Neler Yeni

Çözüldü✓ Bilgisayara elektrik gelince şalter atıyor

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Emre ÇAĞIRAN
Bütçe
1200
1 yıl önce 700w (80+silver) bir psu almıştım denemek için bilgisayarım yoktu ve prize takıp 1 tel yardımıyla kısa devre tarzı bir şekilde test edecekken telleri ters takmıştım şalter atmıştı. Bunu birkaç kez yapmıştım.

2 ay önce yeni bir bilgisayar almıştım ve ona taktığım zaman psuya güç verdiğimde şalter attmıştı. Hemen bilgisayarcıya götürmüşüm ve orda açılmıştı orada kurduk.

Bilgisayardan elektrik kesildikten sonra her elektrik gelişinde şalter atıyordu. Ve yeni sistemime işlemcim yetersiz kaldığı için 2 gün önce 3000tlye ryzen 5 5600x aldım ve takarken hiç bir sorun yaşamadım.

Bu sabah açarken şalter attı ve bir kaç kere aynı şekilde güç tuşu kapat, kablo çıkar, şalter aç, kablo tak, tuşu aç bilgisayar aç yaptım sabah açıldı.

Sorun burda başlıyor. Sabah oyun indirmek için açık bırakıp gitmiştim ve 4 5 saat sonra geri geldiğimde ekran kapalıydı '' muhtemelen uyku modundaydı '' ve fanlar çok fazla hızlı dönüyordu (rx6600xt ekran kartı) benim bilgisayarım da uyku moduna girince bozuluyo açılmıyor tekrardan her defasında aygıt yöneticisinden uğraşıyorum. Aynı şekilde klavyede bir kaç tuşa bastım mouse hareket ettirdim açılmadı 5 saniye power tuşuna basılı tutup ve açtım açılmadı psu kablosunu söktüm taktım 0-1 tuşunu 1 yaptım şalter attı tekrar denedim açıldı ama uzun sürmedi kapandı. Üzerine 10 kereden fazla denedim ya şalter atıyordu ya da pc çalışıyordu ama ekran kartı fanları dönmüyordu ve ekran gelmiyordu. Eski gt730 vardı onu takıp çalıştırınca açılıyor onu taktım sonra kapadım ve 3 4 saatlik işim vardı geri geldim. Bu sefer rx6600xt taktım bu sefer açıldı ama aygıt yöneticisinde devre dışıydı ordan aktifleştirdim üzerinde ünlem işareti vardı bir çok kez uyku modu sonrası karşılaştığım sorun onu halledeyim derken amd radeon, sorunla ilgili geri bildirim göndermemi istedi ve bildirimi yazarken ekran gitti fanlar durdu daha da açılmadı. Eski kartımla baktım bios update varmış onu yaptım ve yine rx6600xt ile denedim psu tuşunu 1 yaptığım gibi şalter attı ben de bıraktım geldim. (daha öncesinde sorun bu kadar ağır değilken ryzen 5 3600 vardı şu an 2. El ryzen 5 5600x var)

Benim sorunum nerede olabilir?
>Benim düşüncem psu sistemimi beslemeye yemiyor ama eski ekran kartı takınca yetiyor(o zaman dün de açılmazdı ama)
>ekran kartımı bozdum ve açılmıyor(uzun süre sonra 10 dakika olsa da açıldı)

Benim sorunum nere ve nası çözerim bulamadım yardım eder misiniz.

Çok uzun oldu şimdiden çok özür dilerim 🙏

İbrahim Özel

80+ Silver
En İyi Cevap
13
RX 6600 XT'nin TDP değeri 160W ve minimum önerilen PSU değeri 500W ve sizin PSU'nuz her türlü yeterli. Ayrıca yetmeme gibi durumlar sistem yüke girince oluyor. Sizde böyle bir durum yok. PSU'nuzda başka bir arıza olabilir. Kasadaki kabloları kontrol edin. PSU ve ekran kartını servise göndemenizi tavsiye ediyorum. Benim tahminim sorun PSU'da gibi duruyor. RX 6600 XT'yi çıkarıp bir süre GT730 kartınızla sistemi kullanmaya çalışın. Aynı sorunlar devam ederse ekran kartını servise göndermenize gerek yok. Sadece PSU'yu gönderin. Parçaların içini açmaya çalışmayın servis dışı bırakırsınız.

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Emre ÇAĞIRAN
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
RX 6600 XT'nin TDP değeri 160W ve minimum önerilen PSU değeri 500W ve sizin PSU'nuz her türlü yeterli. Ayrıca yetmeme gibi durumlar sistem yüke girince oluyor. Sizde böyle bir durum yok. PSU'nuzda başka bir arıza olabilir. Kasadaki kabloları kontrol edin. PSU ve ekran kartını servise göndemenizi tavsiye ediyorum. Benim tahminim sorun PSU'da gibi duruyor. RX 6600 XT'yi çıkarıp bir süre GT730 kartınızla sistemi kullanmaya çalışın. Aynı sorunlar devam ederse ekran kartını servise göndermenize gerek yok. Sadece PSU'yu gönderin. Parçaların içini açmaya çalışmayın servis dışı bırakırsınız.
Psunun garanti dışında kaldığını düşünüyorum 1 sene önce 2. El aldım hiç kullanılmamıştı ama 2. Elden aldım. Ayrıca birazdan deneyeceğim uzun süre bekledikten sonra açıyor ve sonra kapanıyor psuda bir sorun var onun farkındaydım hep oluyordu ama ekran kartının belli bir süre çalışıp sonra 5 6 saat çalışmaması gibi durum neden dolayı olabilir. (önceden olmuyordu şimdi ekran kartının üzerine elimi getirince elektrik var gibi his oluyor kaçak varsa da böyle bir sorun olur mu. Bayram günü bunlarla uğraşıcaz😔

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Emre ÇAĞIRAN
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Biraz önce tekrar denedim 6600xt ile taktım psu tuşunu açtım şalter attı psu kapayıp şalter açtım yine denedim şalter attı 3. De atmadı ama açılmadı ilk başta fanlar döndü sonra durdu ekran hiç gelmedi ben de gt730 la denedim 1.de yine şalter attı 2. De açıldı (6600xt yi displayport ile bağlıyorum, gt730u hdmı) bu sefer hdmı ile bağladım fanlar döndü ama dönebileceği en yüksek hızla dönüyordu ve ekran gelmedi şu an daha farklı ne deneyebilirim diye düşünüyorum. Şu an elektrik bağlı ama kapalı durumdayken bile ekran kartında kaçak var el sürünce manyetik alan hissediyorum.

Smtcee

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
822
İsim
Samet
Biraz önce tekrar denedim 6600xt ile taktım psu tuşunu açtım şalter attı psu kapayıp şalter açtım yine denedim şalter attı 3. De atmadı ama açılmadı ilk başta fanlar döndü sonra durdu ekran hiç gelmedi ben de gt730 la denedim 1.de yine şalter attı 2. De açıldı (6600xt yi displayport ile bağlıyorum, gt730u hdmı) bu sefer hdmı ile bağladım fanlar döndü ama dönebileceği en yüksek hızla dönüyordu ve ekran gelmedi şu an daha farklı ne deneyebilirim diye düşünüyorum. Şu an elektrik bağlı ama kapalı durumdayken bile ekran kartında kaçak var el sürünce manyetik alan hissediyorum.
Psunuzda kısa devre yaparken bağlantıda hata yaptığınız için sorunun psu kaynaklı olması bir ihtimal, farklı bir psu ile deneyin.

Maykıl

80+ Silver
Abi madem paran var psu alsan ya
Mesaj otomatik birleştirildi:

Birde 3 k ya nerden buldunuz 5600x

Smtcee

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
822
İsim
Samet
Psu konusunda lütfen 2. el almayın, gerekirse zorlanın sıfır alın ama içiniz rahat olur en azından.

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Emre ÇAĞIRAN
Arkadaşlar yeni güncelleme birkaç defa daha denedim açılmadı pc. 2 ram var 8 gb cl16 3200mhz çıkardım birini 2 slottan sağdakine taktım açtım açıldı fur mark testi açtım stabil %30-40 arasında fan dönüyor. Sıcaklık 85lerde sorunum ramde olduğunu düşünmüyorum
16514711565538484011279664364749.jpg
16514709691462055094609271306737.jpg

Biraz önce son bilgiden sonra 2. Rami taktım ve açtım sorunsuz açıldı hiç sıkıntısı yok fanlar şu an dönmüyor ama yüke girince dönüyo stabil çalışıyor.

Yaptığım şey ise ramlerin ikisini çıkarıp temizledim 1 tanesini sağdaki slota takıp açtım sonra 2. Rami takıp çalıştırdım.

Bundan önce düzelmesi için yaptığımı düşündüklerim ise. Eski gt730 kartımla anakartı güncellemek.

Soru işaretim ise 2 ram takılı iken gt730 ile açıyordu rx6600xt ile açımıyordu şu an ne değişti hiç bilmiyorum ve bu sefer hiç de şalter atmadı. Ayrıca açılırken de fanlara güç vermek için (2 fan var) elimle döndürdüm farklı başka bir şey yapmadım

-Anakart güncellemek
-Ekran kartı takılan kısmını (sarı renk yer) silgi ile silmek
-Ramlerin takılan kısmını (sarı renk yer) silgi ile silmek
-2 ram varsa 1 ram ile sağdaki slota takıp açmak

Ekler

• 16514712023766097389676904845708.jpg
    16514712023766097389676904845708.jpg
    3.9 MB · Hit: 37
Son düzenleme:

Smtcee

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
822
İsim
Samet
Öneri varsa alırım fsp, zalman, corshair vs birkaç marka biliyorum. Benim psu zaten zalman ZM700-TX
Bütçen nedir?

Kısıtlı ise;

brutal

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
58
İsim
berat
Sorun ramlerden kaynaklı değil, olamaz da zaten. Şartel atma gibi bir sorun varsa zaten direk psudan kaynaklıdır. Bahsettiğin psuda akım koruma vs. bu gibi teknolojiler mevcut. Fakat ilk denemede ters işlem yaptığınız için psuya zarar vermişsiniz. Ayrıca yük testine girerken manuel olarak kartınızın fanını 80e 90a çekin kartınız 85 derece görmüş yazık günah. Gittiğiniz bilgisayarcıda topraklama vs. yoktur kısa devreye rağmen sistemi çalıştırır fakat evinizde vardır kısa devrede veya devre kaçağında, köprü kurulamadığında şartel attırır.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

Forum istatistikleri

Konular
985,825
Üyeler
155,928
Son üye
fgtreew595672
Top Bottom