Neler Yeni

❌İndirim Bitti! AOC AGON 31.5" AG325QZN/EU 0,5MS 240HZ 2K Monitör 11.999TL

serhattt

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
41
İsim
Serhat Gül
tükenmiş
1713354920880.png

Fantastiktürk

80+ Bronze
Bazı arkadaşlar renkleri çok parlak demiş premium color diye bir özellik varmış onu açınca monitör cortluyor Muş
Mesaj otomatik birleştirildi:

Kalibrasyon ayarı falan yapılmadan mi kullanıldı orasını bilemiyorum ama bu monitör u alır isem güzel bir kalibre etmem gerek ama neye göre edeceğim bilemiyorum
rtings'te kalibrasyon renk profili var icc onu yükle sorun çözülür bende var bu almak istediğin monitör 2. monitör olarak kullanıyorum harikadır ana monitör'üm gigabyte FI32U . başka monitör bakma monitör cortluyor diyenlere de bakma 1 yıldan fazladır bende renk şöleni yaşatıyor resmen. oled'ten hallice harika bi monitördür.
O ICC profili ürüne özeldir. Kendi monitörünüze yapmayın. Kendiniz yapmak istiyorsanız ekran kalibrasyon cihazı lazım maalesef. Kiralayan bir yer bulursaniz ucuza yapabilirsiniz belki.

O monitörün renkler çok cırtlak VS. dedikleri doğru. QD (Quantum-Dot) panel olduğu için doğal sRGB ve geniş gamutu çok geniş. Dolayısiyla renkler oversaturated, bizim dilimizde çok cırtlak oluyor. Ayrıca o modelin yine QD panel olmasından mı bilemiyorum renk doğrulukları da bayağı sapık:
Screenshot_2024-04-17-15-09-41-321_com.google.android.youtube.jpg

Screenshot_2024-04-17-15-09-33-420_com.google.android.youtube.jpg
Gördüğünüz gibi ∆EITP değeri sRGB modunda bile 54'ü (maksimumda) görmüş ve çoğu +20'de.
Not 1: ∆E<3 deneyimsiz insan gözunün fark edemeyeceği kadar doğru demek.
Not 2: ∆E2000 ile karıştırmayın. ITP, geniş gamut monitörleri daha doğru ölçmek için geliştirilmiş yeni bir yöntem. Bunda değerler daha yüksek çikar.

Ancak bunu diyen arkadaşlar şunu atlamış: bu monitörün bir de sRGB modu var. sRGB modu geniş gamutu sınırlayarak cırtlaklığı azaltıyor. Ve bu monitör için iyi denemese de kötü de çalişmıyor:
Screenshot_2024-04-17-15-14-18-983_com.google.android.youtube.jpg
Screenshot_2024-04-17-15-14-02-320_com.google.android.youtube.jpg
Dolayısıyla renklerın cırtlak olmasını istemediğiniz yerde (ki özellikle bu monitorde böyle yerler olabilir. Örneğin filmde insan cilt tonları kırmızımsı durabilir.) sRGB modunu açarak izleyebilirsiniz.

Sonuç olarak makul fiyatta bulduğunuz sürece alınacak bir model. Ölümüne gömenlere bakmayın.

Hizmete gel...

Son düzenleme:

Kartallar

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
873
İsim
Kara Kartal
Bu fiyata çok iyi monitör fakat kısa sürede 1-2 tane satılınca fiyat 11 den 19 çıkıyorsa o monitör %100 sorunludur

Top Bottom