Neler Yeni

AM4 Uyumlu DDR5 Anakart Arıyorum

forks

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Aslı Aydın
Selamlar kıymetli arkadaşlar. Yaklaşık 10 gün önce forumda, bilgisayarımın 2x8 GB RAM'lerinden birini görmediğini belirttiğim bir konu açmıştım; ilgili konu. Bilgisayarı o konuda belirtilen servise götürdüğümde anakartta kabaca bir temassızlık sorunu olduğunu fark ettik. Kısacası anakartı değiştirmem gerektiği ortaya çıktı. Ben de bu vesile ile anakartı mecburen değiştireceğim. Eğer mümkünse AM4 uyumlu DDR5 bir anakart almak istiyorum, olmazsa aşağıdaki linkteki DDR4 Gigabyte kartı almaya düşünüyorum. Ama birinci önceliğim tabii ki AM4 uyumlu DDR5 bir kart bulmak.

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
Selamlar kıymetli arkadaşlar. Yaklaşık 10 gün önce forumda, bilgisayarımın 2x8 GB RAM'lerinden birini görmediğini belirttiğim bir konu açmıştım; ilgili konu. Bilgisayarı o konuda belirtilen servise götürdüğümde anakartta kabaca bir temassızlık sorunu olduğunu fark ettik. Kısacası anakartı değiştirmem gerektiği ortaya çıktı. Ben de bu vesile ile anakartı mecburen değiştireceğim. Eğer mümkünse AM4 uyumlu DDR5 bir anakart almak istiyorum, olmazsa aşağıdaki linkteki DDR4 Gigabyte kartı almaya düşünüyorum. Ama birinci önceliğim tabii ki AM4 uyumlu DDR5 bir kart bulmak.

AM4 anakartlar sadece DDR4 olarak üretildi. DDR5 için AM5 anakart ve ona uygun işlemci RAM vs. kullanmalısınız.

forks

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Aslı Aydın
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
AM4 anakartlar sadece DDR4 olarak üretildi. DDR5 için AM5 anakart ve ona uygun işlemci RAM vs. kullanmalısınız.
Doğru söylüyorsunuz, hocam. Ancak işlemciyi en azından şu an için değiştirmek istemiyorum, çünkü hem şu anda işimi görüyor hem de şimdi değiştirirsem R7 5000 serisi ile değiştirmem gerekecek, bu da benim için uygun değil açıkçası. Bir de birkaç arkadaşım bazı DDR5 kartların AM4 uyumlu olduğunu söyledi, doğru mu bilmiyorum? Eğer öyleyse, ilk tercihim o olur.

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
Doğru diyorsunuz hocam fakat işlemciyi değiştirmek istemiyorum en azından şimdilik çünkü hem şuan bana hetiyor hem de şimdi değiştirsem R7 5000 serisi ile değiştirmem gerekecek o da işime gelmiyor açıkçası. Bir de bir kaç arkadaş bana AM4 destekli DDR5 kartın çıktığını söyledi bilmiyorum yalan mı doğru mu? Eğer varsa ilk tercihim o.

İntelde öyle bir mevzu var hem DDR4 hem DDR5 olarak aynı nesilde çıkması ama AMD de yok. Elinizde hangi bileşenler var ve 2. yada sıfır anakartmı istiyorsunuz net bi şekilde belirtin biraz kafam karıştı şimdi :D. Ona göre bir öneri yapayım.

forks

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Aslı Aydın
İntelde öyle bir mevzu var hem DDR4 hem DDR5 olarak aynı nesilde çıkması ama AMD de yok. Elinizde hangi bileşenler var ve 2. yada sıfır anakartmı istiyorsunuz net bi şekilde belirtin biraz kafam karıştı şimdi :D. Ona göre bir öneri yapayım.

İkinci ele artık girmem hocam. Bütçem dahilinde de DDR4 için max. 4k, DDR5 için ise 6k sınırına çıkarım.

Şu anki sistemim aşağıdaki gibi:

• 2x8 HyperX Fury 3200 MHz RAM (Fakat DDR5'e geçersem bu RAM'leri de değiştireceğim elbette)
  • AM4 R7 2700X İşlemci
  • Gigabyte 3060 Ti Ekran Kartı
  • Asus 650B 80 Plus 650W Güç Kaynağı
  • Asrock B450M Pro4 Anakart (Şu anki kullandığım değiştireceğim anakart)

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
İkinci ele artık girmem hocam. Bütçem dahilinde de DDR4 için max. 4k, DDR5 için ise 6k sınırına çıkarım.

Şu anki sistemim aşağıdaki gibi:

• 2x8 HyperX Fury 3200 MHz RAM (Fakat DDR5'e geçersem bu RAM'leri de değiştireceğim elbette)
  • AM4 R7 2700X İşlemci
  • Gigabyte 3060 Ti Ekran Kartı
  • Asus 650B 80 Plus 650W Güç Kaynağı
  • Asrock B450M Pro4 Anakart (Şu anki kullandığım değiştireceğim anakart)

DDR5 e geçemessiniz dediğim gibi bu işlemci DDR4 işlemcisi zaten. Anakart olarak yine bir B450 almak uygun olucaktır:

Bu uygundur.

ka.dir18

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
293
İsim
Kadir Danacı
Öyle bişey yok am4 ddr4 olur

forks

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Aslı Aydın
Peki hocam sizce DDR4'ün daha ne kadar ömrü vardır bu sistem beni kaç yıl götürür tahminen bir şey söyleyebilir misiniz?

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
Peki hocam sizce DDR4'ün daha ne kadar ömrü vardır bu sistem beni kaç yıl götürür tahminen bir şey söyleyebilir misiniz?

Söyleyemeyiz çünkü yeni nesil programlar, oyunlar çok tuhaf optimizasyonlar ile geliyor :D. Starfield güzel örnek mesela şuan 4070 lerin bile belini büküyor oyun.

forks

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Aslı Aydın
Söyleyemeyiz çünkü yeni nesil programlar, oyunlar çok tuhaf optimizasyonlar ile geliyor :D. Starfield güzel örnek mesela şuan 4070 lerin bile belini büküyor oyun.
Ultra da mı yoksa orta-üst ayarda mı? Benim kastettiğim orta-üst ayarda ne kadar götürür sorusuydu aslında.

omer_34

80+ Silver
ddr5 geçmek için elinizdeki sistemi komple satıp üstüne eklemeniz gerekir ama işlemcinizi r5 5600 ve üzeri ile değiştirirseniz darboğaz da ortadan kalkar sistem de on numara olur. günümüzde ve birkaç yıl daha ddr4 gayet iş görür düzeyde olacaktır. daha fazlası için malesef bütçe çıkması gerekir

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
Ultra da mı yoksa orta-üst ayarda mı? Benim kastettiğim orta-üst ayarda ne kadar götürür sorusuydu aslında.

Dediğim gibi kimse net bir şey söyleyemez, oyunlar ultra ayarlarda sorunlu değil genel olarak komple sorunlu :D.

forks

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Aslı Aydın
ddr5 geçmek için elinizdeki sistemi komple satıp üstüne eklemeniz gerekir ama işlemcinizi r5 5600 ve üzeri ile değiştirirseniz darboğaz da ortadan kalkar sistem de on numara olur. günümüzde ve birkaç yıl daha ddr4 gayet iş görür düzeyde olacaktır. daha fazlası için malesef bütçe çıkması gerekir
Sistem güncellemede bütçe konusu zaten Allah'ın emri de işte 3 parçayı aynı anda değiştirmek biraz yüklü oluyor, Ekran kartı hariç neredeyse bütün parçaları aynı anda değiştirmek gerekiyor. Sanırım ben bu DDR5 olayını bir süre bekleticeğim hocam çok sağolun.

Fakat bu kart ile ilgili cevabınızı alamadım Sizce aşağıdaki Asus karta kıyasla fiyatına değer mi?

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
907,056
Üyeler
140,756
Son üye
Mustafa Coşkuner
Top Bottom