Neler Yeni

ARCH LINUX NASIL KURULUR?

Critaes

80+ Bronze
Merhabalar,
Arch Linux kurmak istiyorum fakat kendi sitesindeki İnstallation Guide yeterli gelmedi. Detaylı olarak eksiksiz her şeyiyle nasıl kurabilirim bunun için güncel rehber var mı? Arch Linux ve Hyprland kurmak istiyorum. Archinstall ile de denedim fakat yine yeterli rehber olmadığı için tıkandım. Youtube daki videoların hepsi de farklı anlatıyor kafam karıştı açıkcası. Gerekirse saatlerimi alsın ama tek seferde çözeyim nasıl halledebilirim ?

mutlu pide

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
13,736
İsim
mutlu pide
İlgilendiği Kategoriler
mutlu pide
Archinstall nasıl yetmedi her şeyi söylüyor olması lazım. Ama dual boot yapıyorsan partitionlar biraz garip gözüküyor. fdisk -l yazarak partitionların ayrıntısını bir yere falan yazıp archinstall ekranında ona göre seçmen gerekebiliyor

Critaes

80+ Bronze
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Archinstall nasıl yetmedi her şeyi söylüyor olması lazım. Ama dual boot yapıyorsan partitionlar biraz garip gözüküyor. fdisk -l yazarak partitionların ayrıntısını bir yere falan yazıp archinstall ekranında ona göre seçmen gerekebiliyor
Hocam disk olayını anlamadım orda sanki sistemde boş olan yere kuruyormuş gibime geldi, benim istediğim her şeyi silsin sıfırdan kursun. Ayrıca en sonda reboot ettiğim zaman sadece resimli bir ekran karşıladı ve ekran bomboş hiçbir simge yok o olayı anlamadım. Mesela firefox olsun wifi bluetooth simgesi falan hiçbiri yoktu. Böyle sıfırdan detaylı önyüklü olması gerekenlerle nasıl kurabilirim.

mutlu pide

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
13,736
İsim
mutlu pide
İlgilendiği Kategoriler
mutlu pide
Hocam disk olayını anlamadım orda sanki sistemde boş olan yere kuruyormuş gibime geldi, benim istediğim her şeyi silsin sıfırdan kursun. Ayrıca en sonda reboot ettiğim zaman sadece resimli bir ekran karşıladı ve ekran bomboş hiçbir simge yok o olayı anlamadım. Mesela firefox olsun wifi bluetooth simgesi falan hiçbiri yoktu. Böyle sıfırdan detaylı önyüklü olması gerekenlerle nasıl kurabilirim.
Firefox yüklü gelmiyor diye biliyorum konsoldan kuruyorsun. Bluetooth ise muhtemelen sahipli driverı olduğundan yüklü gelmedi. Görev çubuğuna ayarlara falan girebiliyorsan kurmuşsun demektir.

Critaes

80+ Bronze
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Firefox yüklü gelmiyor diye biliyorum konsoldan kuruyorsun. Bluetooth ise muhtemelen sahipli driverı olduğundan yüklü gelmedi. Görev çubuğuna ayarlara falan girebiliyorsan kurmuşsun demektir.
İşte onu diyorum görev çubuğu vs. Hiçbir şey yok sadece resim var

mutlu pide

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
13,736
İsim
mutlu pide
İlgilendiği Kategoriler
mutlu pide
İşte onu diyorum görev çubuğu vs. Hiçbir şey yok sadece resim var
Bu videoya bakabilirsin şimdi bende Arch isosu olmadığı için kendim bakamıyorum. İngilizcen yoksa bile düz izleyerek anlayabilirsin herhalde

Qilin

80+
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
40
İsim
Enes Gök
Archinstall ne için yetmedi? Disk ayarlama yerinde zaten diski seçip geçiyorsun. Hyprland için conf ayarlaman lazım yada hazır dotfiles olan yay ile kurman ve derleme lazım sistem iyi değilse donup kendini kapatır. Hyprlandi çok istiyorsan fedora, ubuntu gibi archa göre daha basit bir dağıtıma geçmen ve daha sonra Arch kurman gerek. Techolay.net forumda Arch rehberi var kullanabilirsin. Youtubeden arch Linux install script hyprland yazarsan nasıl kolayca kuracağın çıkar. Hyprland da ise Windows tuşu (varsa yoksa super tuşu) +Q kitty denilen terminali açar. Sc ile arch yüklerken extra paket olarak Firefox yüklediysen windows tuşu+r araman için bir pencere açar
Windows+M Hyprlandi kapatır.

Tavsiyem ya fedora-Ubuntu hyprland kurun ya da ben çok Arch kullanmak istiyorum dersen hazır şekilde kurulabilen hypr dots gibi çözümler var.

Top Bottom