Neler Yeni

AMD İşlemcilerin Özelliklerini Nasıl Ayırt Ederim?

Selamlar bilgisayar alacağım yakında bu şu an intel işlemci kullanıyorum AMD tarafında ne alacağımı bilmiyorum intelde i3-i5-i7-i9 serisi var işlemcideki ilk rakam onun nesilini gösteriyor intel işlemcilerinde F olmayan işlemcilerin çoğu APU işlemcidir

peki amd işlemcilerini nasıl yakından tanıyabilirim? onlardada i3-i5-i7 vb numaralandırmalar var mı bunlara ufak bir değinirseniz sevinirim

Pişmaniye

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,838
İsim
Can BOZKURT
Selamlar bilgisayar alacağım yakında bu şu an intel işlemci kullanıyorum AMD tarafında ne alacağımı bilmiyorum intelde i3-i5-i7-i9 serisi var işlemcideki ilk rakam onun nesilini gösteriyor intel işlemcilerinde F olmayan işlemcilerin çoğu APU işlemcidir

peki amd işlemcilerini nasıl yakından tanıyabilirim? onlardada i3-i5-i7 vb numaralandırmalar var mı bunlara ufak bir değinirseniz sevinirim
Ryzen işlemcilerde R3-R5-R7-R9 Ve Thread Ripper var bildiğim kadarıyla. Thread Ripper çok üst seviye. Günümüzde çoğunluk R3 3100,R5 1600,R5 1600AF,R5 2600 VE R5 3600 Kullanıyor. Sonunda G Varsa APU İşlemcidir.

En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
24,691
İsim
Eren
g le bitenler apu oluyor galiba ondada r3 r5 r7 r9 var diye biliyorum sonlarında x oluyor bazılarında bide thread ripper var

marilyn

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,618
İsim
marilyn
r3-r5-r7-r9 ibareleri var hemen hemen intel gibi 5 nesil şu anlık çıkan işlemciler ileride artar g ibaresi olanlar apu oluyor x olanlar düz olanlara oranla biraz daha iyi oluyor h ve u ibareleride laptoplarda kullaniliyor

• Konu Sahibi Konu Sahibi
g le bitenler apu oluyor galiba ondada r3 r5 r7 r9 var diye biliyorum sonlarında x oluyor bazılarında bide thread ripper var
teşekkürler peki sonunda x olunca ne oluyor bide thread ripper r3 r5 gibi başka bir işlemci numarasımı yoksa bir özellikmi?

En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
24,691
İsim
Eren
teşekkürler peki sonunda x olunca ne oluyor bide thread ripper r3 r5 gibi başka bir işlemci numarasımı yoksa bir özellikmi?
thread ripper farklı 1900 falan diyo oluyor üst seviye işlemci oluyor x ler de çok bi fark varmı bilmiyorum ghz lar işlemci fanları vs değişiyor internette gelişmiş frekans diye gözüküyor

Pişmaniye

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,838
İsim
Can BOZKURT
X Olanların çarpan kilitler i fazladan açık. Ekstra O.C Yapılıyor. Saat hızları farklı olabiliyor.

Furkyyy

80+ Platinum
En İyi Cevap
9
AMD işlemcilerde sonunda "G" ibaresi varsa, o işlemci bir APU işlemcidir. Örneğin 2200G, 3200G, 3400G vb...
AMD seri olarak benim bildiklerim şunlar;
AMD Phenom, ATHLON, RYZEN, RYZEN THREADRIPPER ve AMD EPYC işlemciler. RYZEN'ler bildiğimiz normal işlemcilerden farkı yok. Üst seviye olanlar, yani R7 ve R9 olan işlemciler genelde yayın, render ve üst düzey programlar için genelde tercih ediliyor, ya da keyfi olarak oyun için. THREADRIPPER işlemciler tamamen iş odaklı işlemciler, oyun performansı olarak bir şey beklemeyin, RYZEN'lerden farkı yoktur. EPYC işlemciler sunucu işlemcileri sanırsam. EPYC işlemciler hakkında bilgi sahibi değilim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

ha oc destekli daha iyileri o zaman buna görede diğer modellere göre daha pahalı gibidir dimi?
Hayır, AMD'nin çoğu işlemcisi OC oluyor. PRO eki olanlar olmuyor sanırım. Onun dışında tüm AMD işlemcilerin çarpan kilitleri açık, yani OC yapılabiliyor. Ayrıca Intel gibi gidip de Z çipsetine gerek yok, B350, B450, B550 gibi anakarlarda da OC yapabiliyorsunuz.

X Modelleri daha pahalı oluyor evet. Ama X Olmayan bir çok modelede O.C Yapılıyor.
peki şöyle bir sorun var duyduğuma göre amd işlemcilerde sıcaklıklar daha hazla oluyormuş intellere göre birde ben i5 kullanıyorum ama bana r3 öneriyorlar r3lerin kalitesi acaba i5lere denk seviyedemi?

Pişmaniye

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,838
İsim
Can BOZKURT
peki şöyle bir sorun var duyduğuma göre amd işlemcilerde sıcaklıklar daha hazla oluyormuş intellere göre birde ben i5 kullanıyorum ama bana r3 öneriyorlar r3lerin kalitesi acaba i5lere denk seviyedemi?
R3 Ler sizi tatmin eder merak etmeyin. Seçtiğiniz R3 E Bağlı. Misal R3 3100 Oyun tarafında R5 2600 Den daha iyi. Ama R5 2600 Diyer tarafta daha iyi.

YavuzZX

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
274
İsim
Yavuz Balıkçıoğlu
Ryzen işlemcilerde de mantık aynı aslında sadece başında İ harfi yok yani

Ryzen 3 = İntel Core İ3

Ryzen 5 = İntel Core İ5

Ryzen 7= İntel Core İ7

Ryzen 9=İntel Core İ9

Ryzen Threadripper = DENK HİÇBİR İNTEL İŞLEMCİ YOK

Ryzen İşlemcilerin Sonundaki İbarelerin Anlamları İse Şu Şekildedir:

X= Sonunda X ibaresi bulunan işlemciler normal versiyonlarına oranla bir tık daha güçlülerdir. Extended Frequency Range teknolojisini barındırırlar

XT= AMD'nin Overclock performansı harika olacak diyerek çıkarttığı ancak normal X işlemcinin üzerine bir şey katamayan üstüne üstlük stok soğutucusuz gelen işlemcilerdir

G= İçerisinde dahili grafik birimi bulunan APU işlemcilerdir. Ryzen 3 apularının içerisinde Vega 8 grafik birimi bulunurken Ryzen 5 apuların içerisinde Vega 11 grafik birimi bulunmaktadır

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
962,545
Üyeler
151,915
Son üye
Mrheaven10
Top Bottom