Neler Yeni

Yardım bios update performans yükseltir mi?

AMD Adam

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
19
İsim
Umutcan Togac
sistemimde bazı oyunlarda takılmalar ve fps droplar yaşıyorum bios update sorunu çözer mi veya bilgisayarıma ekstra bir performans sağlar mı en son güncelleme 04.2022 de kalmış
anakart asus b550m-k

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,395
İsim
Emre Zengin
sistemimde bazı oyunlarda takılmalar ve fps droplar yaşıyorum bios update sorunu çözer mi veya bilgisayarıma ekstra bir performans sağlar mı en son güncelleme 04.2022 de kalmış
anakart asus b550m-k
BIOS'u en son sürüme bir güncelle bakalım hocam.
1) Öncelikle elinde bir tane 8 ya da 16 GB'lık bir flash bellek olsun. Belleği FAT32 olarak biçimlendirin.
2) Buradan 3402 BIOS'unu indirin hocam. https://www.asus.com/tr/motherboard...550m-k/helpdesk_bios?model2Name=PRIME-B550M-K
3) Sonra indirdiğiniz dosyayı klasöre çıkartın, klasöre çıkarttıktan sonra PRIME-B550M-K-ASUS-3402.CAP adlı dosyayı flash belleğin içine atın.
4) Flash belleğin içine attıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatın ve delete tuşu ile BIOS'a girin. Girdikten sonra Advanced Moda (F7) geçin. Geçtikten sonra üst tarafta Tool sekmesini göreceksin ona tıkla. Tıkladıktan sonra Asus Ez Flash 3 Utility olacak ona da tıkla. Gelen ekranda flash belleğini seç ve içindeki PRIME-B550M-K-ASUS-3402.CAP adlı dosyayı seçip BIOS'u güncelleyin.
Not: BIOS güncelleme sırasında elektrik kesilmesin ve flash bellek yerinden oynamasın.

- BIOS güncelledikten sonra https://www.amd.com/en/support/chipsets/amd-socket-am4/b550 AMD Chipset Drivers yazanı indirip kur.
- İmzandaki sistemi referans alıyorum. AMD ekran kartı kullanıyorsun. Ekran kartı sürücüsü olarak 23.12.1 sürücüsü mü yüklü? Yüklüyse ekran kartı profili Varsayılanda mı?
- Sisteminde iki tane depolama olduğunu görüyorum. Bu anlık takılma ve FPS drop yaşadığın oyunlar aynı diske mi yüklü? Bir de BIOS'tan D.O.C.P'yi açtın mı?

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
anakart asus b550m-k

Cyberpunk 2077 deki drop sorunumu bios update düzeltmişti.

hakan32

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,356
İsim
Hakanbey
Bios update eğer oyunlara etki edecek bir düzeltmeyi kapsıyorsa faydası olur onun dışında her bios güncellemesi performans arttırır diyemeyiz. Bazende daha yeni nesil parçaları çalıştırmak içinde kullanılabilir.

ananas_suyu

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
472
İsim
ada yalın
anakart asus b550m-k
Sayaçta bir etkisi olmaz belki ama dropları felan çözebilir

Top Bottom