Neler Yeni

Ardunio ile pil ölçer yapmak

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Arduino ile pil ölçer yapmak istiorum led ekransız. çıktıyı serial monitörden almak istiyorum. bağlantıları neye göre yapmam lazım. potasyum metre kullanmalııyım ?

baltazar

80+ Platinum
En İyi Cevap
9
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,623
İsim
A.Ş.
İlgilendiği Kategoriler
Güç Kaynakları
Soru 1: Sizce Arduino mu Rasperry Pi mı ?
Soru2: Sizce Ardunio için çok mu geç kaldım ? ( 11.sınıfım-imkanlar doğrultusunda yeni başlayabildim.)
Hocam bu konularda çevre ve para çok etkiliyor.
Bende profosyonel değilim yavaş yavaş eğitimden kalan zamanda bir şeyler öğrenmeye kendime bir yol çizmeye çalışıyorum.
Soru2: Sizce Ardunio için çok mu geç kaldım ? ( 11.sınıfım-imkanlar doğrultusunda yeni başlayabildim.)
Hiçbir şey için geç değil. Eğer sevdiyseniz zaten bir süre sonra bağımlılık yapmaya başlayacak ve önemli ölçüde kendinizi geliştireceksiniz.
Soru 1: Sizce Arduino mu Rasperry Pi mı ?
Bu soru projeye bağlı. Ama hangisiyle başlamalıyım diyorsanız yazılım altyapınız yoksa Arduino ile başlamanızı tavsiye ederim. Benim rasperry pi ım yok sadece okudla deneyimleme şansım oldu. Zira hem kendisi hem çevre donanımları pahalı :/ Size bağlı.

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Hocam bu konularda çevre ve para çok etkiliyor.
Bende profosyonel değilim yavaş yavaş eğitimden kalan zamanda bir şeyler öğrenmeye kendime bir yol çizmeye çalışıyorum.

Hiçbir şey için geç değil. Eğer sevdiyseniz zaten bir süre sonra bağımlılık yapmaya başlayacak ve önemli ölçüde kendinizi geliştireceksiniz.

Bu soru projeye bağlı. Ama hangisiyle başlamalıyım diyorsanız yazılım altyapınız yoksa Arduino ile başlamanızı tavsiye ederim. Benim rasperry pi ım yok sadece okudla deneyimleme şansım oldu. Zira hem kendisi hem çevre donanımları pahalı :/ Size bağlı.
teşekkür ederim. size yapışacam artık merak ettğim konularda.

soru : bu alınmaya değer mi ? daha iyi alternatifleri var mı ?

bi de yukarıda vediğim linkin assı süper başlangıç seti var. https://www.robotistan.com/arduino-super-baslangic-seti-rev3-klon

alınmaya değer mi

baltazar

80+ Platinum
En İyi Cevap
9
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,623
İsim
A.Ş.
İlgilendiği Kategoriler
Güç Kaynakları
teşekkür ederim. size yapışacam artık merak ettğim konularda.

soru : bu alınmaya değer mi ? daha iyi alternatifleri var mı ?

bi de yukarıda vediğim linkin assı süper başlangıç seti var. https://www.robotistan.com/arduino-super-baslangic-seti-rev3-klon

alınmaya değer mi
Başlangıçta bunu alabilirsiniz. Gayet güzel bir set. Fiyatı da uygun.
Ayrıca ileride kendizi proje yapmak isteyince zaten yavaş yavaş proje için malzeme almaya haliyle elinizdeki parça sayısı artmaya başlayacak. Şimdilik bu attığım yeterlidir. Bu hobi biraz para gerektirebiliyor bazı durumalrda. Bir proje için -tabi büyüklüğüne göre değişir- 50-100 TL harcamanız gerekebiliyor(gelişince).

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Başlangıçta bunu alabilirsiniz. Gayet güzel bir set. Fiyatı da uygun.
Ayrıca ileride kendizi proje yapmak isteyince zaten yavaş yavaş proje için malzeme almaya haliyle elinizdeki parça sayısı artmaya başlayacak. Şimdilik bu attığım yeterlidir. Bu hobi biraz para gerektirebiliyor bazı durumalrda. Bir proje için -tabi büyüklüğüne göre değişir- 50-100 TL harcamanız gerekebiliyor(gelişince).
efendim baktımd çok az sensör barındıroyr ve 220 lira. biraz robotistanı inceledikten sonra gördüm ki yine aynı. Fazla proje yapılır mı bunlarla ? Projeden kastım öğrenim sürecindeki projeler

baltazar

80+ Platinum
En İyi Cevap
9
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,623
İsim
A.Ş.
İlgilendiği Kategoriler
Güç Kaynakları
şuymuş yanlışı atmışım tek farkı servo vs. var.
Yeterli dediğim gibi basit/ kendini geliştirirken yapabileceğin projelerde kullanabileceğin malzemeler.
Kendini geliştirip biraz da detaylı projeler yapınca kendin tek tek parça almaya başlayacaksın.

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
şuymuş yanlışı atmışım tek farkı servo vs. var.
Yeterli dediğim gibi basit/ kendini geliştirirken yapabileceğin projelerde kullanabileceğin malzemeler.
Kendini geliştirip biraz da detaylı projeler yapınca kendin tek tek parça almaya başlayacaksın.
sadece bu setle kendimi geliştirmem imkansız galiba .Nasıl bir ol izlemeliyim genel hatları ile bahseder misiniz ?

Ayrıca ben geçmişte başlangıç seti almıştım 60 liraya. Dolar düşkken.

Ama yetmedi o bittikten sonra gerekti yeni bi tane ama pahalıydı.Allah a şükür şimdi biraz daha iyiyiz.
Demem o ki ben aşağıda yer alan sensörlerin ilk kullanım projelerini uyguladım sayılır bitmek üzre.
Robotistan Arduino serisi 30 videluk onun ilk 10 videosu yani aşağıda isimlerini vermiş olduğum sensörler var bi daha almaya gerek var mı ?

HC-SR04
SICAKLIK SENSÖRÜ
IŞIK SENSÖRÜ
BUZZER

Vaktiniz için teşekkür ederim.

baltazar

80+ Platinum
En İyi Cevap
9
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,623
İsim
A.Ş.
İlgilendiği Kategoriler
Güç Kaynakları
sadece bu setle kendimi geliştirmem imkansız galiba .Nasıl bir ol izlemeliyim genel hatları ile bahseder misiniz ?

Ayrıca ben geçmişte başlangıç seti almıştım 60 liraya. Dolar düşkken.

Ama yetmedi o bittikten sonra gerekti yeni bi tane ama pahalıydı.Allah a şükür şimdi biraz daha iyiyiz.
Demem o ki ben aşağıda yer alan sensörlerin ilk kullanım projelerini uyguladım sayılır bitmek üzre.
Robotistan Arduino serisi 30 videluk onun ilk 10 videosu yani aşağıda isimlerini vermiş olduğum sensörler var bi daha almaya gerek var mı ?

HC-SR04
SICAKLIK SENSÖRÜ
IŞIK SENSÖRÜ
BUZZER

Vaktiniz için teşekkür ederim.
O zaman elinde bir kaç parça varsa;
Video serilerine, yapmak istediğin projelere bak. PArça listesi çıkar tek tek al. Bu arada benim attığım robotistandakinden daha iyi.

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
O zaman elinde bir kaç parça varsa;
Video serilerine, yapmak istediğin projelere bak. PArça listesi çıkar tek tek al. Bu arada benim attığım robotistandakinden daha iyi.
Merhaba. Sıfırdan, her şeyi öğrenebileceğim bir YouTube Arduino ders serisi linki atabilir misiniz? Güzel, anlaşılır anlatan.

baltazar

80+ Platinum
En İyi Cevap
9
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,623
İsim
A.Ş.
İlgilendiği Kategoriler
Güç Kaynakları
Bölüm 1 bunlar. Oynatma listelerine bak.

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Bölüm 1 bunlar. Oynatma listelerine bak.
siz hangisine baktınız ?

Robotistanı biliyorum takip de ediyordum başlangıcı bununla yaptım denebilir. Ama siz robostian set iyi değil diyince bırakım mi diye düşünce oldu.

İkincisi misal bi video serisine başlıcam ; hangi seti almalıyım nasıl bilebilirim ? Misal meraklı maymun ya da lezzetli robot tarifleri kanalının serisi ile başladım diyelim. Sizin gönderdiğiniz linkte az sensör var yani;bu video serilerine yetmez o anlamda.

baltazar

80+ Platinum
En İyi Cevap
9
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,623
İsim
A.Ş.
İlgilendiği Kategoriler
Güç Kaynakları
siz hangisine baktınız ?

Robotistanı biliyorum takip de ediyordum başlangıcı bununla yaptım denebilir. Ama siz robostian set iyi değil diyince bırakım mi diye düşünce oldu.

İkincisi misal bi video serisine başlıcam ; hangi seti almalıyım nasıl bilebilirim ? Misal meraklı maymun ya da lezzetli robot tarifleri kanalının serisi ile başladım diyelim. Sizin gönderdiğiniz linkte az sensör var yani;bu video serilerine yetmez o anlamda.
Hocam robotistandakinde de fazla değil?
Ayrıca attığım link yeterli.

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Hocam robotistandakinde de fazla değil?
Ayrıca attığım link yeterli.
Zaten robotistandaki baktığım zaman yetersiz geldi.
Efem demek istediğim şu :
5 6 sensör var sizin attıklarınızda keza aynı robotistan süper başlangıç setinde de. Ama video serilerinde özelikle meraklı maymun bir sürü sensör kullanıyor videolarda.

Meraklı maymun serisini açsam sizin attığınız yeter mi?

baltazar

80+ Platinum
En İyi Cevap
9
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,623
İsim
A.Ş.
İlgilendiği Kategoriler
Güç Kaynakları
Zaten robotistandaki baktığım zaman yetersiz geldi.
Efem demek istediğim şu :
5 6 sensör var sizin attıklarınızda keza aynı robotistan süper başlangıç setinde de. Ama video serilerinde özelikle meraklı maymun bir sürü sensör kullanıyor videolarda.

Meraklı maymun serisini açsam sizin attığınız yeter mi?
Ben ilk videolarını attım serisini takip ediniz efenim.
Videoların açıklamasından liste çıkarıp sette var mı kontrol edebilrisiniz.

Top Bottom