Neler Yeni

CBP açık mı olmalı kapalı mı?

misfit

80+ Silver
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,583
İsim
misfit
Daha önce Wraith Stealth kullanıyordum, boştayken 2300rpm'de dönüyordu. Dün itibariyle Wraith Prism'e geçiş yaptım fakat yine boştayken 2000-2300rpm aralarında çalışıyor, sesi de kulaklık takılı değilken geceleri bir tık rahatsız ediyor. Bazı forumlarda CBP kapatınca düzeldiğini söyleyenler olmuş, onların fan 1500 ciarlarında dönüyormuş boşta. Bildiğim kadarıyla CBP kapalıyken işlemci stok hızında çalışıyor ve sadece yük altına girdiğinde max hızlara çıkıyor. CBP açık mı olmalı kapalı mı olmalı?

FatihCevik

80+ Silver
En İyi Cevap
3
Daha önce Wraith Stealth kullanıyordum, boştayken 2300rpm'de dönüyordu. Dün itibariyle Wraith Prism'e geçiş yaptım fakat yine boştayken 2000-2300rpm aralarında çalışıyor. Bazı forumlarda CBP kapatınca düzeldiğini söyleyenler olmuş, onların fan 1500 ciarlarında dönüyormuş boşta. Bildiğim kadarıyla CBP kapalıyken işlemci stok hızında çalışıyor ve sadece yük altına girdiğinde max hızlara çıkıyor. CBP açık mı olmalı kapalı mı olmalı?
CBP kapatılırsa işlemcin baz hızında çalışır, yüke girdiğinde yükselmez sabit çalışır. Performans kaybı olur.

İşlemcini kendin sabitleyip, voltaj düşürürsen performans artışı da yaşarsın ayrıca ısıyı da düşürebilirsin.

misfit

80+ Silver
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,583
İsim
misfit
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
CBP kapatılırsa işlemcin baz hızında çalışır, yüke girdiğinde yükselmez sabit çalışır. Performans kaybı olur.

İşlemcini kendin sabitleyip, voltaj düşürürsen performans artışı da yaşarsın ayrıca ısıyı da düşürebilirsin.
OC hakkında hiç bir tecrübem yok o sebepten ellemedim hiç voltaj ve frekans ayarlarına.

FatihCevik

80+ Silver
En İyi Cevap
3
OC hakkında hiç bir tecrübem yok o sebepten ellemedim hiç voltaj ve frekans ayarlarına.
O zaman performans düşmesi seni etkilemeyecek ve sıcaklık yüksekse CBP kapatılabilir, sıcaklık sıkıntın yoksa ve performansın düştüyse CBP açman senin yararına olur.

misfit

80+ Silver
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,583
İsim
misfit
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
O zaman performans düşmesi seni etkilemeyecek ve sıcaklık yüksekse CBP kapatılabilir, sıcaklık sıkıntın yoksa ve performansın düştüyse CBP açman senin yararına olur.
Henüz stres testi yapmadım ama RDR2 ve PUBG'de 61 dereceyi geçmedim. Boştayken 40-50 derecelerde geziyor sıcaklık.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
907,056
Üyeler
140,756
Son üye
Mustafa Coşkuner
Top Bottom