Neler Yeni

Rehber Assassin's Creed Odyssey Optimizasyonu

İndirimlerde Assassin's Creed Odyssey'i alan çok gördüm. Vakti zamanında ben de oynadım. Oldukça güzel oyundur fakat üst seviye sistemi olmayan herkesi uğraştırdığı gibi bir ara beni de bayağı uğraştırmıştı. Optimizasyon sıkıntısı olan bir oyun. Fazla işlemci kullanımı, düşük FPS ve takılmalardan çok kişi şikayetçi. Ben de ilk indirdiğim sefer bunlarla karşılaştım. Ayarları teker teker deneyerek, araştırarak kendimce en uygununu buldum. Kendi kullandığım ayarları sorunlarınızı çözme umuduyla paylaşmak istedim. Overclock yapılmış 1660 Ti kartımla 60 FPS altına neredeyse hiç düşmeden ve takılma olmadan oynamıştım.

• Anti-Aliasing: High

Açıkçası kişiye kalmış bir tercih. Kırılmaları engelleyen, görüntüyü netleştiren ve keskinleştiren bir ayar. İnternette detaylı bilgi bulabilirsiniz. Medium seçerseniz %5 performans artışı oluyor, Low seçerseniz %15 performans artışı oluyor. Kapatırsanız High gibi fazla FPS götürüyor, kapatmayın. Keskinleştirme ve net bir görüntü benim için önemli olduğu için performanstan feragat ettim.

• Shadows: Ultra High

Bu kalitenin altında hissedilir bir fark var. Daha fazla performans isterseniz Very High seçebilirsiniz. %3.5 FPS artışı sağlıyor. Medium ve Low önermem. İllaki Low yapacaksanız da %5 FPS artıyor.

• Environment Details: Ultra High

Very High yapınca performans değişmiyor. Low yapsak bile yalnızca %2 artış var. Ultra High kalsın.

• Texture Detail: High

Altı kötü duruyor. Performans kaybı da yaratmıyor. High kalsın.

• Terrain: High

Altı kötü duruyor. Performans kaybı da yaratmıyor. High kalsın.

• Clutter: Very High

Alt ayarlar daha kötü gözükmesine rağmen sadece %1 performans artışı yaşatıyor. Very High kalsın.

• Fog: Medium

High ile görüntü farkı olmamasına rağmen High yapınca %4 performans kaybı oluyor. Medium kalsın.

• Water: High

Very High ile görüntü farkı olmamasına rağmen Very High yapınca %3 performans kaybı oluyor. High kalsın.

• Screen Space Reflections: High

Altı kötü gözüküyor. High kalsın. İllaki düşüreceğim diyorsanız %2 performans artışı sağlıyor.

• Volumetric Clouds: Medium

Bu ayar gerçek hayattaki gibi bulutlara üç boyutlu görüntü vermeyi amaçlıyor diyebiliriz fakat deli dehşet bir performans kaybı yaratıyor. Ek olarak tam bir işlemci canavarı. Açıkçası benim gereksiz bulduğum bir ayar. Oyun süresince doğru düzgün havaya, bulutlara bile bakmıyoruz zaten. Farkına bile varmıyorsunuz. Ultra High, %45 performans düşürüyor. Tam tamına %45. Very High, %22-23 performans düşürüyor. High, %5 performans düşürüyor. Low, ilginçtir ki Medium'dan %1 daha fazla yoruyor. Medium, hem görüntü hem FPS dengesini en iyi koruyan ayar. İllaki açacağım diyorsanız Very High öneririm. Keza Ultra High ile arasında bir görüntü farkı bulunmuyor fakat %20 daha az yoruyor. Örnek bir ekran görüntüsü:

cloud.png

• Texture Detail: High

Altı kötü gözüküyor, performans farkı da olmuyor. High kalsın.

• Character: Very High

Ultra High ile görüntü farkı olmamasına rağmen Ultra High yapınca %2 performans düşürüyor. Very High kalsın.

• Ambient Occlusion: High

Very High ile görüntü farkı olmamasına rağmen Very High yapınca %2 performans kaybı oluyor. High kalsın.

• Depht of Field: Off

Tamamen kişiye kalmış bir tercih. Alan derinliği yaratıyor. Telefonla portre modu çekince hani kişi öne çıkıyor, arka plan bulanıklaşıyor ya. Ha, tam onu yapıyor. Sever misiniz, sevmez misiniz size kalmış. Açıkçası benim hoşuma gitmiyor. Ara sahnelerde ve oyunda sürekli bir kişi odaklanıyor. Odaklandığı kişi dışındakiler hafif bulanıklaşıyor. Özellikle uzaklar bu durumdan kötü etkileniyor. Ben oyun oynarken her yerin net olmasını isterim. Gözümle odaklandığım yeri görüyorum zaten. Azımsanmayacak bir performans kaybı da beraberinde geliyor bu ayarı açtığımızda. High yapınca tam tamına %12 performans kaybı oluyor. Low'un da High ile pek farkı yok. %11.5 performans kaybı yaratıyor o da. Kapatılması taraftarıyım.​

ön.png
arka.png

cr4ck

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
853
İsim
Doğukan
Valhalla'nın optimizasyonu nasıl bilgin var mı?

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Valhalla'nın optimizasyonu nasıl bilgin var mı?
Daha oynamadım, kişisel olarak bir şey diyemeyeceğim fakat yine klasik bir Ubisoft işi olmuş diyorlar. Odyssey gibi fazlaca FPS götüren gereksiz seçenekler varmış. Doğru ayarlarla %25'e kadar performans artışı sağladığını iddia ediyor HUB, inceleyebilirsin:

RevenKalr

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,212
İsim
Eren Bayram
Instagram
er3nbayram
Discord
revengeess
İşe yarar.

🃏JOKER🃏

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
35,383
İsim
Mert Can Ergün
Eline sağlık.

Abdurrahman Avf

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Eline sağlık hocam en son da ki birinci resimde pek bir fark anlaşılmıyor ama 2. resimde fark var

Kadir_1987

80+ Silver
Bu beğeni enseye brom, klavyene sağlık. ;)
Bu ayar olayını Valhalla için de düşünüyor musun?

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26

Kadir_1987

80+ Silver
Oynarsam yaparım fakat uzun müddet oynamayacağım gibi duruyor. Aylar sonra belki, benzer olacaktır zaten.
Malumun ac evreni hep birbirine benziyor.
Ben de bu nedenle hikaye ve tarih bakımından Unity ve Syndicate'i bitirdim ve devam olarak da Valhalla düşündüm çünkü hoşuma gitti o yüzden.
Evet biliyorum sıralamalı gitmem gerekiyor ama belli biryerden sonra ac bayıyor.
Uzun lafın kısası Odyssey'den mi Valhalla'dan mı başlamam gerekir ve Origins için de düşuncelerin nedir.
Kısaca bilgi verirsen sevinirim.
Şimdiden Teşekkür Ediyorum ;)

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26
Uzun lafın kısası Odyssey'den mi Valhalla'dan mı başlamam gerekir ve Origins için de düşuncelerin nedir?
Origins, Assassin's Creed serisinin RPG türü bir şekle geçişinin ilk denemesi. Bu sebepten Odyssey ve Valhalla'ya göre oldukça sığ kalıyor mekanik ve oynanış olarak. Fakat animasyonları, grafikleri ve barındırdığı hikayesi gayet güzeldir. Hele mitolojiye ilgin varsa bayılırsın. Odyssey, Origins'in eksik yönlerini tamamen kapatan bir yapım. Pek çok açıdan oldukça başarılıdır. Bulunduğu Yunan dünyası da oldukça cıvıl cıvıl ve göz kamaştırıcı. Yunan mitolojisinden pek çok öge de güzelce yedirilmiş. Son üçlemenin en sevdiğim oyunudur Odyssey. Valhalla ise Odyssey'den bazı noktalarda iyi, bazı noktalarda kötü. Tamamen iyi, her açıdan Odyssey'in üstüne bir şeyler konulmuş diyemeyiz. İçerdiği Viking teması da diğer iki oyuna göre benim daha az ilgimi çekiyor. Zaten ben Assassin's Creed oyunlarını gizlilik odaklı oynuyorum. Valhalla o yönden de biraz ters bana. Origins'ten başlayıp sırayla gitmeniz tavsiyemdir. Modern zamanda bağlantıları var oyunların. Ayrıca ne yaptığınızı daha iyi anlar, Layla'yı daha iyi tanırsınız. Hikaye bağlamına o kadar dikkat etmeyip sadece eğlenmek için illaki birini alacaksam benim tercihim Odyssey olurdu.

Kadir_1987

80+ Silver
Origins, Assassin's Creed serisinin RPG türü bir şekle geçişinin ilk denemesi. Bu sebepten Odyssey ve Valhalla'ya göre oldukça sığ kalıyor mekanik ve oynanış olarak. Fakat animasyonları, grafikleri ve barındırdığı hikayesi gayet güzeldir. Hele mitolojiye ilgin varsa bayılırsın. Odyssey, Origins'in eksik yönlerini tamamen kapatan bir yapım. Pek çok açıdan oldukça başarılıdır. Bulunduğu Yunan dünyası da oldukça cıvıl cıvıl ve göz kamaştırıcı. Yunan mitolojisinden pek çok öge de güzelce yedirilmiş. Son üçlemenin en sevdiğim oyunudur Odyssey. Valhalla ise Odyssey'den bazı noktalarda iyi, bazı noktalarda kötü. Tamamen iyi, her açıdan Odyssey'in üstüne bir şeyler konulmuş diyemeyiz. İçerdiği Viking teması da diğer iki oyuna göre benim daha az ilgimi çekiyor. Zaten ben Assassin's Creed oyunlarını gizlilik odaklı oynuyorum. Valhalla o yönden de biraz ters bana. Origins'ten başlayıp sırayla gitmeniz tavsiyemdir. Modern zamanda bağlantıları var oyunların. Ayrıca ne yaptığınızı daha iyi anlar, Layla'yı daha iyi tanırsınız. Hikaye bağlamına o kadar dikkat etmeyip sadece eğlenmek için illaki birini alacaksam benim tercihim Odyssey olurdu.
İlgi alaka ve zahmetin için çok teşekkür ediyorum.
Odyssey kapısından içeri giriyorum ;)

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
971,121
Üyeler
153,500
Son üye
baranozogul
Top Bottom