Neler Yeni

Banyodaki prizler kaçak akım attırıyor

Samet1973

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
samet
Merhabalar,
Banyodaki prizlere çamaşır makinesini taktığımızda kaçak akım atıyor. Çamaşır makinesinde bir sorun yok başka prizden çalıştırdık sorunsuz çalıştı. Prize baktım kablolardan bir kaçak yoktu. Bu arızalı olan prizden traş makinesi çalışırken kısa devre olduktan sonra başladı acaba kablolardan mı acaba diye ölçüm yaptım 228-229V geliyordu. Buata vs baktım arızayı anlayamadım. Ya kablolardan bi yer yandı kısa devre olunca traş makinesinde aklıma öyle geldi öyle ise diğer prizde arızalı panodan gelen kablo yanmış olabilir mi bu durumda? Birde garip bir şekilde dikkatimi çeken banyodaki prizlere kontrol kalemini faza tuttuğumda diğer odadaki prizlerde daha yüksek ışık oluyor hatta elimde biriz karıncalanma hissettim banyodakilerde. Ben panodan buata gelen kablolardan olduğunu düşünüyorum kendimce ama emin değilim yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

andires42

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Prizi değiştirip dene önce bi ? Belki priz arızalanmıştır.

Samet1973

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
samet
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Prizi değiştirip dene önce bi ? Belki priz arızalanmıştır.
prizi değiştirdim prizden çamaşır makinesinden bir sorun yok. Kafamı karıştıran olay arızalı prizlerde kontrol kaleminin daha fazla ışık vermesi fazda. Ben traş makinesinde kısa evre olunca linye veya sortide bir arıza oluşabileceğinden şüpheliyim veya nemden dolayı olabilir bunlardan ise bile nasıl anlayabilirim onları bilmiyorum bir yolu olup olmadığını?

andires42

80+ Silver
En İyi Cevap
1
prizi değiştirdim prizden çamaşır makinesinden bir sorun yok. Kafamı karıştıran olay arızalı prizlerde kontrol kaleminin daha fazla ışık vermesi fazda. Ben traş makinesinde kısa evre olunca linye veya sortide bir arıza oluşabileceğinden şüpheliyim veya nemden dolayı olabilir bunlardan ise bile nasıl anlayabilirim onları bilmiyorum bir yolu olup olmadığını?
Bilmiyorum o kadarını

l0kan1

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Okan
Ölçü aleti ile faz nötr arasını ölç, faz toprak arasını ölç, nötr toprak arasını ölçüp not al burada paylaş. Sorun o hatta mı diyerek emin ol ve topraklamasi olan güçlü bir sey bağla çalıştır (ütü) Kaçak akım rölenin değeri 25mA mi 40mA mi?

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
981,658
Üyeler
155,289
Son üye
soartank
Top Bottom