Neler Yeni

Asus B650 anakartlı PC Açılmıyor

cceylan

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
cce
ASUS B650E-F anakart+Ryzen 7600+
G.Skill 32 GB(2x16) flare X5 6000MHz CL36 DDR5 AMD EXPO RAM (F5-6000J3636F16GX2-FX5)lerden oluşan sistemimi dün kurdum. RAM'leri 2ve4.cü slotlara taktım. BIOS'tan EXPO'yu açtım ve Pro 980 SSD'ye Windows 11 yükledim. BIOS güncel versiyonda.

Tüm bileşenler sıfır olarak alınmıştır. Ekran kartı olarak eski sistemden kalan 6800XT kartım var

RAM'leri ASUS B650 anakart listesinde desteklendiği için satın aldım. Ciddi bir sorunum var. Destek bekliyorum.

PC'yi akşam kullandık. Bugün açmaya çalıştık. Dakikalarca bekledik açılmadı. BIOS ekranı gelmiyor. Anakart üzerinde RAM'lerde sorun olduğunu gösteren sarı ışık yanıyor.
Şu an durumumuz şu şekilde

BIOS pilini çıkarıp 2 dk bekliyorum,
RAM'lerin yerini değiştiriyorum, hem soketleri hem ram bağlantılarını temizliyorum yine açılmıyor.

Tekrar tekrar BIOS'u pilden ya da PC arkasındaki anakarttaki butondan sıfırladıktan sonra 2.slota tek RAM taktığımda bazen açılıyor. O esnada diğer RAM'i 2.slota taktığımda onda da açılıyor. O anda her iki RAM'i 2 ve 4 takıyorum. PC açılıyor fakat kapatıp açtığımızda PC yine açılmıyor. Bu durumda 2.slota, 4 slota herhangi bir RAM'i taktığımızda PC yine açılmıyor.

Taki anakartaki tüm bağlantı kablolarını söktükten, anakartı tamamen çıplak bırakıp sistemi tekrar topladıktan sonra PC açılıyor. Kapattıktan sonra yine açılmıyor.

Şu an 3 kez tüm kabloları anakarttan sökmek zorunda kaldım.

Nasıl çözerim, sorun nerede

Son düzenleme:

cceylan

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
cce
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
İşlemciyi söküp yeniden taktım. Aynı zamanda bir de daha önce atladığım BIOS'u resetleyip kablorın tamamını söktükten sonra sistem açılıp beni direkt BIOS ayarlarına attığında, her denememde stress ve aceleden tarih ayarlarını yapmayı unutmuştum. Tarih 2022 olarak yer alıyordu. Bu kez tarihide güncelledim. EXPO açık Memory content enabled haliyle sorunsuz hızlı şekilde PC'yi açıp kapatabiliyorum.

Artık çözüm hangisi oldu bilemiyorum. Umarım tekrar karşıma çıkmaz.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
934,898
Üyeler
146,825
Son üye
13BAYSAN13
Top Bottom