Neler Yeni

Çözüldü✓ Bilgisayar uzun süre açık kalınca FPS drop olmaya başlıyor

Happyn

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Mutlu Ekinci
Yeni PC topladım. PC şu şekilde.

İşlemci: Ryzen 7800X3D
Anakart: Asus Rog Strix B650E-E
Ram: Corsair 2x16GB CL30 6000MHZ
Ekran Kartı: Asus Rog Strix 4080 Super OC
Power Supply: 850W
Sıvı Soğutucu: Asus Rog Strix LC II 360
SSD : Samsung 980 Pro (500GB - Windows Kurulu) - Samsung 980 Pro - (2TB - Oyunlar Kurulu)

Başlıkta da belirttiğim gibi bilgisayar uzun süre açık kalınca anlık fps droplar olmaya başlıyor. İlk açıldığında performansında hiç bir sıkıntı olmuyor. Ama örnek olması açısından geceden sabaha açık kaldığında normal fps'te çok büyük bir düşüş olmasa da %1 ve 0.1% fps'ler nerdeyse 1'e kadar düşüyor saniyelik. Temiz windows kurulumu yaptım. İşlemcinin macununu değiştirdim. Kasanın ve bileşenlerin sıcaklıklarında aşırı bir ısınma olmuyor. Oyun içinde işlemci 75 derecelere ulaşıyor sadece. Cinebench stres testinde aldığım değerler normal gözüküyor. SSD'lerde bir sıkıntı gözükmüyor ama hiç 2 TB'lik ssd'ye kurmadım windows'u. Önceki bilgisayarımdaki ssd'yi kullanıyorum windows için(Tekrar belirteyim temiz windows kurulumu yapılmıştır.) Son olarak Bios ve tüm sürücüler günceldir. Sorun ne olabilir sizce dostlar?

Not: Pc'yi kapatıp açınca düzeliyor.

Edit: Arkadaşlar uzun uğraşlar sonucunda Armory Crate uygulamasından kaynaklı drop yaşadığımı tespit ettim. Uygulamayı sildim ve düzeldi. Belki sizin de drop yapan, arkaplanda çalışan uygulamalarınız varsa kontrol etmenizi öneririm.

Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Ömer çakmak

SSD : Samsung 980 Pro (500GB - Windows Kurulu) - Samsung 980 Pro - (2TB - Oyunlar Kurulu)

Başlıkta da belirttiğim gibi bilgisayar uzun süre açık kalınca anlık fps droplar olmaya başlıyor. İlk açıldığında performansında hiç bir sıkıntı olmuyor. Ama örnek olması açısından geceden sabaha açık kaldığında normal fps'te çok büyük bir düşüş olmasa da %1 ve 0.1% fps'ler nerdeyse 1'e kadar düşüyor saniyelik. Temiz windows kurulumu yaptım. İşlemcinin macununu değiştirdim. Kasanın ve bileşenlerin sıcaklıklarında aşırı bir ısınma olmuyor. Oyun içinde işlemci 75 derecelere ulaşıyor sadece. Cinebench stres testinde aldığım değerler normal gözüküyor. SSD'lerde bir sıkıntı gözükmüyor ama hiç 2 TB'lik ssd'ye kurmadım windows'u. Önceki bilgisayarımdaki ssd'yi kullanıyorum windows için(Tekrar belirteyim temiz windows kurulumu yapılmıştır.) Son olarak Bios ve tüm sürücüler günceldir. Sorun ne olabilir sizce dostlar?

Knk ekran kartı sürümün eski olabilir bide pc çok açık kaldımı ısınamdan kaynaklı darboğaz olup fps düşürüyo olabilir

GörkemW

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
271
İsim
Görkem çetinkaya

İşlemci de kronik bir sorun olabilir. Throtte foto atar mısın?
Mesaj otomatik birleştirildi:

"Throttle"

Happyn

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Mutlu Ekinci
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

"Throttle"

Bahsettiğiniz kısım burası heralde hocam.

1717922471919.png

ramlerin şişiyor olabilir

Ramlerde bir şişme tespit edemedim hocam ona dikkat etmiştim
Knk ekran kartı sürümün eski olabilir bide pc çok açık kaldımı ısınamdan kaynaklı darboğaz olup fps düşürüyo olabilir

Dediğim gibi ekran kartı dahil tüm sürücüler güncel.

GörkemW

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
271
İsim
Görkem çetinkaya
Amd işlemciler için desteklenmiyormuş. Ryzen master var. orda da değerler şu şekilde.

Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle
89 derece throttle atıyor dostum undervolt yapman gerekiyor.

İşlemcin 89 dereceyi gördüğünde otomatikmen güç azaltıyor ve bu da fps ne yansıyor.

Overclock vs denedin mi ? Genelde overclock deneyenlerde olur bu durum

Happyn

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Mutlu Ekinci
89 derece throttle atıyor dostum undervolt yapman gerekiyor.

İşlemcin 89 dereceyi gördüğünde otomatikmen güç azaltıyor ve bu da fps ne yansıyor.

Overclock vs denedin mi ? Genelde overclock deneyenlerde olur bu durum
Yok oc denemedim. Sadece expo profili açık. Aslında oyunlarda da kontrol ettiğimde sıcaklığı 89'u görmüyor bile. 70-80 arasında gidip geliyor. Ama deneyebilirim undervolt yapmayı. önerdiğin bir kaynak var mı?

GörkemW

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
271
İsim
Görkem çetinkaya
Yok oc denemedim. Sadece expo profili açık. Aslında oyunlarda da kontrol ettiğimde sıcaklığı 89'u görmüyor bile. 70-80 arasında gidip geliyor. Ama deneyebilirim undervolt yapmayı. önerdiğin bir kaynak var mı?
Hocam maalesef yok. İyi araştırmanızı ya da yrni konu açmanızı öneririm yardımcı olurlar

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
934,149
Üyeler
146,649
Son üye
Narcoz
Top Bottom