Neler Yeni

Bilgisayarımda takılmalar oluyor.

Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Furkan Dalkılıç
Merhaba bilgisayarımda sürekli video da ki gibi takılmalar oluyor. Geç çalışıyor oyunlar da bir anda 2-3 saniyelik donmalar görüntü donuyor ses geliyor. Her şey güncel bios bile güncel windowsu kaç defa yeniden yükledim hatta disk bile değiştirdim m2 ssd e geçtim bunun nedeni nedir acaba?

eren28tr

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,493
İsim
eren kılıçoğlu
Merhaba bilgisayarımda sürekli video da ki gibi takılmalar oluyor. Geç çalışıyor oyunlar da bir anda 2-3 saniyelik donmalar görüntü donuyor ses geliyor. Her şey güncel bios bile güncel windowsu kaç defa yeniden yükledim hatta disk bile değiştirdim m2 ssd e geçtim bunun nedeni nedir acaba?
Tam olarak sistemin nedir hocam xmp açıkmı.

Dahası  
Reaksiyon skoru
187
İsim
Attila Alpaslan
Kaç GB RAM'iniz var? Ayrıca malwarebytes yükleyip bir taratın. Birde Ctrl Shift ESC basıp ekran görüntüsünü bize yollar mısınız? Şüphelendiğiniz herhangi bir program var mı mesela imleci değiştirmek için bir program yüklediyseniz oradan virüs bulaşmış olabilir, farklı programlar falan olabilir.

Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Furkan Dalkılıç
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Tam olarak sistemin nedir hocam xmp açıkmı.
Ryzen 5 3500x
Rx 570 4 gb
16 gb ram 3000 mhz xmp açık
Kingston 500 gb m2 ssd e sistem kurulu önceden yoktu bir sene önce pes 21 e yama kurarken olmaya başladı birden bire

eren28tr

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,493
İsim
eren kılıçoğlu
Ryzen 5 3500x
Rx 570 4 gb
16 gb ram 3000 mhz xmp açık
Kingston 500 gb m2 ssd e sistem kurulu önceden yoktu bir sene önce pes 21 e yama kurarken olmaya başladı birden bire
Minidump dosyasını paylaşırsan birde.

Dahası  
Reaksiyon skoru
187
İsim
Attila Alpaslan
Format atarken dosyaları alıyor musunuz? Eğer öyle yapıyorsanız her format atışınızda flash bellekten yine bulaşıyor olabilir virüs varsa. Sebep buysa eğer flash belleği formatlayıp temiz kurulum yaparsanız en verimli sonucu elde edersiniz. Sonrasında indirdiğiniz, tıkladığınız linklere dikkat edin. Özellikle türkanime'de çok fazla riskli linkler oluyor, yanlışlıkla tıklamak çok kolay oluyor, oradan da virüs bulaşabilir. Tabii türkanime sadece bir örnek, farklı sitelerde de öyle olabiliyor. Bir adblocker kullanın ve kaspersky yükleyin.

Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Furkan Dalkılıç
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Format atarken dosyaları alıyor musunuz? Eğer öyle yapıyorsanız her format atışınızda flash bellekten yine bulaşıyor olabilir virüs varsa. Sebep buysa eğer flash belleği formatlayıp temiz kurulum yaparsanız en verimli sonucu elde edersiniz. Sonrasında indirdiğiniz, tıkladığınız linklere dikkat edin. Özellikle türkanime'de çok fazla riskli linkler oluyor, yanlışlıkla tıklamak çok kolay oluyor, oradan da virüs bulaşabilir. Tabii türkanime sadece bir örnek, farklı sitelerde de öyle olabiliyor. Bir adblocker kullanın ve kaspersky yükleyin.
Minidump dosyasını paylaşırsan birde.
buyur kardeş
Mesaj otomatik birleştirildi:

kardeş windowsun olduğu diski komple sıfırlıyorum çok kez

buyur kardeş

Ekler

• Yeni WinRAR archive.rar
    637 KB · Hit: 17

eren28tr

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,493
İsim
eren kılıçoğlu
buyur kardeş

Yarın bakarım hocam xmp açıkmı memtest86 ile bellekleri test et istersen bi.
@Emre Zengin hocam baksın birde o daha iyi anlar

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,510
İsim
Emre Zengin
buyur kardeş

Bu dediğim şekilde BIOS'u son sürüme güncelle bakalım:
1) Öncelikle elinde bir tane 8 ya da 16 GB'lık bir flash bellek olsun. Flash belleği FAT32 olarak biçimlendir,
2) Biçimlendirdikten sonra https://tr.msi.com/Motherboard/B450M-A-PRO-MAX/support buradan 7C52v3L BIOS'unu indir. İndirdikten sonra klasöre çıkart ve içindeki E7C52AMS.3L0 dosyasını flash belleğinin içine at.
3) Flash belleğinin içine attıktan sonra bilgisayarı yeniden başlat ve delete tuşuna durmadan bas, BIOS ekranı gelicek, ekran geldikten sonra sol alt tarafta M-Flash modunu göreceksin ona tıkla. Tıkladıktan sonra sistem M-Flash ekranını açıcak, açtıktan sonra E7C52AMS.3L0 adlı dosyayı seçip BIOS'u güncelleyeceksin.
Not: BIOS güncellemesi sırasında elektriğin kesilmemesi gerek ve güncelleme esnasında kesinlikle flash bellek yerin çıkarılmamalı.

Buradan AMD Chipset sürücünü indirip kur. https://www.amd.com/en/support/downloads/drivers.html/chipsets/am4/b450.html AMD Chipset Drivers yazanı indirip kur.

Bu ikisini yaptıktan sonra bir bak bakalım sorunlar devam edecek mi?

Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Furkan Dalkılıç
Bu dediğim şekilde BIOS'u son sürüme güncelle bakalım:
1) Öncelikle elinde bir tane 8 ya da 16 GB'lık bir flash bellek olsun. Flash belleği FAT32 olarak biçimlendir,
2) Biçimlendirdikten sonra https://tr.msi.com/Motherboard/B450M-A-PRO-MAX/support buradan 7C52v3L BIOS'unu indir. İndirdikten sonra klasöre çıkart ve içindeki E7C52AMS.3L0 dosyasını flash belleğinin içine at.
3) Flash belleğinin içine attıktan sonra bilgisayarı yeniden başlat ve delete tuşuna durmadan bas, BIOS ekranı gelicek, ekran geldikten sonra sol alt tarafta M-Flash modunu göreceksin ona tıkla. Tıkladıktan sonra sistem M-Flash ekranını açıcak, açtıktan sonra E7C52AMS.3L0 adlı dosyayı seçip BIOS'u güncelleyeceksin.
Not: BIOS güncellemesi sırasında elektriğin kesilmemesi gerek ve güncelleme esnasında kesinlikle flash bellek yerin çıkarılmamalı.

Buradan AMD Chipset sürücünü indirip kur. https://www.amd.com/en/support/downloads/drivers.html/chipsets/am4/b450.html AMD Chipset Drivers yazanı indirip kur.

Bu ikisini yaptıktan sonra bir bak bakalım sorunlar devam edecek mi?
sayın moderatörüm hepsini denedim önce chipseti güncelleyip sonra biosu güncelledim bir çok kez format attım disk değiştirdim ramın cryistal diskten disklerin sağlıklarına baktım sadece tek bir şey şüphelendiriyor görev yöneticisi açarken cpu kullanımı anlık %100 olup sonra düşüyor ama bilgisayarı aldığımdan beri böyle 0 aldım bilgisayarı itopyadan 4 yıl önce

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,510
İsim
Emre Zengin
sayın moderatörüm hepsini denedim önce chipseti güncelleyip sonra biosu güncelledim bir çok kez format attım disk değiştirdim ramın cryistal diskten disklerin sağlıklarına baktım sadece tek bir şey şüphelendiriyor görev yöneticisi açarken cpu kullanımı anlık %100 olup sonra düşüyor ama bilgisayarı aldığımdan beri böyle 0 aldım bilgisayarı itopyadan 4 yıl önce
O Görev Yöneticisinde ilk açılışta CPU kullanımının %100 olması normal bir şey olması lazım hocam. Bir de bu takılma olduğunda Ctrl + Windows logosu + Shift + B yapıp yapar yapmaz bir değişiklik olup olmayacağına bakabilir misin?

Sistemde M2 SSD dışında başka hangi disk var acaba hocam? CrystalDiskİnfo'ya girip ekran görüntülerini atar mısın?

Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Furkan Dalkılıç
O Görev Yöneticisinde ilk açılışta CPU kullanımının %100 olması normal bir şey olması lazım hocam. Bir de bu takılma olduğunda Ctrl + Windows logosu + Shift + B yapıp yapar yapmaz bir değişiklik olup olmayacağına bakabilir misin?

Sistemde M2 SSD dışında başka hangi disk var acaba hocam? CrystalDiskİnfo'ya girip ekran görüntülerini atar mısın?

Ekler

• WhatsApp Görsel 2024-06-22 saat 21.30.04_307da22d.jpg
    WhatsApp Görsel 2024-06-22 saat 21.30.04_307da22d.jpg
    556.5 KB · Hit: 8
  • WhatsApp Görsel 2024-06-22 saat 21.30.04_dc2c9f7f.jpg
    WhatsApp Görsel 2024-06-22 saat 21.30.04_dc2c9f7f.jpg
    569.7 KB · Hit: 10
  • WhatsApp Görsel 2024-06-22 saat 21.30.05_af21f7db.jpg
    WhatsApp Görsel 2024-06-22 saat 21.30.05_af21f7db.jpg
    575.6 KB · Hit: 8
  • WhatsApp Görsel 2024-06-22 saat 21.30.05_d6831d59.jpg
    WhatsApp Görsel 2024-06-22 saat 21.30.05_d6831d59.jpg
    565.1 KB · Hit: 8
Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Furkan Dalkılıç

ekran kartı driverini de sıfırlamayı denedim ama yine aynı oluyor çözülmüyor sorun

Top Bottom