Neler Yeni

Bilgisayarı aldıktan sonra yapmam gerekenler nelerdir?

uyg4rcik

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
43
İsim
Uygar
İlgilendiği Kategoriler
Sosyal Medya
Instagram
uyg4rcik
Merhaba arkadaşlar,
Bu konularda fazlasıyla bilgisizim, ilk defa bilgasayar alacağım ( donanım arşivi yeni sistem çıkarınca ) bilgisayarı aldıktan sonra yapmam gerekenler nelerdir?
YouTube'de fazlasıya video var fakat öz ve kısa olarak anlatabilecek bir babayiğit var mıdır aranızda ? :)
Kargo aşamasında dikkat etmem gerekenler nelerdir?
Windowsu nasıl kurarım?
Donanımarşivinin videosunda ilk önce biosu güncellemem gerektiğini daha sonrasında windowsu kurmam gerektiğini söylüyor ben daha windowsu kurmayı bilmiyorken biosu nasıl güncelleyeceğim.
Gözümde çok büyütüyorum aydınlatacak birileri var mı?

Remi

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
967
İsim
Mustafa Yüksel
İlgilendiği Kategoriler
Bilim, Tarih
Instagram
@remileas
Discord
lrearis
Teşekkür ederim düşüncelerin için fakat orjinal windows alacak param yok bu devirde :D Onun yerine bana en güvenli yöntem arkadaşın attığı yöntem gibi geldi sence en güvenli yöntem hangisi?
-
Monitoru hdmi kablosu ile bağlayacağım değil mi ? Bu kablo monitorun içinden çıkar mı ? Bir ucunu monitor 'e diğer ucunu ekran kartına bağlayacağım değil mi ?
-
Bazı hdmi kabloları 144hz vermiyormuş sanırım o nasıl oluyor hangi hdmi kablosu almam lazım?
Yukarılarda bir arkadaşın attığı yöntem var bedava kodla etkinleştirme o en iyisidir Sistemin yeni olucağı için hdmi ile değil display port kablosuyla bağlaman gerekiyor o zaten sistemle beraber gelir bağladıktan sonra monitörün tuşları varsa ordan display portu seçeceksin görüntü olarak

eyupefe3

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,871
İsim
eyup efe
İlgilendiği Kategoriler
Ekran Kartları - İşlemci
Ve sadece kargonun dışında mı bakacağım? İçinde bir sıkıntı varsa ne yapacağım? Kargonun içini açtırmıyorlarmış sanırsam? Dışında bir sıkıntı olmadığı halde içinde çıkarsa
İmza atmadan kargoyu teslim etmez kargocu.Paketi açıp bilgisayarın parçalarına ve kutularına eksik mi diye bakarken kesintisiz olmak şartıyla videoya alsanızda sıkıntı çıkmaz.İade ederken kargoyu açıp bakana kadar kesintisiz videoya çektim dersin 1 haftada falan hallederler işini sorun çıkarsa.Tavsiyem gaming gen sitesinden almayın Abdullah abi ordan çıkartırsa çünkü çalıştığı kargo firması çok hor teslimat yapıyor.

uyg4rcik

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
43
İsim
Uygar
İlgilendiği Kategoriler
Sosyal Medya
Instagram
uyg4rcik
İmza atmadan kargoyu teslim etmez kargocu.Paketi açıp bilgisayarın parçalarına ve kutularına eksik mi diye bakarken kesintisiz olmak şartıyla videoya alsanızda sıkıntı çıkmaz.İade ederken kargoyu açıp bakana kadar kesintisiz videoya çektim dersin 1 haftada falan hallederler işini sorun çıkarsa.Tavsiyem gaming gen sitesinden almayın Abdullah abi ordan çıkartırsa çünkü çalıştığı kargo firması çok hor teslimat yapıyor.
Kargocu açıp baktırmıyormuş

eyupefe3

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,871
İsim
eyup efe
İlgilendiği Kategoriler
Ekran Kartları - İşlemci

uyg4rcik

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
43
İsim
Uygar
İlgilendiği Kategoriler
Sosyal Medya
Instagram
uyg4rcik
İmza atmadan zaten kargoyu elinize vermez,ilk imza attırıp gidiyor.Dediğim gibi videoya çekmeniz lazım.
Dışına baktıktan sonra imza atıcam ezik büzük yoksa ondan sonra, kasayı açarken videoya alacağım değil mi kargoyu alırken değil ?

Necrotic

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
353
İsim
Orkun
İlgilendiği Kategoriler
Hepsi.
Teşekkür ederim düşüncelerin için fakat orjinal windows alacak param yok bu devirde :D Onun yerine bana en güvenli yöntem arkadaşın attığı yöntem gibi geldi sence en güvenli yöntem hangisi?
-
Monitoru hdmi kablosu ile bağlayacağım değil mi ? Bu kablo monitorun içinden çıkar mı ? Bir ucunu monitor 'e diğer ucunu ekran kartına bağlayacağım değil mi ?
-
Bazı hdmi kabloları 144hz vermiyormuş sanırım o nasıl oluyor hangi hdmi kablosu almam lazım?
Hocam en güvenliği diyebileceğim bir yöntem yok. Derim yüklerseniz sıkıntı çıkarsa ben sorumluluk almak istemem. İkinci el bir sistem vs olsa kurun kopya Windows geçin derim bende olsam öyle yaparım ama işte dolar kuru yüksek diye yapmayın da diyemiyorum. 1k para çok 0 keye belki indirim ile bulursanız uyguna o olabilir.

eyupefe3

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,871
İsim
eyup efe
İlgilendiği Kategoriler
Ekran Kartları - İşlemci
Dışına baktıktan sonra imza atıcam ezik büzük yoksa ondan sonra, kasayı açarken videoya alacağım değil mi kargoyu alırken değil ?
Kargo gelsin,kutuya bakın ezik çizik var mı diye yoksa imza atıp alın.Sonra sakın kargonun kartonunu açmadan sarjı uzun giden bir telefonunuzu alın,telefonu abiniz anneniz falan tutsun ama kutuyu açarken başka yerleri çekmesin düzgün bir şekilde açıp bilgisayarı çalıştırına kadar kesintisiz bir şekilde videoya çekin.Sorun çıkarsa o video hayat kurtaracak derecede.

uyg4rcik

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
43
İsim
Uygar
İlgilendiği Kategoriler
Sosyal Medya
Instagram
uyg4rcik
Kargo gelsin,kutuya bakın ezik çizik var mı diye yoksa imza atıp alın.Sonra sakın kargonun kartonunu açmadan sarjı uzun giden bir telefonunuzu alın,telefonu abiniz anneniz falan tutsun ama kutuyu açarken başka yerleri çekmesin düzgün bir şekilde açıp bilgisayarı çalıştırına kadar kesintisiz bir şekilde videoya çekin.Sorun çıkarsa o video hayat kurtaracak derecede.
Çok teşekkür ederim fikrin için, fakat kutuyu açana kadar mı videoyu çekeyim yani baktım parçalar tam kutuda ezik büzük yok fakat pcyi açarken bir sıkıntı çıkarsa yani donanımsal?

eyupefe3

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,871
İsim
eyup efe
İlgilendiği Kategoriler
Ekran Kartları - İşlemci
Çok teşekkür ederim fikrin için, fakat kutuyu açana kadar mı videoyu çekeyim yani baktım parçalar tam kutuda ezik büzük yok fakat pcyi açarken bir sıkıntı çıkarsa yani donanımsal?
Hocam işte sarjı uzun giden bir telefon alın,hafızasıda baya boş olsun video için.Hızlı hızlı kargoyu açın her tarafına bakın ama yandanda bir aile bireyiniz ya da arkadaşınız videoya alsın düzgün bir biçimde her taraf görünsün kargoyu açıp paketlere bakıp bilgisayarı açana kadar hiç kesilmeden videoya çekin.Ya da konu açarsanız al-sat yapan arkadaşlar nasıl yapacağın hakkında yardımcı olabilir onlar sürekli yaptığından daha kolay çözümler bulmuş olabilirler.

TRnmss

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
374
İsim
Atahan Koksal
İlgilendiği Kategoriler
R6-Forza-Fotoğrafçılık-Lego
1000 küsür TL.

Key almak yerine bu yöntemi kullanın;
evet bu en iyisi ve en sorunsuzu olacaktır