Neler Yeni

Çözüldü✓ Bu bilgisayar neden donuyor ?

4rtilery

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Mehmet
Merhaba arkadaşlar,
Yaklaşık 2 gündür gerek oyunda gerek alt tab atarken gerekse photoshop editing işlemleri yaparken pc de takılmalar olmaya başladı.
Çok fazla bilgisayar bileşenlerinden anlayan birisi değilim ancak sistemimi sizlere yazıyım.

i5 11400f işlemci
b560m pro anakart
rx6500xt ekran kartı
2x8 3000mhz ram
240gb ssd

Yaklaşık 3-4 aydır pc yi kullanmaktayım ve son 2 gündür o kadar donuyor ki pc yi kapa/aç yaparak sorunu gidermeye çalışıyorum.
Ekran kartı driverları güncel , windowstada güncelleme yok ama bir türlü çözemedim.
İnternette anakart modelinin eski olabileceğini o yüzden yapabileceğini söylüyorlardı. Sürüme baktım 1 yıl önce güncellenmiş en son. Acaba bu sebeplemi yapıyor ?
Bu kasma işine yardımcı olabilecek bir arkadaşımız var mı ?

Sagittarius

80+ Silver
Merhaba arkadaşlar,
Yaklaşık 2 gündür gerek oyunda gerek alt tab atarken gerekse photoshop editing işlemleri yaparken pc de takılmalar olmaya başladı.
Çok fazla bilgisayar bileşenlerinden anlayan birisi değilim ancak sistemimi sizlere yazıyım.

i5 11400f işlemci
b560m pro anakart
rx6500xt ekran kartı
2x8 3000mhz ram
240gb ssd

Yaklaşık 3-4 aydır pc yi kullanmaktayım ve son 2 gündür o kadar donuyor ki pc yi kapa/aç yaparak sorunu gidermeye çalışıyorum.
Ekran kartı driverları güncel , windowstada güncelleme yok ama bir türlü çözemedim.
İnternette anakart modelinin eski olabileceğini o yüzden yapabileceğini söylüyorlardı. Sürüme baktım 1 yıl önce güncellenmiş en son. Acaba bu sebeplemi yapıyor ?
Ayarlardan Pelformans moduna çek

melihv48

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
223
İsim
Melih Özcan
Merhaba arkadaşlar,

i5 11400f işlemci
b560m pro anakart
rx6500xt ekran kartı
2x8 3000mhz ram
240gb ssd

Windows 11 ise stabilliği yakalayamadı hâlâ. Windows 10 denedim çok hızlı 11 den. Ayrıca arkaplanda çalışan uygulamaları kontrol edin.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ayrıca 240gb günümüzde az bir değer yükseltme yapmanızı öneririm.

4rtilery

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Mehmet
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Windows 11 ise stabilliği yakalayamadı hâlâ. Windows 10 denedim çok hızlı 11 den. Ayrıca arkaplanda çalışan uygulamaları kontrol edin.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ayrıca 240gb günümüzde az bir değer yükseltme yapmanızı öneririm.
Windows 10 kullanıyorum 11 geçmedim.
Ayarlardan Pelformans moduna çek
Deniyim reis ( zaten performanstaymış)

Sagittarius

80+ Silver
Performans modunun pek işe yarayacağını sanmıyorum ama deneyin. Ssd'nin marka modeli nedir? SSD sağlığını taratın bence HDtune ve benzer uygulamalar ile.
Bende biraz SSD saglindandir diye düşündüm ama önce öyle bir denesin amacıyla dedim

4rtilery

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Mehmet
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
1657823062284.png

1657823396239.png

1657823269076.png

hd tune indirdim ve Error scan/Benchmark testi yapıyordum . Sağlık iyi ve kırmızı nokta çıkmadı.
Ancak tarama sırasında amd hata aracı yine ekrana çıktı. Bu donmanın sebebinin Ekran kartından oldugunu düşünüyorum. ama kanıtlayamıyorum :D

melihv48

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
223
İsim
Melih Özcan

4rtilery

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0