Neler Yeni

Bazı Oyunlarda PC'nin Restart Atması Hk.

Alvares

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
44
İsim
Gencer Murat Sonlu
Önerebileceğiniz 750W fiyatı çok yüksek olmayan ancak kullananın canını yakmayan bir psu var mıdır? 650W kurtarır mı pek emin olamıyorum. Gerçi psu alırsam sorun ortadan kalkacak mı, o da muamma ama önerilere açığım.

Yakup.

80+ Gold
En İyi Cevap
10
Stress testinde de aynı şekilde hata verip kapanıyor mu?
Bir bilgisayarcıya götürüp, farklı bir PSU ile test edin.

Alvares

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
44
İsim
Gencer Murat Sonlu
Stress testinde de aynı şekilde hata verip kapanıyor mu?
Bir bilgisayarcıya götürüp, farklı bir PSU ile test edin.
OCCT - Prime 95 - Furmark ve Furmark benzeri farklı 2 tane gpu testi de yaptım. Her hangi bir çökme yaşamadım. Sistem stabil çalışıyor. Donma kasma vs. dahi olsa donanım şüphem artacak ama hiç bir problem gözükmüyor. Ekran kartından şüphe etsem diğer oyunlarda yağ gibi akıyor, hatta beklemediğim performansı alıyorum bazı oyunlarda.

Prizleri değiştim, güç kablolarını değiştim. Kısa devreye karşı takılı tüm usbleri söküp denedim. Parçaları tek tek çıkartıp, her bir bağlantıyı tekrar yapıp denedim. İşlemciden şüphelendim, pin kontrolü için işlemciyi çıkarttım. Isı desen CPU için Maks. stress testinde 88 - 90 gördüm. bu şekilde hiç bir sorun çıkartmadı. CPB kapadım, Ryzen masterdan manuel tespit sağladım ancak sorunun önüne geçemedim.

KebanFiru

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
915
İsim
Hakan(KebanFiru)
Merhaba Arkadaşlar,

Durumu çok ilginç bulmamla beraber yabancı forumlar dahil hiç bir çözüm bulamadım. Bazı oyunlarda pc reset atıyor, Olay günlüğünden kontrol ettiğimde Kernel Power 41 (63) kodlu hata ile pc'nin kapandığını görmekteyim.

Genel olarak, ETS, PUBG, APEX ve COD: Warzone oyunlarında ultra ayarlarda "internet bağlantısı" dışında hiç bir drop yemeden, sistemden kaynaklı her hangi bir sorun yaşamadan saatlerce oynayabiliyorum. Saatlerce de oynasam, işlemci sıcaklığım ve ekran kartı sıcaklığım 65-75 derece arası değişiyor. Hiç bir sorun yaşamıyorum bizzat 7 saat warzone oynamışlığı var ancak PC tek bir kere bile kasma donma vs. yaşamadı ayrıca Occt ve Furmark testlerinden de hiç bir sorun yaşamadım. Ancak aşağıda ismini belirteceğim oyunlarda PC direkt reset atıyor ve sanki güç kesilmiş gibi tepki veriyor.

Sorun yaşadığım oyunlar:
Battlefield 4 ( Hikaye )*
Battlefield V ( Hikaye )*
Age Of Empires III - Definitive edition
The Witcher 3
Track Mania
Netflix - 1-2 saat sonra

Bu oyunların bazılarında, hikaye modunda, ( *Online da belli bir süre sorun yaşamıyorum ) bazılarında loading ekranında bazılarında da açar açmaz. PC restart atıyor. Çok araştırma yaptım ancak kesin bir çözüm bulamadım. Donanımsal bir sorun olduğunu düşünmüyorum çünkü oynadığım oyunlar son derece sistem isteyen oyunlar. Ve oynadığım müddetçe her hangi bir sorun yaşamadım. Açıkçası sistemden soğutmaya yetecek, kriz bir hata durumu var.

Tüm driverlar güncel, Bios güncel, Ekran kartı driverı Windows onaylı sürüm yüklü şekilde. Ses kartı driverı ve ekran kartı driverlerı güvenli modda temizlenip tekrar kuruldu, format denedim ama çözüm bulamadım. Çözümle alakalı bir bilgisi olan yardımcı olabilirse sevinirim.

Mevcut sistemim;
Ryzen 5 3600
Asus Tuf B450M-Plus Gaming
Asus Tuf RX5600XT Ekran kartı
Corsair Vengeance 8x2 16GB 3000Mhz Ram
Toshiba OCZ 500 GB M2 SSD
PS: Corsair CV550 Güç kaynağı
Güç kaynağı yetersiz gibi gözüküyor

Alvares

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
44
İsim
Gencer Murat Sonlu
Güç kaynağı yetersiz gibi gözüküyor
Sanırım ilk deneyeceğim şey bu olacak, mevcut sistem için yaptığım hesaplamada bazen 650 bazen 550 w yeterli olduğu tespit ediliyor ancak her ihtimale karşı 750W bir psu alacağım. Bildiğiniz güvenilir bir psu önerebilir misiniz ?

KebanFiru

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
915
İsim
Hakan(KebanFiru)
Sanırım ilk deneyeceğim şey bu olacak, mevcut sistem için yaptığım hesaplamada bazen 650 bazen 550 w yeterli olduğu tespit ediliyor ancak her ihtimale karşı 750W bir psu alacağım. Bildiğiniz güvenilir bir psu önerebilir misiniz ?
650w 80+ bronz seritfikalı bir güç kaynağı yeterli olur.Öneri olarak da https://www.itopya.com/corsair-cv550-550w-80-bronze-120mm-fanli-psu-5/ linkteki 550w ibaresine aldanmayın sitede 650w 80+ bronze sertifikalı bir PSU var

Alvares

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
44
İsim
Gencer Murat Sonlu
Merhaba arkadaşlar kusura bakmayın konuyu hortlatıyorum. Yakın zamanda elime RM750 +80 GOLD güç kaynağı geçti, Modüler olduğundan dolayı sadece gereken kabloları taktım. sistemimi çalıştırdım, güç farkını takar takmaz hissettim en azından fanların dönüşü ve tepkimesi değişmişti ancak daha önce de belirttiğim gibi Battlefield V ve Track Mania gibi oyunlarda pc gücü kesmiş gibi reset atıyor sonra otomatik olarak açılıyor.
PSU değiştikten sonra durum iyice canımı sıktı, tek ram, çift ram, docp kapalı 2133 mhz de ve docp açık 3000 mhzde denedim oyun gene reset attı. Yetmedi CPB den core boost u kapatıp denedim gene reset attı. Bu zaman aralığında manuel 2933 mhz ler denendi çözüm bulunmadı.

Sorun neyden kaynaklanıyor olabilir tam emin olamadım. Eğer bilgi sahibi olan varsa desteğini rica edeceğim.

erayss6

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Eray SIRASÖĞÜT
Benzer bir sorunu I7 10700 ile yaşamıştım. Pc durduk yere sadece bir benchmark yazılımda güç kesmiş gibi kapanıyordu. Intel Extreme Tuning Utility yazılımını kaldırınca sorun tamamen çözülmüştü. Siz de böyle bir yazılım var mı acaba ?

Alvares

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
44
İsim
Gencer Murat Sonlu
Benzer bir sorunu I7 10700 ile yaşamıştım. Pc durduk yere sadece bir benchmark yazılımda güç kesmiş gibi kapanıyordu. Intel Extreme Tuning Utility yazılımını kaldırınca sorun tamamen çözülmüştü. Siz de böyle bir yazılım var mı acaba ?
sistemde çalışan bu tür bir yazılım bulunmamakta, zira sorunu ilk yaşadığım dönemler yazılım kaynaklı olabileceğini düşündüğüm için kaldırmıştım. AI Suite III ve GPU Tweak Asus programları vardı. Şu an mevcut sistemde kurulu her hangi bir tuning programı bulunmuyor.

Penguen

80+ Silver
Merhaba arkadaşlar kusura bakmayın konuyu hortlatıyorum. Yakın zamanda elime RM750 +80 GOLD güç kaynağı geçti, Modüler olduğundan dolayı sadece gereken kabloları taktım. sistemimi çalıştırdım, güç farkını takar takmaz hissettim en azından fanların dönüşü ve tepkimesi değişmişti ancak daha önce de belirttiğim gibi Battlefield V ve Track Mania gibi oyunlarda pc gücü kesmiş gibi reset atıyor sonra otomatik olarak açılıyor.
PSU değiştikten sonra durum iyice canımı sıktı, tek ram, çift ram, docp kapalı 2133 mhz de ve docp açık 3000 mhzde denedim oyun gene reset attı. Yetmedi CPB den core boost u kapatıp denedim gene reset attı. Bu zaman aralığında manuel 2933 mhz ler denendi çözüm bulunmadı.

Sorun neyden kaynaklanıyor olabilir tam emin olamadım. Eğer bilgi sahibi olan varsa desteğini rica edeceğim.
Keşke almadan önce başka bir PSU ile test etseydin, tabi imkan varsa.
Ben de tamamen aynı sorundan muzdariptim. CS oynarken bilgisayar donup kalıyordu. 1-2 kere restart attığı, arada mavi ekran verdiği de oldu. 12 Temmuz'da bir kere daha dondu ve bir daha görüntü alamadım sistemden.
Ayrıca bende de Kernel Power 41 vardı ve sorunumuz muhtemelen tamamen aynı.

Ben anakart, RAM alıp denedim. İkisiyle de alakalı değil. Elimde GTX 1660 vardı, onu takıp denedim. Yok.
Başka prize, televizyona, başka kabloyla (HDMI ve DP) vs. taktım, hiçbir şekilde olmuyor.
Sorunumuzun işlemci kaynaklı olduğunu düşünüyorum.
Yepyeni B550 Gaming Plus aldım, Ryzen 5000 Ready yazıyor, açtım taktım CPU ledi yanıyor. Önceden kullandığım B450 Gaming Plus Max'da böyle bir şey yok.
Deneyebileceğim Ryzen işlemci bulamadım.
İzlediğim bir videoda bozuk RAM takılan bilgisayar da benimki gibi davranıyordu. Bunu görünce dedim ki kesin sorun RAM, 2 gün önce RAM aldım. Bugün elime ulaştı. Sevinçle taktım, sonuç hüsran.
Ryzen 3 1200 falan alacağım 2. Elden. Eldeki işlemciyi de servise yollayacağım muhtemelen.
Başka işlemci ile deneme imkanın varsa kesinlikle denemeni öneririm.
Mesaj otomatik birleştirildi:

sistemde çalışan bu tür bir yazılım bulunmamakta, zira sorunu ilk yaşadığım dönemler yazılım kaynaklı olabileceğini düşündüğüm için kaldırmıştım. AI Suite III ve GPU Tweak Asus programları vardı. Şu an mevcut sistemde kurulu her hangi bir tuning programı bulunmuyor.
Sorunun yazılım kaynaklı olduğunu düşünmüyorum.
Yukarıda yazdım, aynı sorunu yaşıyorum ve şu anda bilgisayar hiçbir şekilde görüntü vermiyor, post bile yok. BIOS sıfırlama vs. denemediysen dene ama bende işe yaramıyor.
RAM, CPU ve anakart en büyük şüphelilerin şu anda. Bana göre CPU en en büyük şüpheli.

Alvares

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
44
İsim
Gencer Murat Sonlu
Keşke almadan önce başka bir PSU ile test etseydin, tabi imkan varsa.
Ben de tamamen aynı sorundan muzdariptim. CS oynarken bilgisayar donup kalıyordu. 1-2 kere restart attığı, arada mavi ekran verdiği de oldu. 12 Temmuz'da bir kere daha dondu ve bir daha görüntü alamadım sistemden.
Ayrıca bende de Kernel Power 41 vardı ve sorunumuz muhtemelen tamamen aynı.

Ben anakart, RAM alıp denedim. İkisiyle de alakalı değil. Elimde GTX 1660 vardı, onu takıp denedim. Yok.
Başka prize, televizyona, başka kabloyla (HDMI ve DP) vs. taktım, hiçbir şekilde olmuyor.
Sorunumuzun işlemci kaynaklı olduğunu düşünüyorum.
Yepyeni B550 Gaming Plus aldım, Ryzen 5000 Ready yazıyor, açtım taktım CPU ledi yanıyor. Önceden kullandığım B450 Gaming Plus Max'da böyle bir şey yok.
Deneyebileceğim Ryzen işlemci bulamadım.
İzlediğim bir videoda bozuk RAM takılan bilgisayar da benimki gibi davranıyordu. Bunu görünce dedim ki kesin sorun RAM, 2 gün önce RAM aldım. Bugün elime ulaştı. Sevinçle taktım, sonuç hüsran.
Ryzen 3 1200 falan alacağım 2. Elden. Eldeki işlemciyi de servise yollayacağım muhtemelen.
Başka işlemci ile deneme imkanın varsa kesinlikle denemeni öneririm.
ilk psu cv550 idi yeni psu ile test ettim rm750 + plus gold ikisindede sorun aynı ama dikkat edilmesini istediğim nokta;

NFS Heat - Forza Horizon 4 - Warzone - PUBG gibi oyunlarda 7-8 saat onuyorum sorunum yok, sadece belirttiğim oyunlarda bu sorun var.

Bu kısmı anlamıyorum çıldırttı resmen :D

Penguen

80+ Silver
ilk psu cv550 idi yeni psu ile test ettim rm750 + plus gold ikisindede sorun aynı ama dikkat edilmesini istediğim nokta;

NFS Heat - Forza Horizon 4 - Warzone - PUBG gibi oyunlarda 7-8 saat onuyorum sorunum yok, sadece belirttiğim oyunlarda bu sorun var.

Bu kısmı anlamıyorum çıldırttı resmen :D
Valla dostum, prime95 testi aç. Blend'i seç. Onu 4-5 saat kadar açık bırak. Yani bir yere gideceksin diyelim, açık bırakıp git. Geldiğinde muhtemelen sekmelerde Test Completed tarzı bir şey yazar. Onu görene kadar beklemen lazım.
Eğer işlemci sıkıntılıysa %100 kesinleşir yani. Bunu yapınca beni etiketle, alıntıla, haberim olsun.
Bilgisaysr kapandıysa işlemci sorunlu yani.

Alvares

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
44
İsim
Gencer Murat Sonlu
Valla dostum, prime95 testi aç. Blend'i seç. Onu 4-5 saat kadar açık bırak. Yani bir yere gideceksin diyelim, açık bırakıp git. Geldiğinde muhtemelen sekmelerde Test Completed tarzı bir şey yazar. Onu görene kadar beklemen lazım.
Eğer işlemci sıkıntılıysa %100 kesinleşir yani. Bunu yapınca beni etiketle, alıntıla, haberim olsun.
Bilgisaysr kapandıysa işlemci sorunlu yani.
Mutlaka kardeşim, kanser etti beni bu durum umarım büyük sorunlara sebep olmaz. Ben de 550 serisi bir anakarta geçmeyi düşünüyorum eğer işlemci hatalı ise onuda değiştireceğim.

Umarım bu son olur.

Top Bottom