Neler Yeni

Bilgisayar başlatma sorunu

-pSx

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
424
İsim
Selçuk Çiçek
İlgilendiği Kategoriler
Bilgisayar, Overclock, Oyun
Instagram
@cicekselcukk
Merhaba dostlar, sistemimde ufak bir arıza var, konuyu kısaca özetlemek gerekirse, bazı zamanlar [ Tamamen rastgele ] bilgisayar açılırken Anakart'ın logosu çıktıktan sonra dakikalarca o şekilde takılı kalıyor ve ardından normal şekilde sistem açılıyor.

Normal şartlarda 4 - 5 saniyede açılıyor, sorunun ne olduğunu tespit ettim, bütün usb bağlantı noktalarını, ramleri ve diskleri tek tek çıkarıp takarak sorunun SATA SSD'de olduğu kanaatine vardım.

Windows M2 SSD'ye kurulu SATA SSD'nin kablosunu çektiğimden beri bu sorunla tekrar hiç karşılaşmadım, ama SSD'yi de sürekli sök tak yapamam, BIOS'dan başlangıçta SATA SSD'yi denetlemesini kapatabileceğim bir ayar var mı?

SATA SSD takılıyken beni bekletmesin direk açsın bilgisayarı sorun her neyse görmezden gelsin böyle bir şansımız var mı dostlar?

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Boot options kısmına gel orada ilk m.2 ssd'nin seçili olduğundan emin ol.
Bir de Görev yöneticisi başlangıç kısmında son bios zamanı kaç yazıyor onu da belirtiver.

• Beğen
Reaksiyonlar: -pSx

-pSx

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
424
İsim
Selçuk Çiçek
İlgilendiği Kategoriler
Instagram
@cicekselcukk
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Boot options kısmına gel orada ilk m.2 ssd'nin seçili olduğundan emin ol.
Bir de Görev yöneticisi başlangıç kısmında son bios zamanı kaç yazıyor onu da belirtiver.

6 ila 10 saniye arasında değişen değerler alıyorum 3-4 defa denedim şu anda. ( SATA SSD Takılı değil )

İlk M2 SSD seçili, fakat başlatırken sanırım parça denetleme sırası SATA SSD'ye geldiğinde oluşan bir sorundan kaynaklı beni bekletiyor.

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Aynı yerde boot configuration tarzında bir şey de olması lazım Windows boot manager'ın da olduğu. Onu bulup 1. sıraya al bir de .
Sata SSD kablosunda ya da sata portunda sorun vardır belki. Başka porta başka kabloyla takmayı deneyebilirsin.

-pSx

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
424
İsim
Selçuk Çiçek
İlgilendiği Kategoriler
Instagram
@cicekselcukk
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Aynı yerde boot configuration tarzında bir şey de olması lazım Windows boot manager'ın da olduğu. Onu bulup 1. sıraya al bir de .
Sata SSD kablosunda ya da sata portunda sorun vardır belki. Başka porta başka kabloyla takmayı deneyebilirsin.

Şu anda SSD'yi taktım, Son BIOS zamanı 6.5 saniye, SSD normal bir şekilde çalışıyor bilgisayar açıldıktan sonra, iş ki açılsın bazı zamanlar..

BIOS ayarlarımı kontrol ediyorum hemen tekrar.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ekler

• 67D928EA-D2B6-4616-8283-B4AF0DB39FF9.jpeg
    67D928EA-D2B6-4616-8283-B4AF0DB39FF9.jpeg
    3.1 MB · Hit: 30
  • 2DC1C1AE-9D56-4930-A489-E694D1626F53.jpeg
    2DC1C1AE-9D56-4930-A489-E694D1626F53.jpeg
    3.1 MB · Hit: 31

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Ayarlar doğru hocam .
Kabloları ve sata portunu değiştirmeyi deneyin olmazsa arama yerine CMD yazın, çıkan programa sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırın vs chkdsk komutuyla diskinizi bir tarayın. Sata SSD'nin adı ne ise sonuna onun harfini ve 2nokta üst üste ekleyin. Mesela sata F ise chkdsk F:

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
966,489
Üyeler
152,682
Son üye
Ardinho
Top Bottom