Neler Yeni

B650-A Gaming Wifi DRAM sorunu

Snyprus

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
7
İsim
Mert Tolunay Boran
Herkese merhaba. 1-2ay lık uğraşlar sonucunda sağdan soldan indirim takip ederek hayalimde ki sistem parçalarını topladım. Hepsine de özen göstererek aldım. Ancak parçaları birleştirip kasaya güç verdiğimde ana kart üzerinde dram ışığı yanık kaldı ve ekran gelmedi. İnternet üzerinde bulduğum bütün çözüm yollarını denedim bios güncellemek, CMOS sıfırlamak vs. bulabildiğim her yöntemi denedim ancak bir türlü düzelmedi. Ramlerin yerini değiştirdim farklı soketlere taktım ancak değişen bir şey yok. RAM ile uyumluluk açısından bir sorun olabilir mi ?

Sistemim;
İşlemci: Ryzen7 7700
Ana Kart: ROG B650-A Gaming Wifi
Ekran Kartı: PNY RTX4070 Ti Super Verto
Güç Kaynağı: NZXT C750
RAM: GSKILL 32GB (2x16GB) TRIDENT Z5 RGB BEYAZ DDR5 6000MHz CL32 1.35V DUAL PC Ram ''F5-6000J3238F16GX2-TZ5RW'' (Ramlerden 2 paket aldım yani toplamda 64GB ram var elimde. XMP ve EXPO desteği ile kaynaklı bir sorun olabilir mi ? Hiçbir sayfada böyle bir sorundan dolayı bilgisayarın açılmayacağı yazmıyor.)

Alican.

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
221
İsim
Alican ekinci
hocam her anakart her marka model ramin expo sunu desteklemeyebiliyor anakartın sitesinden hangi marka modele expo desteği olduğu hakkında araştırma yapmanızı önerirdim.hatta bazı anakartla 2x16 ramlerin expo desteği var ama aynı ramden 4x16 takında expo çalışmıyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

buradan raminizi sorgulayın büyük ihtimal o ramin 4 slotta takılıyken expo desteği yoktur

Son düzenleme:
Top Bottom