Neler Yeni

AMD Athlon II X2 260 Overclock

bruuak

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
198
İsim
Burak YILDIZ
Merhaba,

Sistemim şu şekildedir;
AMD Athlon II X2 260 3.2Ghz
4 GB DDR3 1333Mhz
ASUS M4N68T-M-v2
ASUS GeForce GT730
FSP FSP500-60AHBC 500W PSU

Forumda gezerken benim işlemcimin sınıfından başka bir işlemciye overclock yapılmış ve başarılı olunmuş. Bende bunu görünce zaten uzun süredir aklımda olduğu için deneyeyim dedim. İşlemcim 3.2 Ghz de çalışıyordu. Ekran görüntüsünü paylaşacağım ve oradaki değerler şöyle idi;

Multiplier: x 16.0 ( 4-16 )
Bus Speed: 200.00 MHz

League of Legends oyun değerleri şu şekildeydi;
GPU 46° %62
CPU 42° %70
172 FPS

Yani işlemcimi 3.2 Ghz hızında çalışıyordu. Bios'dan sadece CPU Referance Clock (MHz) ve Cpu Ratio ayarlarını kullanarak, herhangi bir voltaj ayarı ile oynamadan bu hızı arttırmak istedim ve ayarlı sıra ile yükselttim. Öncelikle 3.2'den 3.3'e yükselttim. 3.3 Ghz de sıcaklık ve kullanım yüzdeleri çok farklılık göstermeksizin 180 FPS yi gördüm ve küçük bir FPS artışı aldım. Sonra bir tık daha arttırayım dedim ancak forumlarda gördüğüm kadarıyla hedefimde 3.6, 3.8 Ghz vardı o yüzden direkt 3.5 Ghz ye artırdım. Ancak bilgisayar ilk önce ekrana görüntü vermedi sonrasında "overclock failed" hatasını aldım. Sonrasında tekrar Bios menüsüne girip 3.4 Ghz e yükseltmek için ayarları şu şekilde ayarlardım.

Multiplier: x 16.0 ( 4-16 )
Bus Speed: 213.0 MHz

Ve bilgisayarı hata vermeden açıldı. Cpu-z ile baktığımda işlemcim 3.4 Ghz hızında çalışıyordu.

League of Legends oyun değerleri şu şekilde;
GPU 50° %75
CPU 47° %70
185 FPS

Şunu belirteyim oyunda GPU ve CPU kullanımları sabit değil hep bir artış-iniş içerisinde ben olabildiğince sabit değerleri yazmaya çalıştım. League of Legends oyunun da 10-15 aralığında bir FPS almış olmama rağmen CSGO oyununda yaklaşık 5 FPS değerinde bir artış aldım ve CSGO da LoL'e nazaran GPU ve CPU kullanımları çok daha fazla(Gpu: %85 Cpu: %90 civarında ancak oyunun akışına göre %70-80'leri görebiliyoruz). Şu anlık bir sıkıntı yok ısınma konusunda ise önde 1, arkada 1, yanda 1, işlemci ve ekran kartı fanları olmak üzere 5 adet fan var. Sıcaklık sıkıntı olur ise ekstra fan ile kasayı serin tutabilirim. Peki şimdi asıl soruya gelelim. Benim bu yaptığım işlemler doğru mu? Herhangi bir sıkıntı çıkarır mı? İzlediğim overclock videolarında voltaj ayarlarıyla da oynuyorlar ama ben voltaj ayarlarına karışmadım bunun bir farkı olacak mıdır? Bazı insanlar aynı işlemci ile 3.6-4.0 Ghz hızlarını görebiliyor iken benim bilgisayarım neden 3.5 Ghz de hata verdi?
Şimdiden herkese teşekkürler.

Ekler

• 3.4.jpg
    3.4.jpg
    80.8 KB · Hit: 61
Son düzenleme:

Alf4root

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Yunus Emre Kahraman
Hocam bendede x2 240 var öncelikle çarpan kilidini ve ramların frekansını düşürmen lazım
daha sonra eski haline getirip en stabilini bulman lazım.

Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
ömer şanal
1-ram den olabilir, çarpanı arttırınca rami de attırmış oluyosun. ramin frekansını düşürebilirsin
2-birden yükseltme 5 er 5 er yükselt sonra 3 falan düş bende de aynı işlemci var voltaj vermeden 3.8ghz yi gördüm ama 5 dk da bir mavi ekran alıyordum 3.7 de sorunsuz şekilde kullanabiliyorum. çarpan olarak söyleyecek olursam 231x16=3695mhz

Top Bottom