Neler Yeni

Anakartımdaki bu şey ne acaba?

SaFKaN0

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
56
İsim
Ali
Arkadaşlar anakartın üstünde böyle bir şey var. Neye yaradığını merak ettim. Bilen var mı acaba? Şalter bu sağa sola oynuyor. Ama kalmıyor yerinde.
1611391151008618816892.jpg

Mahir Ertuğrul

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,066
İsim
Mahir Ertuğrul
Arkadaşlar anakartın üstünde böyle bir şey var. Neye yaradığını merak ettim. Bilen var mı acaba? Şalter bu sağa sola oynuyor. Ama kalmıyor yerinde.Alıntıyı görüntüle
CMOS, BIOS'un depolandığı yonga. CLR_RTC Jumper'ı ile CMOS'un sakladığı verileri sıfırlamış oluyorsun.

1. CMOS BIOS sıfırlamaya yaramaz. BIOS verisini tutar.
  2. Clear CMOS, CMOS içindeki verileri sıfırlayan, BIOS sıfırlama işlemidir. Ülkemizde kimse bu Jumper'ın ne işe yaradığını bilmediğinden her defasında pil söker. 5 dakka beklerler böyle... Ulan sök Jumper'ı yana tak, sonra geri tak bitti. 2 saniyede sıfırladın...
  3. Sistem boot etmiyorsa veya ayarlarda bir sorun varsa BIOS sıfırlama yapılabilir.

BATTLEFIELD

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,404
İsim
Selman
BİOS ile ilgili bir şey olabilir.

SaFKaN0

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
56
İsim
Ali
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
CMOS, BIOS'un depolandığı yonga. CLR_RTC Jumper'ı ile CMOS'un sakladığı verileri sıfırlamış oluyorsun.

1. CMOS BIOS sıfırlamaya yaramaz. BIOS verisini tutar.
  2. Clear CMOS, CMOS içindeki verileri sıfırlayan, BIOS sıfırlama işlemidir. Ülkemizde kimse bu Jumper'ın ne işe yaradığını bilmediğinden her defasında pil söker. 5 dakka beklerler böyle... Ulan sök Jumper'ı yana tak, sonra geri tak bitti. 2 saniyede sıfırladın...
  3. Sistem boot etmiyorsa veya ayarlarda bir sorun varsa BIOS sıfırlama yapılabilir.
Ben bu şalteri çektikten sonra 3 kez bipliyor pc. BIOS flashlama işlemi başlatılmadı demekmiş. Ne yapmalıyım acaba? Ekran da gelmiyor.

SaFKaN0

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
56
İsim
Ali
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
bios pilini çıkart 5 dakika beklet sonra geri takıp dene.
Maalesef. Sanırım anakart gg. Bütün parçaları ayrı pcde denedim hepsi sağlam. Pc durduk yere tık diye gitti bir daha gelmedi. Duman falan çıksa hani psu yaktı diyeceğim de. Bilmiyorum.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
948,362
Üyeler
149,369
Son üye
ebuşbey
Top Bottom