Neler Yeni

Bilgisayar her defasında farklı renkte bir ekran verip kapanıyor

mrtcndmrg

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Murat Can Demirağ
Merhabalar, bilgisayarımı topladığım yeni sayılır donanım hakkında azda olsa bilgim var.Kablolamasına kadar kendim düzgünce yaptım ve donanımlarım şu şekilde;
Msi b450m a pro max ekran kartı,
msi rx 570 armor 4g oc ekran kartı,
Gskill ripjaws 2x8 3200 mhz ram,
Ryzen 5 2600 işlemci,
Dark freezer x126 rgb işlemci soğutucu (2 adet fan taktım),
Kasa içi 8 adet rgb fan,
2 adet rgb kontrolcüsü ,
500w 80+ psu,
Dark Cosmos Kasa

Bu sistem ile bilgisayarı her sabah açarken farklı renkte bir ekran verip bütün çevre birimlerini kapatıyor. Bu durumu ardarda yaşıyorum. sonrasında kendiliğinden düzeliyor gün içinde tekrar bu sorunu çıkarmıyor. Mesela bilgisayarı açıyorum masaüstü geldikten hemen sonra lila bir ekran çıkıp çevre birimleri kapanıyor. Bilgisayarı kapatıyorum (Çevre birimleri kapanırken bilgisayar çalışmaya devam ediyor. Kasa içindeki rgb fanlar dönmeye ve ışık vermeye devam ediyor. Fakat monitör klavye fare kulaklık vs. herhangi bir şey çalışmıyor.) bilgisayarı tekrar açıyorum bu sefer lacivert bir ekran gelip aynısı oluyor. tekrar aynısını yapıyorum bu sefer gri bir ekran vs. vs. bu şekilde bi 5-6 kere kapatıp açtıktan sonra düzeliyor. İlk başlarda Power supply az geldiğinden mi oluyor diye düşünmüştüm. Fakat öyle olsaydı komple bilgisayar kapanırdı. Ve ayrıca psu hesaplama sitelerinden baktığımda sistemin maks harcadığı güç 300 lerde çıkıyor. Ekran kartından olabileceğini düşündüm(Kesinlikle böyle olması başıma gelebilecek en kötü şey olur.) Fakat öyle olduğunu da düşünmüyorum(Düşünmek istemiyorum.) Ekran kartı yeni bu kapanma sorunu dışında hiç bir sıkıntısını görmedim. Ayrıca ekran kartına doğru hava üfleyen 4 adet fan var. Bu sorunu internette de araştırmama rağmen hiç bir sonuç çıkmadı. Başına önceden böyle bir şey gelmiş olan ve bu sorunun neyden kaynaklandığı konusunda bana yardımcı olabilecek olan var mı?

!ROGStrix!

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Merhabalar, bilgisayarımı topladığım yeni sayılır donanım hakkında azda olsa bilgim var.Kablolamasına kadar kendim düzgünce yaptım ve donanımlarım şu şekilde;
MSI b450m a pro max ekran kartı,
MSI rx 570 armor 4g oc ekran kartı,
Gskill ripjaws 2x8 3200 mhz RAM,
Ryzen 5 2600 işlemci,
Dark freezer x126 RGB işlemci soğutucu (2 adet fan taktım),
Kasa içi 8 adet RGB fan,
2 adet RGB kontrolcüsü ,
500w 80+ PSU,
Dark Cosmos Kasa

Bu sistem ile bilgisayarı her sabah açarken farklı renkte bir ekran verip bütün çevre birimlerini kapatıyor. Bu durumu ardarda yaşıyorum. sonrasında kendiliğinden düzeliyor gün içinde tekrar bu sorunu çıkarmıyor. Mesela bilgisayarı açıyorum masaüstü geldikten hemen sonra lila bir ekran çıkıp çevre birimleri kapanıyor. Bilgisayarı kapatıyorum (Çevre birimleri kapanırken bilgisayar çalışmaya devam ediyor. Kasa içindeki RGB fanlar dönmeye ve ışık vermeye devam ediyor. Fakat monitör klavye fare kulaklık vs. herhangi bir şey çalışmıyor.) bilgisayarı tekrar açıyorum bu sefer lacivert bir ekran gelip aynısı oluyor. tekrar aynısını yapıyorum bu sefer gri bir ekran vs. vs. bu şekilde bi 5-6 kere kapatıp açtıktan sonra düzeliyor. İlk başlarda Power supply az geldiğinden mi oluyor diye düşünmüştüm. Fakat öyle olsaydı komple bilgisayar kapanırdı. Ve ayrıca PSU hesaplama sitelerinden baktığımda sistemin maks harcadığı güç 300 lerde çıkıyor. Ekran kartından olabileceğini düşündüm(Kesinlikle böyle olması başıma gelebilecek en kötü şey olur.) Fakat öyle olduğunu da düşünmüyorum(Düşünmek istemiyorum.) Ekran kartı yeni bu kapanma sorunu dışında hiç bir sıkıntısını görmedim. Ayrıca ekran kartına doğru hava üfleyen 4 adet fan var. Bu sorunu internette de araştırmama rağmen hiç bir sonuç çıkmadı. Başına önceden böyle bir şey gelmiş olan ve bu sorunun neyden kaynaklandığı konusunda bana yardımcı olabilecek olan var mı?
Ekran kartinda büyük ihtimal farklı ekran kartı denermisin veya garantiye gonder

mrtcndmrg

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Murat Can Demirağ
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Ekran kartından olduğunu varsaydım ama klavye mouse kulaklık da gidiyor bu olduğunda ekran kartındaki bir problem yüzünden çevre birimlerinin bağlantısı da kesilebilir mı?

aynenMert

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Mert Kansuk
Ekran kartından olduğunu varsaydım ama klavye mouse kulaklık da gidiyor bu olduğunda ekran kartındaki bir problem yüzünden çevre birimlerinin bağlantısı da kesilebilir mı?
Merhaba ben de aynı sıkıntıyı çekiyorum. Çözebildin mi?

Top Bottom