Neler Yeni

Yardım Anakart Bios Arızası Yaparsa Ne olur ?

FOXN FOR WİN

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,150
İsim
Adnan Eren
arkadaşlar merak ettim de ne olur ben bugn yeni anakart aldım b450 ama format attım c ye usb yle e tabi bios a dokundum boot lar için ama her şey bittikten sonra normale çevirdim sıkıntı olur mu ? arıza gibi ? VEYA HANGİ DURUMLADA ANAKART ÇALIŞIR VEYA ÇALIŞMAZ.

Son düzenleme:

Marshal

80+ Silver
En İyi Cevap
3
arkadaşlar merak ettim de ne olur ben bugn yeni anakart aldım b450 ama format attım c ye usb yle e tabi bios a dokundum boot lar için ama her şey bittikten sonra normale çevirdim sıkıntı olur mu ? arıza gibi ? VEYA HANGİ DURUMLADA ANAKART ÇALIŞIR VEYA ÇALIŞMAZ.
Böyle basit ayarlamalar anakartı bozmaz. Bilmediğiniz ayarlarla oynayıp geri döndürmeyi beceremediğiniz zamanlar da bios'u bios içinden sıfırlayabiliyorsunuz. Bios'a giremeyecek hale sokarsanız anakart üzerinde bulunan bios pilini çıkarıp takma işlemini uygulayarak da bios'u sıfırlayabilirsiniz. Eğer bios güncelleştirmesi gibi bir işlem sırasında elektrik kesintisi gibi PC'yi aniden kapatacak bir durumla karşılaşırsanız bios arıza görür ve tekrar bios yüklenilmesi gerekir. Böyle durumlarda anakart garanti kapsamına girdiği için garantiye gönderebilirsiniz. Bios yüklenip size geri gönderilecektir.

DejavuKing

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
500
İsim
Furkan Emre Asım
Bilgisayara format atmak biosta değişikliğe neden olmaz. Bios anakart üreticisi tarafından anakart üretilirken eskiden ROM yeni nesil anakartlarda anakartın flash belleğine yazılır ve sadece okunabilir durumdadir. Biosun görevi bilgisayarın donanımları ile isletim sistemi arasındaki bağlantıyı sağlamaktir. Bios update sırasında yazılabilir duruma geçer sonra tekrar okunabilir olur. Bu yüzden bios güncellemesi sırasında elektrik kesintisi vs olduğunda bios yazılımı bozulur ve bilgisayar donanımı ile isletim sisteminin iletisimi kopmuş olur.

Son düzenleme:

Marshal

80+ Silver
En İyi Cevap
3
Bilgisayara format atmak biosta değişikliğe neden olmaz. Bios anakart üreticisi tarafından anakart üretilirken eskiden ROM yeni nesil anakartlarda anakartın flash belleğine yazılır ve sadece okunabilir durumdadir. Biosun görevi bilgisayarın donanımları ile windows arasındaki bağlantıyı sağlamaktir. Bios update sırasında yazılabilir duruma geçer sonra tekrar okunabilir olur. Bu yüzden bios güncellemesi sırasında elektrik kesintisi vs olduğunda biostaki yazılım bozulur ve bilgisayar donanımı ile windowsun iletisimi kopmuş olur.
Windows yerine "işletim sistemi" olarak genellersek daha doğru olur. BIOS aynı zamanda işlemcinin diğer bileşenleri tanımasını ve işletim sistemi olmadan bileşenler üzerinde ayarlamalar yapılmasını sağlar.

DejavuKing

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
500
İsim
Furkan Emre Asım
Windows yerine "işletim sistemi" olarak genellersek daha doğru olur. BIOS aynı zamanda işlemcinin diğer bileşenleri tanımasını ve işletim sistemi olmadan bileşenler üzerinde ayarlamalar yapılmasını sağlar.
Haklisiniz isletim sistemi demek daha dogru olur

FOXN FOR WİN

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,150
İsim
Adnan Eren
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
arkadaşlar merak ettim de ne olur ben bugn yeni anakart aldım b450 ama format attım c ye usb yle e tabi bios a dokundum boot lar için ama her şey bittikten sonra normale çevirdim sıkıntı olur mu ? arıza gibi ?

Böyle basit ayarlamalar anakartı bozmaz. Bilmediğiniz ayarlarla oynayıp geri döndürmeyi beceremediğiniz zamanlar da bios'u bios içinden sıfırlayabiliyorsunuz. Bios'a giremeyecek hale sokarsanız anakart üzerinde bulunan bios pilini çıkarıp takma işlemini uygulayarak da bios'u sıfırlayabilirsiniz. Eğer bios güncelleştirmesi gibi bir işlem sırasında elektrik kesintisi gibi PC'yi aniden kapatacak bir durumla karşılaşırsanız bios arıza görür ve tekrar bios yüklenilmesi gerekir. Böyle durumlarda anakart garanti kapsamına girdiği için garantiye gönderebilirsiniz. Bios yüklenip size geri gönderilecektir.
Peki yani şuan korkulucak bir durum yokmudur

Marshal

80+ Silver
En İyi Cevap
3
Top Bottom