Neler Yeni

bios nedir ne işe yarıyor

Tre-x

80+ Silver
bios nedir kısaca anlatır mısınız ?

En İyi Cevap
Arkadaşlar hepinize iyi forumlar 2 günden beri bios nedir sizin için araştırdım umarım beğenirsiniz iyi forumlar

BIOS nedir?​

BIOS u anlamaya öncelikle açılımından başlayalım. BIOS İngilizcesi Basic Input/Output System dir yani (Basit Giriş ve Çıkış Sistemi) dir.

Ne işe yarar?​

Adından da anlaşıldığı gibi bilgisayardaki bilgisayara giren ve çıkan sistem işlemlerinden sorumludur.
Örn.:
  • İlk olarak bilgisayardaki donanımı tarar ve test eder örneğin ram in yanlış slota takılması durumunda size yanlış taktığınız söyler bu işleme POST adı verilir.
  • Açma tuşuna bastığınızda pc nin açılması
  • Ters giden birşeyler olduğunda uyarı vermesi gibi.

Nerede bulunur?​

BIOS anakartınızda bulunur ancak elde tutulabilir bir...

amdsaolsun

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,910
İsim
Efe GÖKKURT
İlgilendiği Kategoriler
BIOS, yazılım ve kapanma sorunları
Instagram
gokkurtefe
Tam sorunuzu anlayamadım bios un ne olduğunu interetten de bulabilirsiniz sanırım sormak istediğiniz başka bir şey

Tre-x

80+ Silver
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Tam sorunuzu anlayamadım bios un ne olduğunu interetten de bulabilirsiniz sanırım sormak istediğiniz başka bir şey
hayır direk bios nedir ne işe yarar diye sordum intten bakınca anlayamadım tuhaf yazılar çıktı az ve öz olarak anlatır mısınız ?

amdsaolsun

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,910
İsim
Efe GÖKKURT
İlgilendiği Kategoriler
Instagram
gokkurtefe
Bekleyin destan yazmayı düşünüyorum

Besim Tibuk

80+ Gold
BIOS latincede yaşam demektir.
Hatta bioslogos ismi türkçede yaşam bilimi demek olup biyoloji kelimesi buradan türemiştir.
PC anlamında ise yazamayacağım yatıyorum.

Barış Yalçın

80+ Platinum
En İyi Cevap
20
Bir bilgisayardaki temel giriş çıkışı kontrol eden sisteme BIOS adı verilir. Anakart üzerindeki EPROM (Silinip Yazılabilen Salt Okunur Bellek/Erasable Programmable Read Only Memory) üzerinde yer alan bu yazılım, aynı zamanda güncellenip kolayca değiştirilebiliyor. Tabiri caizse bilgisayardaki girdi ve çıktı işlemlerinin donanım ile iletişimini sağlayan kısım denilebilir.

Tre-x

80+ Silver
Bir bilgisayardaki temel giriş çıkışı kontrol eden sisteme BIOS adı verilir. Anakart üzerindeki EPROM (Silinip Yazılabilen Salt Okunur Bellek/Erasable Programmable Read Only Memory) üzerinde yer alan bu yazılım, aynı zamanda güncellenip kolayca değiştirilebiliyor. Tabiri caizse bilgisayardaki girdi ve çıktı işlemlerinin donanım ile iletişimini sağlayan kısım denilebilir.
bios anakarta mı kuruluyor ?
sanal bişey mi ?
her pc ye bios kurulur mu ?
tüplü pc lerin biosu var mı

Tre-x

80+ Silver

AfniSoDeadly

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,644
İsim
Burak Tokgöz
anakart alınca içinde birlikte heliyor yani ?
ikinci elden alınan anakartlarda bios var mıdır ?
Hocam bios olmayan bir anakart yok bios anakart üzerinde fabrikadan çıkan fiziksel bir şey değiştirme soneadan takma vs olayı yok yazılımsal olarak güncellenebilir

Tre-x

80+ Silver
teşekkürler kafama takılan olursa yine yazarım

amdsaolsun

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,910
İsim
Efe GÖKKURT
İlgilendiği Kategoriler
Instagram
gokkurtefe
Arkadaşlar hepinize iyi forumlar 2 günden beri bios nedir sizin için araştırdım umarım beğenirsiniz iyi forumlar

BIOS nedir?​

BIOS u anlamaya öncelikle açılımından başlayalım. BIOS İngilizcesi Basic Input/Output System dir yani (Basit Giriş ve Çıkış Sistemi) dir.

Ne işe yarar?​

Adından da anlaşıldığı gibi bilgisayardaki bilgisayara giren ve çıkan sistem işlemlerinden sorumludur.
Örn.:
  • İlk olarak bilgisayardaki donanımı tarar ve test eder örneğin ram in yanlış slota takılması durumunda size yanlış taktığınız söyler bu işleme POST adı verilir.
  • Açma tuşuna bastığınızda pc nin açılması
  • Ters giden birşeyler olduğunda uyarı vermesi gibi.

Nerede bulunur?​

BIOS anakartınızda bulunur ancak elde tutulabilir bir şey değildir bunun için bir yorganın içinde ki yazılımdır, yonga ise anakart üzerinde bulunur ve bu yonga çok az enerji tüketebilmektedir, ayrıca eski zamanlarda BIOS lar ROM (Read Only Memory/Sadice Okunabilen Bellek) iken günümüzde BIOS güncellemeleri yapılabilmektedir.

BIOS pili (CMOS) nedir?​

Bios pilinin ismi CMOS (Complementary Metal Oxide Semiconductor/Bütünleyici Metal Oksit Yarı İletken) dur. Ne işe yarar bios pili bilgisayar kapalı iken saat tarih vb. şeyleri saymaya yarar

Alıntıyı görüntüle

POST u açalım​

POST (Power On Self Test/İlk açılışta kendini sınama) olarak adlandırılır yazımızın başlarında da dediğimiz gibi donanımları tarar ve test eder.

İşte POST ekranı​

Alıntıyı görüntüle

Kaynaklar ;
Google fotoğraflar
"ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ Bilgisayar Donanımı Okt. Mustafa AKBUĞA' nın BIOS 14. Ünite" adlı makalesi Web de aratınca 3. Arama sonucu PDF olarak

Ekler

• 20210508_021728.jpg
    20210508_021728.jpg
    111.7 KB · Hit: 43
  • Screenshot_20210509-072512_Drive.jpg
    Screenshot_20210509-072512_Drive.jpg
    149.3 KB · Hit: 48
Son düzenleme:
En İyi Cevap
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri