Neler Yeni

Almanya'dan araba getirmenin şartları.

DeH$et

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,173
İsim
Kaan Katırcı
İlgilendiği Kategoriler
Konu dışı.
Discord
KaanKa#3296
Çifte vatandaşlık, vatandaşlık veya yanlış hatırlıyor da olabilirim yurtdışında öğrenim gördüğünde de hakkınız oluyor sanırım. Keza oturumunuz da varsa alınıyordu galba :D Bizim çifte vatandaşlık var söylemesi ayıp, Bulgaristan'da 3 araba var arada istediğimizi getiriyoruz.

Son 1 yılda en az 185 gün arabayı almak istediğin ülkede yaşaman lazım. Getiremezsin yoksa.

Arabayı geçici olarak burada kullanmak için son 1 yılda 185 gün yurtdışında yaşamış olman gerekiyor.
Arabayı TR plakaya çevirmek için 2 yıldan fazla yurt dışında yaşamış olman,
Arabanın 3 yaşından büyük olmaması,
Son 6 aydır senin adına kayıtlı olması ve gümrükte bir sürü vergileri ödedikten sonra TR plakaya çevirebiliyorsun diye biliyorum.
Peki ya vizesiz gidilen örneğin Ukrayna dan almak istesek nasil oluyo?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Vize, bir ülkeye giriş için alman gereken protokol, belgedir. Araç alabilmek için vize alman yeterli değil zaten. Mesela Gürcistan örneği verelim, kimlikle girip çıkabiliyoruz değil mi? Ama orada araba alabilmen için vatandaşlığa, oturuma sahip olman gerek. Yoksa alamazsın, yani burdan kalk Gürcistan'a git, ee 6 ay kalayım da araba alıp döneyim. Yok ya :D Herkes alır o zaman.
Anladım teşekkür ederim.

equinoxx

80+ Bronze
Arabayı geçici olarak burada kullanmak için son 1 yılda 185 gün yurtdışında yaşamış olman gerekiyor.
Arabayı TR plakaya çevirmek için 2 yıldan fazla yurt dışında yaşamış olman,
Arabanın 3 yaşından büyük olmaması,
Son 6 aydır senin adına kayıtlı olması ve gümrükte bir sürü vergileri ödedikten sonra TR plakaya çevirebiliyorsun diye biliyorum.
Herkes arabayı nasıl burada kullanabileceğini söylemiş, kalkıp nasıl araba alabileceğini söyleyen yok.

DeH$et

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,173
İsim
Kaan Katırcı
İlgilendiği Kategoriler
Konu dışı.
Discord
KaanKa#3296

BurakBrllr

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Herkes arabayı nasıl burada kullanabileceğini söylemiş, kalkıp nasıl araba alabileceğini söyleyen yok.
Konuyu tekrar okudum. Almanya'da nasıl araç alınır değil Almanya'dan Türkiye'ye araç getirilir mi? Getirilirse nasıl olur diye anlam çıkıyor.

equinoxx

80+ Bronze
Aldıkta getirmesi kaldı 🥲
Keşke herkes alabilse de getirmesi dert olsa :) Her şeyin bir protokolü vardır, Türkiye'de yaşayan Alman biri kalkıp Almanya'dan bile araba getiremiyor.

Konuyu tekrar okudum. Almanya'da nasıl araç alınır değil Almanya'dan Türkiye'ye araç getirilir mi? Getirilirse nasıl olur diye anlam çıkıyor.
İçerikten değil de başlıktan anlaşılır hale geliyor bence, neyse teşekkürler sana da doğru bilgiler aktardığın için.

BurakBrllr

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Keşke herkes alabilse de getirmesi dert olsa :) Her şeyin bir protokolü vardır, Türkiye'de yaşayan Alman biri kalkıp Almanya'dan bile araba getiremiyor.

İçerikten değil de başlıktan anlaşılır hale geliyor bence, neyse teşekkürler sana da doğru bilgiler aktardığın için.
Rica ederimde başlıkta da araba getirmenin şartları diyor. Almanın demiyor. :) İyi akşamlar dilerim.

✓Arda

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Biliyorsunuz ki Türkiye'de araçlar ateş pahası. Almanya da ucuz, euroyu göz önünde bulundurursak yine çok ucuz olmuyor ama gözle görülür bayağı bir fark var. Soruma gelecek olursak. Almanya'dan araba alıp buraya getirirken gümrükte ne kadar vergi ödüyoruz. Bildiğim kadarıyla motor hacmine göre değişiyor. Almanya'da 2. El piyasası ortalama 10k€ olan 1.6dizel bir araç için ne kadar vergi öderiz? Ve araç ömür boyu Türkiye de kalabilir mi? Bu arada almanya da yaşayan akrabamız, tanıdığımız vs. yok :/ Ha bu arada gümrük vergisi ülkeden ülkeye değişiyor ise ucuz araba piyasası olan herhangi bir ülke de olabilir. Şimdiden teşekkürler.
Almanya'ya gidip araba aldıysan neden geri dönüyorsun ki 🙂

The GodFather

80+ Silver
Tüm bu dediklerimi geçtim, önce araba alma hakkına daha doğrusu arabayı TC'ye getirme hakkına sahip olmak için en az 6 ay almanya'da kalman lazım, sonrasında aracınla türkiyede 1 ya da 2 sene tam hatırlamıyorum kalabilirsin. Arabayı Mavi plakaya çevirmediğin sürece TC içinde vergi vs ödemezsin.
Arkadaş ithal etmekten bahsediyor sanırım sizin dediğiniz misafir araç oluyor yani geçici

equinoxx

80+ Bronze
Arkadaş ithal etmekten bahsediyor sanırım sizin dediğiniz misafir araç oluyor yani geçici
İthal edemez ki, bak ne diyorum; Türkiye'de ikamet eden ALMAN vatandaşı bile Almanya'dan araç getirtemez, orada 6 ay vakit geçirip, aracı oradan alıp TC'ye 24 ay süre ile sokabilir. Veya bir sürü vergi vb şeyler ödeyerek aracı MAVİ plakaya çevirtebilir süresiz TC'de kullanabilir.

wolvesina

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,350
İsim
Arda Gezer
Biliyorsunuz ki Türkiye'de araçlar ateş pahası. Almanya da ucuz, euroyu göz önünde bulundurursak yine çok ucuz olmuyor ama gözle görülür bayağı bir fark var. Soruma gelecek olursak. Almanya'dan araba alıp buraya getirirken gümrükte ne kadar vergi ödüyoruz. Bildiğim kadarıyla motor hacmine göre değişiyor. Almanya'da 2. El piyasası ortalama 10k€ olan 1.6dizel bir araç için ne kadar vergi öderiz? Ve araç ömür boyu Türkiye de kalabilir mi? Bu arada almanya da yaşayan akrabamız, tanıdığımız vs. yok :/ Ha bu arada gümrük vergisi ülkeden ülkeye değişiyor ise ucuz araba piyasası olan herhangi bir ülke de olabilir. Şimdiden teşekkürler.
vatandaşlığınız olmayan yerden araba getirtemezsiniz.

Kartal34

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,633
İsim
Yok
Tüm bu dediklerimi geçtim, önce araba alma hakkına daha doğrusu arabayı TC'ye getirme hakkına sahip olmak için en az 6 ay almanya'da kalman lazım, sonrasında aracınla türkiyede 1 ya da 2 sene tam hatırlamıyorum kalabilirsin. Arabayı Mavi plakaya çevirmediğin sürece TC içinde vergi vs ödemezsin.
6 aya kadar düştü o süre diye biliyorum. 6 ayda bir yurtdışına git gel yapma imkanı varsa belki o zaman dediğin gibi olur o iş 😊

The GodFather

80+ Silver
İthal edemez ki, bak ne diyorum; Türkiye'de ikamet eden ALMAN vatandaşı bile Almanya'dan araç getirtemez, orada 6 ay vakit geçirip, aracı oradan alıp TC'ye 24 ay süre ile sokabilir. Veya bir sürü vergi vb şeyler ödeyerek aracı MAVİ plakaya çevirtebilir süresiz TC'de kullanabilir.
Dostum emin misin ithal edemediğine???

equinoxx

80+ Bronze
6 aya kadar düştü o süre diye biliyorum. 6 ayda bir yurtdışına git gel yapma imkanı varsa belki o zaman dediğin gibi olur o iş 😊
6 ay aracı aldığın ülkede bulunduktan sonra 24 ay kullanabilirsin, süre dolumunda tekrar 6 ay kalmak zorundasın.

Dostum emin misin ithal edemediğine???
Evet, yurtdışında ikamet şartı var.

Top Bottom