Neler Yeni

AMD Phenom II X6 1090T Fan Önerisi

bruuak

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
198
İsim
Burak YILDIZ
Merhaba,

AMD Athlon II X2 260 işlemciden AMD Phenom II X6 1090T BE işlemciye geçiş yaptım sonunda çok şükür.

Bugün takıp denedim ve sorunsuz çalışıyordu ancak sıcaklık değeri BIOS da 90 dereceyi gördüm. Sonrasında güzelce termal macununu sürdüm ve bilgisayarı açtım boşta sabit 55 derece gördüm. League of Legends oyununda test yapabildim ve 70-80 derece civarıydı. %100 işlemci testi yapamadım daha ama onu da yapıp yazacağım.

Birde Valorant oyununda 110 fps değerinden birkaç dakika sonra 40-50 fpslere düşüyor. Bunun sıcaklık nedenli olduğunu düşünüyorum. Ha birde performans farkı için baktığımda LoL de 174 fps değerinde iken 240 fps değerini gördüm. Ama dediğim gibi birkaç dakika sonra fps ciddi anlamda düşüyor.

Ben bu performans kaybının işlemci sıcaklığı ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Sizce sebebi ne olabilir?

İşlemci fanım fotoğrafta gördüğünüz piyasası 10 TL olan stok soğutucudur. Termal macunum ise "COOLER MASTER HTK-002"
uH1T8p.jpg

Sonuç olarak boşta 55 derecenin fazla olduğunu düşünüyorum ve performans kaybının sıcaklık kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Sizce sorun ne kaynaklıdır? Ve bu işlemci sıcaklığını düşürebilmem için 100 TL bütçe ve daha aşağısı için en uygun olacak şekilde işlemci fanı önerebilir misiniz?

Sistemim;
AMD Phenom II X6 1090T
ASUS M4N68T-M V2
ASUS GT 730 2GB
Kingston 4 GB 1333Mhz
FSP 60AHBC 500W PSU

crazyreign

80+ Titanium
En İyi Cevap
80
Dahası  
Reaksiyon skoru
38,607
İsim
Hayalet
İlgilendiği Kategoriler
fotoşop
Hayırlı olsun. Cidden throttle yapacak kadar ısındığını düşünmüyorum. 100 ₺ ve altında ne var bilmiyorum ama sen bulursan bana at, fiyatını hak ediyor mu etmiyor mu sana söylerim.

Leurox

80+ Gold
En İyi Cevap
1
100 Tl altı soğutucu bulursan bizede haber ver

bruuak

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
198
İsim
Burak YILDIZ
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Hayırlı olsun. Cidden throttle yapacak kadar ısındığını düşünmüyorum. 100 ₺ ve altında ne var bilmiyorum ama sen bulursan bana at, fiyatını hak ediyor mu etmiyor mu sana söylerim.
Öncelikle çok teşekkürler. Gün boyu en uygun ve iyi olan fanlar arayacağım bol bol atacağım galiba ancak şu anlık şunu gördüm. Akasa fan. Birde şu soruyu tam olarak kafam da çözemedim hala. Bir anda performans düşüşü mesela Valorant oynarken bir anda 100 fps den 40-50 fps değerlerine düşmesi sıcaklık ile alakalı mıdır kesin olarak?

crazyreign

80+ Titanium
En İyi Cevap
80
Dahası  
Reaksiyon skoru
38,607
İsim
Hayalet
İlgilendiği Kategoriler
fotoşop
Öncelikle çok teşekkürler. Gün boyu en uygun ve iyi olan fanlar arayacağım bol bol atacağım galiba ancak şu anlık şunu gördüm. Akasa fan.
Bu güzel olur, en azından elindekinden çok daha iyi olur.
Birde şu soruyu tam olarak kafam da çözemedim hala. Bir anda performans düşüşü mesela Valorant oynarken bir anda 100 fps den 40-50 fps değerlerine düşmesi sıcaklık ile alakalı mıdır kesin olarak?
Sıcaklıkları ve frekansı izle hocam. Sıcaklıklar yükselince frekans da düşüyorsa throttle olup performans düşüyor demektir.

bruuak

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
198
İsim
Burak YILDIZ
Bu güzel olur, en azından elindekinden çok daha iyi olur.

Sıcaklıkları ve frekansı izle hocam. Sıcaklıklar yükselince frekans da düşüyorsa throttle olup performans düşüyor demektir.
Sorun şu ki Valorant ve CsGo oyunlarında MSİ Afterburner uygulamasını açmıyor. Sadece LoL de bakabiliyorum değerlere. Yine gün boyunca bakacağım piyasaya bir şeyler bulur isem atacağım. Teşekkürler.

Düzenleme: Yanında termal macun da hediyeymiş. :)

crazyreign

80+ Titanium
En İyi Cevap
80
Dahası  
Reaksiyon skoru
38,607
İsim
Hayalet
İlgilendiği Kategoriler
fotoşop
Sorun şu ki Valorant ve CsGo oyunlarında MSİ Afterburner uygulamasını açmıyor. Sadece LoL de bakabiliyorum değerlere. Yine gün boyunca bakacağım piyasaya bir şeyler bulur isem atacağım. Teşekkürler.
CSGO'da başlatma seçeneklerine "-untrusted" yazarsan üçüncü parti overlay'leri kullanabilirsin, Valorant için yolu yok. Direkt stres testi yaparak da deneyebilirsin.

bruuak

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
198
İsim
Burak YILDIZ
CSGO'da başlatma seçeneklerine "-untrusted" yazarsan üçüncü parti overlay'leri kullanabilirsin, Valorant için yolu yok. Direkt stres testi yaparak da deneyebilirsin.
Teşekkürler CsGo'yu deneyeceğim. Stres testi yaparak performans değişimini nasıl gözlemleyebilirim? Birde linke girip bakabilir misiniz? Bir yerde AM3 uyumlu, bir yerde sadece AM3 plus uyumlu deniyor anlamadım tam olarak.

crazyreign

80+ Titanium
En İyi Cevap
80
Dahası  
Reaksiyon skoru
38,607
İsim
Hayalet
İlgilendiği Kategoriler
fotoşop
Stres testi yaparak performans değişimini nasıl gözlemleyebilirim?
Stres testini aç, frekansı izle, eğer sıcaklık yükselince frekans düşerse performans kaybı yaşarsın demek.
Birde linke girip bakabilir misiniz? Bir yerde AM3 uyumlu, bir yerde sadece AM3 plus uyumlu deniyor anlamadım tam olarak.
AM3 destekliyorsa AM3+ da destekler. Soket olarak farklı gözükebilir ama boyut ve pin olarak aynılar.

bruuak

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
198
İsim
Burak YILDIZ
Stres testini aç, frekansı izle, eğer sıcaklık yükselince frekans düşerse performans kaybı yaşarsın demek.

AM3 destekliyorsa AM3+ da destekler. Soket olarak farklı gözükebilir ama boyut ve pin olarak aynılar.
Anladım çok teşekkürler. Fan tipinde AM3, soket tipinde AM3+ desteği var. Ben ASUS M4N68T-M V2 anakarta sahibim uyum sorunu olabilir mi?

bruuak

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
198
İsim
Burak YILDIZ
Eyvallah. Sorun olmaz, merak etme.
Teşekkürler.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hocam şuan bakındım da piyasa ne kadar pahalanmış. Şuan bütçeme en uygun bu sanırım ama ben yine de birkaç tanesini sormak istiyorum.

1- https://www.vatanbilgisayar.com/xig...155-1156-k8-fm1-am2-am3-islemci-sogutucu.html
2- https://www.vatanbilgisayar.com/rampage-frosty-b-120mm-fan-mavi-led-islemci-sogutucu.html
3- https://www.incehesap.com/deep-cool-gamma-archer-cpu-sogutucusu-fiyati-36101/
4- https://www.teknobiyotik.com/teknob...slemci-sogutucusu-ae-cc-afp.html#!prettyPhoto

Bunlar nasıldır?

Son düzenleme:

crazyreign

80+ Titanium
En İyi Cevap
80
Dahası  
Reaksiyon skoru
38,607
İsim
Hayalet
İlgilendiği Kategoriler
fotoşop
Böyle soğutuculardan uzak dur. Kule tipi varken böyle soğutuculara para verilmez. Soğutma performansı olarak da öyle.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
991,384
Üyeler
156,765
Son üye
furkansnmz7
Top Bottom