Neler Yeni

Çözüldü✓ Anakart Ram Uyumluğu Hakkında Yardım Lütfen

azoz99

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
berker

İtopya Kendin Topla sekmesi altında seçtiğim anakart ve ram modelleri site üzerinde uyumlu olarak gösteriyor fakat anakart üreticisinin sitesinde aşağıda linkini bıraktığım ram ile ilgili uyumluluğu hakkında bir ibare bulunmuyor. Konu hakkında İtopya canlı destek ile görüştüm canlı destek üzerinden böyle bir yardım sağlayamadıklarını ilettiler. Yanlış sipariş vermemem için lütfen yardımcı olabilir misiniz.​

İşlemcim : Ryzen 5600x​

Anakart : ASUS ROG STRIX B550-A GAMING

Anakartın Sitesi : https://rog.asus.com/tr/motherboards/rog-strix/rog-strix-b550-a-gaming-model/helpdesk_qvl_memory/

Ram : GSKILL 32GB (2x16GB) Ripjaws V Siyah 4000Mhz

Kaan ÇABUK

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
Bütün DDR4 ramleri takabilirsiniz

azoz99

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
berker
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Bütün DDR4 ramleri takabilirsiniz

Pc'mi ilk topladığımda MSI B350M PRO-VDH modeli anakartım ile HX430C15PB3/8 kodlu ram'i uyumlu olmadığı için 3000mhz olan ramleri 2400mhz den yukarı çektiğimde mavi ekran hatası alıyordum. Güncel sartlarda bir ton para verip tekrar aynı sorunları yasamamak için ince eleyip sık dokuyorum. Yardımınız için tesekkur ediyorum fakat üretici sitesinde neden satın almak istediğim ramlerin kodlarını göremiyorum fikriniz var mı acaba.​

azoz99

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
berker
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
"QVL listeleri genellikle ürünlerin çıkış döneminde hazırlanır ve sonrasında güncellenmez ya da uzun aralıklar ile güncellenirler. Bu nedenle daha yüksek hız ya da kapasiteye sahip güncel ürünleri içermezler. Yine sistem ya da anakart üreticileri tarafından sunulan BIOS ya da UEFI sistem güncellemeleri de sistemlerin daha yüksek kapasite ya da hıza sahip daha fazla ürün ile uyumluluğunu sağlayabilir. Ancak bu güncellemeler ile eklenen uyumlu ürünleri içeren yeni QVL listeleri yayımlanmayabilir. Bunun anlamı; üretici QVL listesinde yer almamasına yani sistem ya da anakart üreticileri tarafından henüz test edilmemiş olmasına rağmen bu listede yer almayan belleklerin uyumsuz olduğu anlamına gelmez. Sistem üreticileri tarafından sunulan listelerin yanı sıra, bellek üreticileri tarafından sunulan ve QVL listeleri ile birlikte, bellek üreticilerinin kendi uyumluluk testleri sonrasında oluşturduğu uyumluluk listelerini ve uyumlu ürün arama motorlarını kullanabilirsiniz."

Üstte kendi sorduğum sorunun yanıtını şu şekilde özetleyeyim, anakart üretici sitesinin yanı sıra birde ram üreticisinin sitesinden QVL kontrolü yaparak uyumlu ürün yelpazesini genişleterek tercih seçeneklerimi yükselttim. Aynı durumda olan varsa benzer bir yol izleyebilirler.
Saygılarımla.

Top Bottom