Neler Yeni

İnceleme Poco M3 Pro 5G

Herkese selam, telefon 5 Ekim 2021'den beri elimde. Deneyimlerimi aktarıp cihazı incelemek istedim. Pek kullanan yok. Herkese keyifli okumalar.

Kutu İçeriği:
22.5W şarj aleti, USB Type-C kablo, şeffaf telefon kılıfı, telefon üzerine uygulanmış cam koruyucu, SIM iğnesi, hızlı başlangıç kılavuzu, garanti kartı, güvenlik bilgileri ve POCO stickerları çıkıyor. Kutumuz da oldukça şık bir görünüme sahip. Kutu içeriği oldukça dolu ve yeterli geldi bana.
device_in_the_box_3.jpg

Telefon Yapısı ve Tasarımı:
Telefonun tasarımı marjinal. Kamera kısmının rengi arka kapaktan farklı. Kendini ayırt ettiriyor. 3B kavisli bir yapıya sahip, derinlik hissi veriyor. Arka kapak oldukça parlak. Cihaz 75,2 mm genişliğinde, 161,65 mm yüksekliğinde, 9,3 mm kalınlığında, 191 gram. Ekran boyutu da gayet başarılı ve çentik iyi konumlandırılmış. %83,35 ekran gövde oranına sahip. Kaliteli hissettiriyor. Fotoğraflarla pekiştirelim:
device_design_1.jpg

device_design_2.jpg

device_design_4.jpg

device_design_5.jpg

device_design_6.jpg

device_design_12.jpg

device_design_8.jpg

device_design_13.jpg

device_design_15.jpg

Ekran:
Ekran çözünürlüğü 1080x2400, 6.5 inç ve IPS panel. Gorilla Glass 3 teknolojisine sahip. Gorilla Glass 5 olsa daha iyi olurdu. 90 Hz desteği var, cidden harika. Telefonlarda 60 Hz'ye o kadar alışmışım ki sanki masaüstü bilgisayarımda 60 Hz'den 144 Hz monitöre geçmişim gibi etki yarattı. Kaymak gibi akıyor. Telefonda Adaptive Sync desteği de bulunuyor. 90-60-50-30 Hz arasında değişim yapabiliyor. Diyelim ki oyunda 50 FPS alıyorsunuz, 90 Hz seçili olmasına rağmen 50 FPS olduğu için otomatik olarak kendini 50 Hz'ye düşürüyor. Batarya ömrü için olumlu bir özellik. Parlaklık 524 cd/m²'ye kadar çıkıyor, beni tatmin etti. Renk kalitesi de iyi diyebilirim, oldukça memnunum. AMOLED ekran olsa daha iyi olurdu, özellikle gece vakitleri siyahların solgunluğu belli oluyor. Biliyorsunuz ki IPS panelde siyahlar tam olarak siyah değil fakat zamanla alışıyorsunuz.

Yazılım:
Android 11 ile geliyor, Android 12'yi de alacak diye biliyorum. MIUI 12 Global ROM ile geliyor. 12.5.3 sürümünde şu an bende. Oldukça akıcı, RAM gayet yeterli. Herhangi bir kasma, donma, yavaşlık, takılma söz konusu değil. Animasyonlar gecikmesiz olarak geliyor. İlk MIUI kullanışım. Şöyle, böyle sorunlu diye çok duymuştum. Hafiften korkutmuş olsa da deneyimledikten sonra asılsız olduğunu anladım. Uzun vadede de üzmeyeceğini düşünüyorum.

Bağlantı ve Sensörler:
WiFi 5 bulunuyor, 5 GHz bandından oldukça hızlı internet sağlıyor. 100 mbps internetimden neredeyse tam verim alıyorum. Eski telefonumda yalnızca 2.4 GHz bandı vardı, WiFi 4 idi. En fazla 35-45 mbps görüyordum. Telefonun 5G desteği de var, geleceğe dönük olması açısından oldukça iyi. Bluetooth sürümü ise 5.1, burası da güncel ve gayet hızlı veri aktarımı yapıyor. Mi Band 5 bilekliğime de eski telefonuma göre çok hızlı bağlanıyor. Hiçbir incelemede görmediğim bir şeye de değinmek isterim. 5G olması sadece lafta değil, onu anladım. Ülkeye 5G gelene kadar benim için bir artı sağlamaz diye düşünüyordum fakat aynı noktada eski telefonumla aldığım 4.5G hızının neredeyse tam 10 katını alıyorum. Birden çok telefonda denedim, hepsinde benim telefonum önde geldi. Şaşırttı bayağı beni bu durum. Telefonda voLTE ve voWiFi desteği de bulunuyor. Turkcell operatörümde ikisini de sorunsuz kullanabiliyorum. Telefonda NFC, jiroskop ve kızılötesi sensörleri de bulunuyor. Bu bütçede genelde en az biri veya ikisi rakiplerinde yok, güzel işlevsellik kazandırıyor.

SoC ve Performans:
Telefonda Mediatek Dimensity 700 bulunuyor, 7 nm üretim teknolojisine sahip. 2 adet 2.2 GHz Cortex A76 ve 6 adet 2.0 GHz Cortex A55 çekirdeklerinden oluşan 8 çekirdekli bir işlemci. Grafik birimi olarak ARM Mali-G57 MC2 bulunuyor. Oyunda da tekli ve çoklu çekirdek performansında da başarılı. Snapdragon olarak rakibi 690/720G diyebilirim. Benzer tekli ve çoklu çekirdek puanlarına sahipler. Ek olarak Dimensity 700'ün batarya optimizasyonu da oldukça başarılı. Uzun lafın kısası selefi Helio serisinden çok farklı. Mediatek, Dimensity'de oldukça iyi bir iş çıkarmış. Sorunlar da minumuma indirgenmiş.
performance_antutu_2.jpg
performance_antutu_4.jpg
performance_geekbench_1.jpg

Depolama:
Depolama için ayrı bir başlık açma ihtiyacı duydum çünkü cidden hak ediyor. Cihaz, UFS 2.2 depolama biçimiyle geliyor. Hâlâ UFS 2.1 kullanan cihaz sayısı oldukça fazla. Cihaz alırken genelde pek dikkat edilmeyen bir ölçüt fakat önem arz ediyor. Tüm uygulamaları depolama üzerinden sahip olduğu rastgele okuma ve yazma hızları sayesinde açıyoruz. Ne kadar hızlıysa işlemlerimiz o kadar seri oluyor. Sıralı okuma hızımız yaklaşık 1 GB/s iken sıralı yazma hızımız yaklaşık 500 MB/s. Rastgele okuma ve yazma hızlarımız ise 200 MB/s civarında. Bir telefon için gerçek hayat testinde son derece iyi değerler.
performance_androbench.jpg

Kamera:
Üç adet arka kameraya sahip. İlki 48 MP ve Omnivision OV48B sensöre sahip. f/1.8 diyafram açıklığına sahip. Bir diğeri ise makro kamerası. 2 MP ve SK Hynix Hi-259H sensöre sahip. f/2.4 diyafram açıklığına sahip. Düzgün bir uzaklıkta durursanız kısmen güzel makrolar çekebiliyorsunuz fakat yine de pek başarılı değil. Makro konusunda sınıfta kalmış. Sonuncu kamera ise ana kameraya derinlik efekti, bokeh sağlamak için bulunuyor. 2 MP ve GalaxyCore GC02M1B sensöre sahip. f/2.4 diyafram açıklığına sahip. Portre çekimleri gayet başarılı, işini gayet güzel yapıyor. Maalesef, geniş açılı kamera bulunmuyor. Sizin için bir eksi midir bilmem fakat ben olsaydı da kullanmayacaktım. Beni etkileyen pek bir şey yok. Kameranın renk doğruluğu gayet iyi, gün ışığında harika fotoğraflar çekiyor. Düşük ışıkta o kadar başarılı değil. Ön kamera ise 8 MP ve OmniVision OV8856 sensöre sahip. f/2.0 diyafram açıklığına sahip.

Beni şaşırttı, açıkçası kağıt üstünde bakınca pek umutlu değildim fakat performansı gayet iyi. Son derece güzel özçekimler yapıyor, gayet net. Tutarlı renklere sahip. Video kısmına gelelim. EIS desteği bulunuyor, videolar titreşimsiz ve gayet düzgün renklere sahip. Mikrofon kalitesi de gayet iyi fakat çözünürlük ve FPS olarak biraz geride kalıyor. 1080p 30 FPS ile kısıtlıyız. Ne 1080p üstüne çıkıyor, ne de 60 FPS çekebiliyor. Sizin için bir eksi midir bilmem fakat benim için değil. Her zaman 1080p çekecektim zaten fakat 60 FPS olsa tabii ki daha iyi olurdu. Kısacası kamera, video kısmında çözünürlük desteği olarak bir tık geri. Bir tavsiye de vereyim, benim gibi Google Camera kurarsanız çok daha kaliteli kareler yakalayabilirsiniz. Son derece memnunum.

Hoparlör ve Batarya:
Hoparlörümüz mono, stereo olsa daha iyi olurdu fakat benim için pek eksi oluşturmuyor. Ses yüksekliği gayet yeterli, sesler gayet net. İncelemelere baktığım zaman da oldukça iyi gözüküyor. Rakiplerine göre ileride. LUFS değerleri gayet iyi ve sinyal gürültü oranı başarılı. Şöyle bir listeleme de yapılmış:
1646116668979.png

Batarya performansına gelecek olursak tek kelimeyle muhteşem. Tek şarjla 90 Hz modunda yaklaşık 3 gün götürüyor beni. 60 Hz modunda daha da iyi olacaktır. Oyun oynamadığım için böyle uzun sürüyor. 5000 mAh bataryayı Dimensity 700 ile son derece iyi şekilde kullanıyor. Benzer mAh değerlerine sahip Mediatek Helio SoC'li rakiplerine göre çok daha optimize. Xiaomi 9T gibi 6000 mAh ve SP 662 kullanan telefonlara da Dimensity 700'ün optimizasyonu sayesinde yetişiyor. Aradaki fark son derece az. GSM Arena'da pek çok telefonun batarya testleri oluyor. 5000-6000 mAh değerlere sahip IPS, AMOLED, SP 662, 665 telefonlardan pek farkı yok. 90 Hz olması sebebiyle çekiniliyor lakin asla üzmez. Ben de objektif incelemelere bakarak aldım, üzmedi beni. Kaldı ki 90 Hz ya da 60 Hz seçip seçmemek sizin elinizde. Telefon 90 Hz diye illaki o hızda çalıştırmak zorunda değilsiniz. Şarj süresi biraz uzun, yaklaşık 2 saat.

Sonuç:
Dimensity 700 gibi performanslı ve optimize bir işlemciye sahip. 7 nm teknolojisini birkaç sene öncenin amiral gemilerinde anca görüyorduk. Harika batarya ömrü var. Şık tasarıma sahip, arka kısımdaki POCO yazısı belki biraz irite edebilir. Onu da renkli bir kılıf alıp çözebilirsiniz. 90 Hz, 5G, NFC, kızılötesi, jiroskop, Bluetooth 5.1, UFS 2.2 gibi artıları bulunuyor. Hız testi karşılaştırmalarında Dimensity 700 ve hızlı rastgele okuma ve yazma hızlar sayesinde rakiplerinden önce uygulamaları açıyor. Peki eksisi yok mu? Var. Kamerasının video çözünürlüğü desteği, geniş açı olmaması ve ekranın IPS olması eksi sayılabilir. AMOLED olsa daha iyi olurdu. Bunlar dışında gayet memnunum, öneririm.

Elinize sağlık. Gayet güzel olmuş uzun süredir bu telefonun detaylı incelemesini bekliyordum yalnız telefon oyuncu telefonu olduğu için popüler oyunlarda birkaç test yapılabilirdi bana göre ama bu şekilde de yeterli.

Maryo

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Abiğ Şayomi bir telefon yapmış varya anlatamam Eypıl Zamzung fenan kötü aiğ yani(!)
güzel inceleme

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Elinize sağlık. Gayet güzel olmuş uzun süredir bu telefonun detaylı incelemesini bekliyordum yalnız telefon oyuncu telefonu olduğu için popüler oyunlarda birkaç test yapılabilirdi bana göre ama bu şekilde de yeterli.
Mali-G57 MC2 grafik birimi bulunuyor, günümüz için gayet yeterli bir performansa sahip. GFXTool ile ayarları yapıldığı vakit PUBG Mobile'yi bile HDR/Extreme ayarlarda 60 FPS oynatıyor. Ben oyun oynamadığım için dert değil. Ara sıra Clash Royale girerim sadece. Odağım günlük kullanım, bütçemin karşılığını en iyi şekilde vereceğini düşündüğüm için aldım. İlk geldiğinde test için Asphalt 9 indirmiştim. Onu da gayet akıcı oynatmıştı. Üzeceğini sanmam.

yufuscuk

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,305
İsim
YUSUF BAĞRIYANIK
Telefon güzel inceleme de çok iyi elinize sağlık lakin ben tasarımını beğenmiyorum onun dışında gayet güzel

SIR_INDO_SCARF

80+ Silver
Hocam ellerinize sağlık. O telefon ile poco x3 GT arasındaki fark ne olabilir? İşlemcisi farklı ama yani 4.3-4.8k vermemiz gerekiyor sonuçta şuanda. Diğer telefonlardan ayrılan özelliği nedir ve niye bu şekilde işlemcisi düşük oluyor sürekli (çekirdek tasarımı 2+6 ve hızların düşük olması) anlamadım gitti.

Bu telefonumu alalım sence yoksa poco x3 GT mi alalım üstüne 1.5k falan ekleyip.

Perfectshot06

Moderatör
Dahası  
Reaksiyon skoru
13,016
İsim
Oğuz Oğuz
elinize sağlık güzel olmuş

Major

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
813
İsim
İsim
Benim telefonum :D

Gripen

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Poco M3 Pro'yu kullanan biri olarak merak ettiğim bir şey var; Oyun içersinde elinizi terletecek kadar yüksek sıcaklıklara çıkıyor mu? Benimki el terletecek düzeye geliyordu ve Genshin İmpact oynarken kafayı sağlam yedirtmişti bana.
Konu güzel olmuş eline sağlık.

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26
Poco M3 Pro'yu kullanan biri olarak merak ettiğim bir şey var. Oyun içerisinde elinizi terletecek kadar yüksek sıcaklıklara çıkıyor mu?
Mesajı fark etmemişim. Söyleyeyim. Hayır, çıkmıyor. İlk geldiğinde test için belirli bir süre Asphalt 9 oynadığımda bir sıcaklık hissetmedim. Hele elimi terletecek kadar asla olmadı. Onun haricinde aktif olarak sadece Clash Royale oynuyorum. Onda da asla ısınma olmuyor uzun süre bakmama rağmen. Telefonu aldığımdan beri bir kere ısınma, terleme sorunu yaşamadım. Yoğun bir kullanımım yok pek.

Top Bottom