Neler Yeni

APU sisteme ekran kartı taktıktan sonra görüntü gelmiyor

Esque

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Mert A
5600G - ASUS Prime B450M K II parçaları ile bir sistem topladım ve sonrasında sıkıntısız çalıştı. Fakat performansı pek tatmin etmediği için elimde bulunan ve çalıştığını, arızası olmadığını bildiğim RX6600 ekran kartını taktım. Bunu yaptıktan sonra bilgisayar açılıyor fakat mouse, klavye ışıkları yanmıyor ve görüntü gelmiyor.

Flashback ile BIOS güncellemesi yaptım, RAM'leri tak çıkar yaptım, RAM'leri silgi ile sildim, kabloları kontrol ettim, İşlemciyi kontrol ettim, İşlemci fanını biraz gevşettim, bios pilini çıkar tak yaptım, cmos reset yaptım, bilgisayarı baştan topladım, HDMI kablosunu ekran kartına taktım soracak olursa, yine olmadı.

Ekran kartının fanları dönmüyor ve kabloyu anakarta bağlasam bile görüntü yok. Önceden kartsız kullanabiliyordum fakat şimdi hiçbir şekilde görüntü alamıyorum. Başka ne yapabilirim?

PSU: https://www.itopya.com/nzxt-c550-550w-80-bronze-yari-moduler-120mm-fanli-psu_u20543

muzisyenn

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
16
İsim
furkan mutlu
EKRAN KARTI DRİVERİ GÜNCEL OLMAYABİLİR
Mesaj otomatik birleştirildi:

bir sorum daha olcak psu kaç watt ?

MRlotias

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
29
İsim
metehan ipek
5600G - ASUS Prime B450M K II parçaları ile bir sistem topladım ve sonrasında sıkıntısız çalıştı. Fakat performansı pek tatmin etmediği için elimde bulunan ve çalıştığını, arızası olmadığını bildiğim RX6600 ekran kartını taktım. Bunu yaptıktan sonra bilgisayar açılıyor fakat mouse, klavye ışıkları yanmıyor ve görüntü gelmiyor.

Flashback ile BIOS güncellemesi yaptım, RAM'leri tak çıkar yaptım, RAM'leri silgi ile sildim, kabloları kontrol ettim, İşlemciyi kontrol ettim, İşlemci fanını biraz gevşettim, bios pilini çıkar tak yaptım, cmos reset yaptım, bilgisayarı baştan topladım, HDMI kablosunu ekran kartına taktım soracak olursa, yine olmadı.

Ekran kartının fanları dönmüyor ve kabloyu anakarta bağlasam bile görüntü yok. Önceden kartsız kullanabiliyordum fakat şimdi hiçbir şekilde görüntü alamıyorum. Başka ne yapabilirim?

PSU: https://www.itopya.com/nzxt-c550-550w-80-bronze-yari-moduler-120mm-fanli-psu_u20543
Hocam psu besleyemiyordur belki.

Esque

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Mert A
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

MRlotias

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
29
İsim
metehan ipek
550W hocam fazlasıyla yeter diye düşünüyorum. Sorun ondan değil bence, çünkü ekran kartını çıkartınca bile görüntü gelmiyor artık(Önceden geliyordu).
Hocam bi ramleri kontrol edebilir misiniz, klipsler doğru kapanmış mı?

Dahası  
Reaksiyon skoru
45
İsim
Ömer
Hocam amd ekran kartlarında hdmi ile görüntü bazen alamayabiliyorsunuz genelde windowsta adrenalin ile driver yükleyince düzeliyor ama görüntü almak için öncelikle display port ile bağlamanız lazım, elinize display port kablo varsa onunla deneyin.

muzisyenn

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
16
İsim
furkan mutlu
550W hocam fazlasıyla yeter diye düşünüyorum. Sorun ondan değil bence, çünkü ekran kartını çıkartınca bile görüntü gelmiyor artık(Önceden geliyordu).
bende öyle bir sorun yaşadım 5600g apu sistem vardı ekran kartı takınca dvı portu ekran kartına bağladım fakat 2.monitöre güç gelmiyordu oda on board girişi kapatmasıydı ekran kartını çıkarttım görüntü yine gelmedi yani ekran kartını bir kez taktığında on board girişi kapatıyor kendisi ben tek ekran kullandım sonra vga - hdmı dönüştürücü alıp öyle kullanmaya başladım 2. monitörü sende ekran kartını taktığında on board girişi kapattı çıkartsanda tekrar gelmez görüntü onu nasıl açacağını bilmiyorum biosdan olabilir

ve ekran kartını belki tam oturtamamış olabilirsin fanları dönmüyor demişsin şuna dikkat et pcyi kapat komple açma tuşuna basınca ekran kartı fanları döner ve geri durur ekran kartı ısınınca fanları otomatik açar bende msı 3060 var bendeki o şekilde sendeki modeldede öyle olabilir bi kontrol et fanları dönüyosa en azından sorun başka yerde diyebiliriz

Esque

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Mert A
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Hocam bi ramleri kontrol edebilir misiniz, klipsler doğru kapanmış mı?
Ettim hocam tam kapanmış.

Hocam amd ekran kartlarında hdmi ile görüntü bazen alamayabiliyorsunuz genelde windowsta adrenalin ile driver yükleyince düzeliyor ama görüntü almak için öncelikle display port ile bağlamanız lazım, elinize display port kablo varsa onunla deneyin.
Şimdi denedim maalesef işe yaramadı o da.

bende öyle bir sorun yaşadım 5600g apu sistem vardı ekran kartı takınca dvı portu ekran kartına bağladım fakat 2.monitöre güç gelmiyordu oda on board girişi kapatmasıydı ekran kartını çıkarttım görüntü yine gelmedi yani ekran kartını bir kez taktığında on board girişi kapatıyor kendisi ben tek ekran kullandım sonra vga - hdmı dönüştürücü alıp öyle kullanmaya başladım 2. monitörü sende ekran kartını taktığında on board girişi kapattı çıkartsanda tekrar gelmez görüntü onu nasıl açacağını bilmiyorum biosdan olabilir

ve ekran kartını belki tam oturtamamış olabilirsin fanları dönmüyor demişsin şuna dikkat et pcyi kapat komple açma tuşuna basınca ekran kartı fanları döner ve geri durur ekran kartı ısınınca fanları otomatik açar bende msı 3060 var bendeki o şekilde sendeki modeldede öyle olabilir bi kontrol et fanları dönüyosa en azından sorun başka yerde diyebiliriz
İlk açılışta bile fanlar dönmüyor, ekran kartı güç almıyor olabilir mi?

Ayrıca ekran kartını taksam da takmasam da sarı-turuncu arası bir ışık yanıyor sürekli. Bilgisayar kapalı bile olsa yanıyor garibime gitti normal mi?

Ekler

• 20230722_214359-min.jpg
    20230722_214359-min.jpg
    495.6 KB · Hit: 38
  • 20230722_214418-min.jpg
    20230722_214418-min.jpg
    607.4 KB · Hit: 37
  • 20230722_214430-min.jpg
    20230722_214430-min.jpg
    571.9 KB · Hit: 40
  • 20230722_214451-min.jpg
    20230722_214451-min.jpg
    506 KB · Hit: 38
Dahası  
Reaksiyon skoru
45
İsim
Ömer
Ettim hocam tam kapanmış.

Şimdi denedim maalesef işe yaramadı o da.

İlk açılışta bile fanlar dönmüyor, ekran kartı güç almıyor olabilir mi?

Ayrıca ekran kartını taksam da takmasam da sarı-turuncu arası bir ışık yanıyor sürekli. Bilgisayar kapalı bile olsa yanıyor garibime gitti normal mi?
erp açıksa normal, biostan pcyi açınca ayarlarsınız. bilgisayarı kapatın fişten çekin bios pilini çıkartın fişten çekiliyken elektriğin boşalması için güç tuşuna birkaç kez basın ardından bios pilini takıp bilgisayarı açın bakalım bir gelişme olacak mı

bu arada psu'nuz yarı modüler psudan ekran kartına gelen kabloyu doğru yere taktığınıza emin misiniz? PCI yazan kısma takmanız lazım.

yeri doğruysa da farklı bir slota takın iyice ittirin içine.

Son düzenleme:

Esque

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Mert A
erp açıksa normal, biostan pcyi açınca ayarlarsınız. bilgisayarı kapatın fişten çekin bios pilini çıkartın fişten çekiliyken elektriğin boşalması için güç tuşuna birkaç kez basın ardından bios pilini takıp bilgisayarı açın bakalım bir gelişme olacak mı

bu arada psu'nuz yarı modüler psudan ekran kartına gelen kabloyu doğru yere taktığınıza emin misiniz? PCI yazan kısma takmanız lazım.

yeri doğruysa da farklı bir slota takın iyice ittirin içine.
Yine bir şey olmadı hocam hem ekran kartıyla denedim hem de apu' da.
Doğru kabloyu taktığıma eminim çünkü dahili olarak 3 kablo geliyor bir tanesi anakart, diğeri cpu, sonuncusu ise PCI kablosu. Gidebildiği kadar ittirdim ve kablonun diğer bağlantısı ile (Aynı kabloda 2 bağlantı noktası var) de denedim yine olmadı.

HacıSOFU

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
8,783
İsim
Hacı
Ekran kartını sökün.
PC yi açın.
DDU ile güvenli modda ekran kartı driverini silin.
Sonra ekran kartını takın.
HDMI (görüntü) kablosunu ekran kartina takın açın PC yi.
Önce görüntü kablosu ekran kartında mı ona bakın sonra bu işlemleri yapın. 😂

Esque

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Mert A
Ekran kartını sökün.
PC yi açın.
DDU ile güvenli modda ekran kartı driverini silin.
Sonra ekran kartını takın.
HDMI (görüntü) kablosunu ekran kartina takın açın PC yi.
Önce görüntü kablosu ekran kartında mı ona bakın sonra bu işlemleri yapın. 😂
Hocam hiçbir şekilde görüntü alamıyorum bilgisayardan ekran kartını çıkarıp kabloyu anakarta bağlasam bile, onu nasıl yapıcam :)

Top Bottom