeki 8*2 belleği satıp iki tane 16*2 almak zorunda kalacaktınız. ben şu an 32 gb RAM (crucial 16 gb 4800 mhz aldım, uyumlu çalıştılar) şeklinde kullanıyorum. Bu arada iki ram slotu içinde soğutma pedi mevcut. Bu da ayrı güzel bir detay
3)En büyük artısı ek bir m2 slotu hem de o noktadan bağımsız sata sdd yuvası mevcut. Ben 2 tb m2 siparişi verdim bekliyorum. kendi hafızasının 1 tb olması da rakiplerine göre avantaj sağlıyor. Okuma yazma hızı gayet yüksek. Her iki m2 bellek için kapakta soğutma pedleri mevcut.
4)Soğutması bence gayet yeterli. Laptop sonuçta bu. Fan hızı fullenmeden 4-6 bin rpm civarlarında işlemci max 83 ekran kartı max 75 gördüm (kendi programında). Genelde ekran kartı 65 dolaylarında. (Nvideaya göre 70'i geçmedi ekran kartı. Bu farklılık neden onu da anlamadım) Fanı fullemedik açıkçası otomatik kullanıyorum fullesem muhtemelen sıcaklıklar bir tık daha düşecektir. Ayrıca iki fan için ayrı ayrı da fan ayarı yapabiliyorsunuz.
5)4060 güncel oyunlar için çok ciddi derecede yeterli. Ekran kalitesi beni memnun etti. Ayrıca 3 ms 165 hz olması büyük avantaj .Eski laptopumu aratmadı (lenovo legion 5). Ses kalitesi bir laptop için yeterli. Legion 5i yine aramadım.
6)Kendi yazılımında lenovodaki gibi pil koruma modu olsa iyi olurmuş. Lenovoda %80 den fazla doldurmuyordu onu açınca. Bunda maalesef öyle bir kısım bulamadım. (varsa yazarsanız sevinirim)
7)RGB klavyesi efsane. çeşitli modlara kendi yazılımıyla ulaşabilirsiniz. Ama keşke sürekli açık da tutabilse idik. Ben ek klavye ile oynuyorum. Bir süre kendi klavyesine basmayınca ışıkları sönüyor. Bir tuşa basınca tekrar yanıyor.
Eksileri: üç adet usb 3.2 girişi var. biri solda ikisi sağda. Keşke arkaya da koysalardı. Ama geneli bu şekilde üretiyor. Lenovo bu konuda daha iyiydi. Ben ek klavye de kullandığım için çoklayıcı bağladım artık sağdaki birine.
Şarj adaptörü daha oyun oynamaya başlamadan kurulumları yaparken cııız diye elektrik sesi çıkarmaya başladı. hala da devam ediyor. kulaklık kullandığım için önemsemiyorum. garantiye gönderesim gelmedi bu yüzden. O da olmasa tadından yenmeyecekti. (edit:Ne olur ne olmaz garantiye yolladım. ellerine akşam geçti ertesi gün öğlen tamir edip kargoya verdiklerini belirtmişler. Şu an kargoda. bakalım düzeltip yollamışlar mı. Ama tamir edildi ise aşırı hızlı oldu bakalım)

Sonuç olarak amazonun dev indirimdeki fiyatını (32500) fazlasıyla hak etti. Gönül rahatlığıyla alabilirsiniz (tabi elektronik işi şans işi bunu da unutmamak gerek)
Amazona yorum yapmışken burada da konusunu açayım istedim dostlar. Burada bir kaç ekleme daha yaptım tabi.

Ekler

• WhatsApp Image 2023-12-30 at 16.06.11.jpeg
    WhatsApp Image 2023-12-30 at 16.06.11.jpeg
    250.4 KB · Hit: 108
  • WhatsApp Image 2023-12-30 at 16.06.12 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2023-12-30 at 16.06.12 (1).jpeg
    360.7 KB · Hit: 91
  • WhatsApp Image 2023-12-30 at 16.06.12.jpeg
    WhatsApp Image 2023-12-30 at 16.06.12.jpeg
    383.4 KB · Hit: 94
  • WhatsApp Image 2023-12-30 at 16.06.13.jpeg
    WhatsApp Image 2023-12-30 at 16.06.13.jpeg
    269.2 KB · Hit: 93
Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
60
İsim
Furkan Karaman
7’de yazdığınızı Nitrosense’den ayarlayabilirsiniz. Üst sağda bulunan ikondan değişiyordu. Bir süre kullandım 7687 ile biten modelini, sürekli klavye ışıklarını açık hale getirebilirsiniz.

Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Mustafa s
merhaba ram takviyesi için hangi ürünü aldınız detaylı yazar mısınız?
Crucial CB16GS4800 ile Crucial CT16G48C40S5 model ramlar arasında fark var mı hangisini almak lazım uyum sorunu çıkmaması adına?

cgokhans

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
86
İsim
Gökhan Topal
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Mustafa s
teşekkürler genelde o model ram tercih edilmiş, bende ondan aldım.

Top Bottom