Neler Yeni

Amd Phenom ii x6 1090T ile Ryzen 5 5500 Tek Çekirdekte Denk mi?

denntt

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Ramazan K.
10 seneden fazla Amd Phenom ii x6 1090T sistem kullandım. Zamanla rami 16 gb yaptım, ssd takdım, ekran kartını GTX 1650 ile değiştirdim, soğutma sistemini güncelleyip sessiz sistem elde ettim. Bilgisayar bana yetiyordu ta ki amatörce, hobi olarak dans animasyonu yapmaya merak sarana kadar. Programlarla uğraşırken bir oyun buldum, oyun bana daha cazip geldi, fiyatı da son derece uygun. Oyun söylendiğine göre eski unity motorunda yapılmış PhysX 2018.3 kullandığı için de işlemcide tek çekirdek ile çalışıyormuş. Oyunda ekran kartı kullanımı % 65 - 70 gibiydi ve oyun ışık ekleyince kasıyordu. Bunun üzerine sistemi Ryzen 5 5500'e güncelledim ama neredeyse fark olmadı gibi. Oyunda ekran kartı kullanımı % 70 - 75 oldu. (windows ve nvidia experience ile baktım) Oynadığım birkaç oyun zaten eski olduğu için karşılaştırma yapamıyorum. İnternette dolaşırken fark hissetmiyorum. Fark sadece video kodlarken var ve sistem açılışı biraz daha hızlı oldu. Ayda bir sefer anca video dönüştürüyorum, Windows da bir 5-10 saniye geç açılsa dünyanın sonu değil. Acaba boşuna mı para verdim?

Aldığım parçalar;
Gıgabyte B550M DS3H 4000MHZ(OC) rev 1.5
CORSAIR CMK16GX4M1E3200C16 VENGEANCE LPX 16GB
AMD RYZEN 5 5500
Dark Freezer 12 cm Kule Tipi Soğutucu

Son düzenleme:
Top Bottom